tisdag 24 mars 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
    • Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
    • Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Stockholms Hamnar
    2022-05-25 18:20

    Stockholms Hamnar ska stärka utbytet mellan Finland och Sverige

    Stockholms Hamnar tillsammans med Visit Stockholm tar initiativ till att fördjupa den viktiga relationen med Finland.

    Nu lanseras ett nytt projekt för att stärka Stockholms position som en attraktiv, kreativ och hållbar destination på den finländska marknaden samt öka och utveckla färjeförbindelsen mellan länderna.

    Gynnar våra gemensamma intressen på sikt

    Finland är en avgörande närmarknad för Stockholm, och för Sverige, både ur ett kulturellt och ur ett ekonomiskt hänseende. Relationerna mellan länderna är av naturliga skäl starka och bestående. Men pandemin har påverkat våra resmönster och det är av stor vikt att revitalisera och utveckla den viktiga länk mellan länderna som färjetrafiken utgör.

    “Finlands och Sveriges relation har stått stadigt över tid. Också i de tider det blåser, i tider av osäkert omvärldsläge. Att stärka den fysiska förbindelselänk som färjetrafiken utgör mellan våra båda huvudstäder gynnar våra gemensamma intressen på sikt. Därför är det här projektet viktigt.” Säger Maimo Henriksson, Finlands ambassadör i Sverige.

    Ger kraft i återstarten och säkerställer återväxten

    Under pandemin har färjetrafiken upplevt en stor nedgång och antalet finländska besökare har minskat kraftigt. Före pandemin reste cirka 11 miljoner passagerare varje år med färja till eller från Stockholm, varav cirka åtta miljoner mellan Sverige och Finland.

    För att ge kraft i färjetrafikens återstart efter pandemin har Stockholms Hamnar identifierat att arbetet med den finländska marknaden behöver intensifieras och initierar nu en särskild satsning. Satsningen sker i samverkan med Visit Stockholm och rederinäringen. Projektet löper över tre år och har en total finansiering på 15 miljoner kronor.

    Samverkansprojektet vill även bidra till ett gemensamt lärande kring den finländska målgruppen och därigenom kunna kommunicera Stockholms unika styrkor som en hållbar och kreativ destination på ett attraktivt sätt för den finländska marknaden.

    “Med Finlandssatsningen vill vi ge resandet med färja mellan Sverige och Finland en ordentlig skjuts. De finländska resenärerna är oerhört viktiga för rederierna och näringslivet i Stockholmsregionen och gör Stockholms Hamnar till en av världens största passagerarhamnar.” Säger Thomas Andersson, VD för Stockholms Hamnar.

    Ökat samarbete gör det enklare att utveckla nya koncept

    Finlandssatsningen har även potential att bidra till en djupare och tätare samverkan mellan besöksnäringen och färjerederierna. Målsättningen är utveckla nya resekoncept för att få vistelsen ombord mer intressant och stärka reslusten bland nya målgrupper, samt att locka tillbaka de som idag inte ser färja som ett attraktivt alternativ.

    “I efterdyningarna av pandemin är det viktigt att säkra en stabil återstart. Destinationen har ett stort behov av att arbeta med att skapa lust och intresse att resa till Stockholm via färja igen. Den finländska marknaden är oerhört viktig för hela destinationen med dess hotell, handel, attraktioner och muséer.” Säger VD:n på Visit Stockholm, Caroline Strand.

    Projektfakta
    :

    Projektets totala finansiering är 15 miljoner kronor och sträcker sig över perioden 2022-2024. Satsningens målsättning är att öka resandet via färja till Stockholm från primärt Finland men även från Baltikum.

    Projektet drivs av Visit Stockholm och finansieras av Stockholms Hamnar AB. Satsningen sker i nära samarbete med rederinäringen. Projektet leds av en styrgrupp vilken består av representanter från Stockholms Hamnar, Visit Stockholm, Viking Line och Tallink Silja.

    • Text: Visit Stockholm
    • Foto: Visit Stockholm
    Tweet
  • Gravelcykling Gotland - Jonas Kullman besöksnäring
    2026-03-23 05:48

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026

    Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ

  • Svenska Destinationsdagarna 2026 - Ari Riabacke peppar besöksnäringen
    2026-03-23 03:37

    Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet

    Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat

  • Dragana Kusoffsky Maksimovic, ny konsthallschef på Artipelag med start i september.
    2026-03-22 18:46

    Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag

    Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.

  • Cornelia Arvén, platschef First Camp Torekov. Linda Castello, Restaurant Manager, Hotel Riveriera Strand. Henrik Törnqvist, kökschef Margretetorp Gästgifvargård. Tidigare deltagare på Akademi Båstad utbildning Operativ ledare – Revenue Management.
    2026-03-22 18:09

    Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre

    Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.

  • Museiguiden 2026 presenterar 535 arbetslivsmuseer. Här Rydals museum i Västergötland, Världsarvet Grimeton i Halland och Sveriges Fängelsemuseum i Gästrikland.
    2026-03-21 16:11

    Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige

    Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.

  • Resize Utemöbler till uteserveringen
    2026-03-21 00:40

    Uteserveringen – därför blir den alltmer populär

    Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen

  • Årets vinnare av Svenska Campingpriset 2026. Årets företagare samt Årets hållbarhetsinsats.
    2026-03-20 16:17

    Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026

    Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.

  • Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
    2026-03-20 15:19

    Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt

    Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.

  • Vackra Norrköping med Industrilandskapet och karaktäristiska Strykjärnet mitt i Strömmen. Staden är värd för årets Svenska Destinationsdagarna.
    2026-03-18 14:35

    Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna

    Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.

  • Christer Fogelmarck - Ny VD för Visita
    2026-03-18 12:54

    Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita

    Christer har lång erfarenhet inom den svenska besöksnäringen och kommer närmast från rollen som VD och koncernchef på Parks and Resorts

  • Veckans profil

    Mikael Melin Invite

    Mikael Melin

    Chief growth officer på Invite Guest Technology med ansvar för den nordiska marknaden

    Vi frågar Mikael om varför Invite har introducerats på den svenska marknaden och vad det norska företaget kan hjälpa svenska hotell med.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Spritmuseum Talks: berusning som kulturarv
      2026-03-24
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-berusning-som-kulturarv/?date=2026-03-24
    • Turistrådet Utbildning: Hur restauranger kan utvecklas inom måltidsturism för att möta den internationella marknaden
      2026-03-24
      • Digitalt
      • app.bwz.se/vastsverige/b/v?event=212&ucrc=32BDDE7C17
    • Flyger vi mot tillväxt? – Seminarium Transportföretagen Flyg
      2026-04-13
      • Stockholm
      • www.svensktnaringsliv.se/sakomraden/infrastruktur/flyger-vi-mot-tillvaxt_1250115.html
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Spritmuseum Talks: njutning & lidande
      2026-04-22
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-talks-njutning-lidande/?date=2026-04-22
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-03-16 01:22

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Mu...

    • 2026-03-15 15:36

      SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning

      Flyglinjerna Torsby, Hagfors, Mora och Kramfors hotas av nedläggning enligt ett nytt förslag från Trafikverket. L...

    • 2026-03-18 14:35

      Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna

      Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...

    • 2026-03-15 18:50

      Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari

      I februari 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Lika myck...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet