-
Strömma sjösätter sin första elektriska sightseeingbåt
Strömma Turism & Sjöfart presenterar sin första elektriskt drivna sightseeingbåt, som börjar trafikera Stockholms vatten den 16 juni. Elbåten blir Strömmas första i Sverige som sätts i reguljär turisttrafik. Den utgör ett viktigt steg i företagets ambition om att leda vägen mot en hållbar turistnäring i Stockholm.
En betydande symbol för Strömmas hållbarhetsarbete
Under en namngivningsceremoni på Skeppsholmen den 11 juni, med finansborgarrådet Karin Wanngård närvarande, fick båten sitt nya namn Prins Daniel.
Båten är en ombyggd, tidigare fossildriven, sightseeingbåt från 1985. Den har nu genomgått en omfattande ombyggnation och elektrifiering vid Rindövarvet utanför Vaxholm i Stockholms skärgård. Elektronikföretaget Metz står för hela el-projekteringen och installationen av den nya motorn. Med plats för upp till 148 passagerare blir båten en betydande symbol för Strömmas hållbarhetsarbete och satsning på att elektrifiera hela sin flotta.
”Det här är ett viktigt steg i företagets utveckling och bekräftar våra ambitioner att vara fanbärare inom framtidens turistnäring där hållbarhet prioriteras högt. Omställningen innebär stora omkostnader för både fordon och ny infrastruktur som vi måste bära själva. Men vi har högt uppsatta mål och redan 2026 sätter vi nästa eldrivna båt i trafik.” Säger Peter Henricson, Sverigechef på Strömma.
Båtturen blir behagligare för gästerna
Strömma är ett av norra Europas ledande sightseeingbolag med verksamhet i ett flertal länder. I Nederländerna drivs redan 25 av Strömmas totalt 48 båtar med ren energi. Målet är att alla båtar där ska vara eldrivna till 2025. I Danmark är för närvarande två elbåtar i drift, med fler ombyggnationer planerade.
Prins Daniel ska trafikera en helt ny rutt till Ulriksdals Slott och kommer initialt att gå fyra lördagar under sommaren med närvarande guide. Förutom sin ordinarie tur Under Stockholms Broar som är 2 timmar och 15 minuter och utgår från Strömkajen.
Utöver de stora fördelarna med fossilfri drift kommer båtturen även bli behagligare för gästerna ombord, då eldriften bidrar till en mer tystgående färd.

Här kan ni läsa mer om Strömma på Turismnytt.
- Text: Strömma
- Foto: Strömma
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Arctic Bath har utvecklat SPA-menyn – platsen och närvaro i fokus
Arctic Bath har utvecklat sin SPA-upplevelse. En meny där behandlingarna i större grad speglar gästernas behov av återhämtning.
-
Åre Hostel – Cecilia Lind och Isabel Hamilton bakom satsningen
I september tar två välkända profiler över en verksamhet vid Åre torg. Åre Hostel har som målsättning att öppna i vinter.
-
Visita – bra intäktsutveckling på hotellmarknaden i juni
I juni ökade belagda hotellrum med 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Intäkterna ökade samtidigt enligt Visita.
-
Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
Trillevallen, Södra Årefjällen söker nu efter sin framtida VD. En operativ ledare som ska ta destinationen till nästa nivå.
-
Vrak – Skeppsholmens dolda historia avslöjas i ny ljudvandring
Upptäck en ny sida av Skeppsholmen via Vrak. En gratis ljudvandring med marinarkeologen Jim Hansson tar en genom historia.
-
Ny busslinje stärker resandet mellan Kiruna och Narvik
En ny busslinje - Kiruna och Narvik gör det enklare att resa mellan Sverige och Norge. Det innebär en förbättrad tillgänglighet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juni 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En ökad internationell efterfrågan skapar goda förutsättningar.
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Företag i besöksnäringen kan lyfta fram outnyttjade resurser genom att ge personalen möjlighet att utbilda sig på arbetstid, det är en bra investering
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Som alltid när AI är med i sammanställningen av en artikel så blir det ganska generellt och sammanfattande men be...
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret...
-
Den största outnyttjade resursen i besöksnäringen finns redan på lönelistan
Att besöksnäringen behöver tillsätta omkring 137 000 tjänster fram till 2028 är ingen nyhet -det har diskuterats ...
-
-
Gästbloggare
-