onsdag 30 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer
    • Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras
    • Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stockholms Hamnar
    2022-05-25 18:20

    Stockholms Hamnar ska stärka utbytet mellan Finland och Sverige

    Stockholms Hamnar tillsammans med Visit Stockholm tar initiativ till att fördjupa den viktiga relationen med Finland.

    Nu lanseras ett nytt projekt för att stärka Stockholms position som en attraktiv, kreativ och hållbar destination på den finländska marknaden samt öka och utveckla färjeförbindelsen mellan länderna.

    Gynnar våra gemensamma intressen på sikt

    Finland är en avgörande närmarknad för Stockholm, och för Sverige, både ur ett kulturellt och ur ett ekonomiskt hänseende. Relationerna mellan länderna är av naturliga skäl starka och bestående. Men pandemin har påverkat våra resmönster och det är av stor vikt att revitalisera och utveckla den viktiga länk mellan länderna som färjetrafiken utgör.

    “Finlands och Sveriges relation har stått stadigt över tid. Också i de tider det blåser, i tider av osäkert omvärldsläge. Att stärka den fysiska förbindelselänk som färjetrafiken utgör mellan våra båda huvudstäder gynnar våra gemensamma intressen på sikt. Därför är det här projektet viktigt.” Säger Maimo Henriksson, Finlands ambassadör i Sverige.

    Ger kraft i återstarten och säkerställer återväxten

    Under pandemin har färjetrafiken upplevt en stor nedgång och antalet finländska besökare har minskat kraftigt. Före pandemin reste cirka 11 miljoner passagerare varje år med färja till eller från Stockholm, varav cirka åtta miljoner mellan Sverige och Finland.

    För att ge kraft i färjetrafikens återstart efter pandemin har Stockholms Hamnar identifierat att arbetet med den finländska marknaden behöver intensifieras och initierar nu en särskild satsning. Satsningen sker i samverkan med Visit Stockholm och rederinäringen. Projektet löper över tre år och har en total finansiering på 15 miljoner kronor.

    Samverkansprojektet vill även bidra till ett gemensamt lärande kring den finländska målgruppen och därigenom kunna kommunicera Stockholms unika styrkor som en hållbar och kreativ destination på ett attraktivt sätt för den finländska marknaden.

    “Med Finlandssatsningen vill vi ge resandet med färja mellan Sverige och Finland en ordentlig skjuts. De finländska resenärerna är oerhört viktiga för rederierna och näringslivet i Stockholmsregionen och gör Stockholms Hamnar till en av världens största passagerarhamnar.” Säger Thomas Andersson, VD för Stockholms Hamnar.

    Ökat samarbete gör det enklare att utveckla nya koncept

    Finlandssatsningen har även potential att bidra till en djupare och tätare samverkan mellan besöksnäringen och färjerederierna. Målsättningen är utveckla nya resekoncept för att få vistelsen ombord mer intressant och stärka reslusten bland nya målgrupper, samt att locka tillbaka de som idag inte ser färja som ett attraktivt alternativ.

    “I efterdyningarna av pandemin är det viktigt att säkra en stabil återstart. Destinationen har ett stort behov av att arbeta med att skapa lust och intresse att resa till Stockholm via färja igen. Den finländska marknaden är oerhört viktig för hela destinationen med dess hotell, handel, attraktioner och muséer.” Säger VD:n på Visit Stockholm, Caroline Strand.

    Projektfakta
    :

    Projektets totala finansiering är 15 miljoner kronor och sträcker sig över perioden 2022-2024. Satsningens målsättning är att öka resandet via färja till Stockholm från primärt Finland men även från Baltikum.

    Projektet drivs av Visit Stockholm och finansieras av Stockholms Hamnar AB. Satsningen sker i nära samarbete med rederinäringen. Projektet leds av en styrgrupp vilken består av representanter från Stockholms Hamnar, Visit Stockholm, Viking Line och Tallink Silja.

    • Text: Visit Stockholm
    • Foto: Visit Stockholm
    Tweet
  • Flygplan på en av alla Sveriges flygplatser
    2026-09-30 11:34

    Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

    Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer

  • Augustiupplagan av Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan.
    2026-09-29 16:42

    Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras

    Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.

  • Göteborg fortsätter stärka sin position som en av världens främsta hållbara destinationer.
    2026-09-29 14:04

    Göteborg fortsätter att vara en av världens hållbaraste destinationer

    När destinationer världen över jämförs i GDS-Index finns Göteborg återigen med i toppskiktet - närmare bestämt på andra plats.

  • Sjöfartsverket kryssningsfartyg - besöksnäring det också
    2026-09-28 05:03

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 39 2026

    Mest om Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ

  • Finalisterna i Svensk Handels utmärkelse Sveriges bästa handelskommun 2026 är Eda, Burlöv och Helsingborg
    2026-09-27 20:38

    Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar

    Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.

  • Borgviks gård är en av de nominerade till Stora Turismpriset 2026 som uppmärksammar besöksnäringen i Sverige.
    2026-09-27 18:36

    De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026

    Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.

  • Dragen ur döden är en ny spökvandring som tar en genom Kalmar Slott.
    2026-09-27 15:27

    Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott

    När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.

  • 80 procent av invånarna i Göteborgsregionen anser att evenemang stärker destinationens attraktivitet.
    2026-09-25 13:37

    8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang

    80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.

  • Cedergrenska Tornet och van der Nootska Palatset har blivit förvärvade av bolaget Food Family.
    2026-09-25 13:00

    Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet

    Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.

  • Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när IBU World Championship avgörs 2031.
    2026-09-25 12:27

    Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund

    Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset – Save the date
      2026-12-01
      • Stockholm
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-21 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...

    • 2026-09-23 12:28

      Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026

      Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som Västra G...

    • 2026-09-23 12:00

      Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland

      Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15...

    • 2026-09-25 13:00

      Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet

      Food Family har sedan den 1 september 2026 förvärvat 100 procent av aktierna i Memorio AB, som d...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet