-
Sveriges högsta spa öppnar i Västerås
Sky Spa – så heter Sveriges högsta spaanläggningar som öppnar i Västerås.
Spa-anläggningen ligger 80 meter upp och ligger i samma byggnad som Best Western Plus Hotel Plaza.
Eldsjälarna bakom spa:t
Anläggningen har utformats av grundarna Jamila Shirinzade och Fahrim Shirinzade tillsammans med Best Western Plus Hotel Plaza och fastighetsbolaget Kungsleden.
Jamila har arbetat som läkare och kom till Sverige i början av 2000-talet. Men då fick hon inte arbeta som läkare eftersom hon inte hade en svensk läkarlegitimation. Men hon var också utbildad inom österländsk medicin, akupunktur, fysioterapi och specialmetoder för massage vilket skapade en möjlighet att öppna en egen verksamhet inom spa.
Fahrim har arbetat inom event, marknadsföring, teknik och rekrytering. Tillsammans med Jamila förvandlade de det dåvarande Hrmony Plaza spa till en destinationsplats för västeråsare. Man hade en kötid på två månader för en spabehandling.
Nytt koncept skall locka hela Sverige till Västerås
Det nya spa-konceptet är tänkt att bli en reseanledning för folk från hela Sverige.
”- Det har varit min dröm sedan vi tog över hotellet och vi är väldigt glada över att fördjupa vårt samarbete med det duktiga teamet bakom Sky Spa. Nu skapar vi tillsammans Västerås högsta, modernaste och mest centrala spaanläggning”, säger Tobias Hultberg, vd för Best Western Hotel Plaza, Aros Congress Center och Hotel Esplanade.
”- Vår målsättning är att inom 3 år kunna bli ett av Sveriges mest välbesökta och omtalade spa-anläggningar, vi drivs av att göra det omöjliga och överträffa våra kunders förväntningar. Vi har handplockat våra medarbetare från hela Sverige och är väldigt måna om att du som kund bemöts av högklassig service redan från första kontakt. Inredning, design, musik, doft, arbetskläder, färger och mönster är unikt framtagna för Sky Spa, detta i nära samarbete med Wall to Wall som även jobbat med Yasuragi och Grand Hotel Stockholm”, säger Fahrim Shirinzade, VD Sky Spa.
Så blir spa-anläggningen
Sky-spa ger gästerna en utsikt på 300 grader över Västerås city, fyra behandlingsrum, tre våningar av gym, tre olika bastutyper, omklädningsrum, privat bubbelbad och en inglasad bastu.
Med det nya spa:t kan man ta emot fler gäster och ge snabba behandlingar ”quick fix”. För den hungrige gästen kommer det att finnas möjlighet att beställa smårätter från hotellets lobbybar.Anläggningen skall arbeta med hudvårdsverket BABOR.
”- BABOR erbjuder ett modernt koncept med professionella utbildningar inom produktteori, behandlingsmetodik, visuell kommunikation samt sälj och lönsamhet”, säger Ewa Goos VD BABOR Sverige”. Hon fortsätter: ”- För våra kunder, ägare till skönhetssalonger och spachefer, är utbildning och regelbunden kontakt med sin leverantör en mycket viktig faktor för framgång.
Sky Spa är en helt unik satsning som vi tror starkt på”, fortsätter Ewa Goos.Sky Spa öppnade den 4 maj 2017.
Vill du veta vad som händer inom destinationsutveckling i Sverige? Klicka här!
Källa: BABOR
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: BABOR
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 35 2026
Mest om Destination, Evenemang och Museer/utställningar
-
Statens Fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
Nyköpingshus är Nyköpings historiska hjärta och ett uppskattat besöksmål för både invånare och besökare. Nu finns det plats för fler engagerade verksamheter.
-
Visit Sweden – juli 2026 alla tiders rekordmånad för turism i Sverige
Juli 2026 blir historisk - alla tiders rekordmånad för turism i Sverige enligt Visit Sweden. Men regionsvariationen är stor.
-
Det vi kan påverka – en hälsning från Hornborgasjön
Nytt samarbetsavtal för Visit Hornborgasjön har slutits mellan Skara, Falköping och Skövde, ett tillsvidareavtal som möjliggör långsiktighet
-
Glaskogen blir testbädd i ett innovationsprojekt inom naturturism
När besökstrycket ökar i naturen så ökar slitaget. I ett projekt ska Glaskogen i Värmland vara testbädd för innovativ naturvård.
-
Finnlines – ny bussförbindelse från Stockholm gör det enklare att resa
Rederiet Finnlines har infört en ny och smidig bussförbindelse mellan Stockholms Cityterminal och Kapellskärs hamn.
-
Sekelskiftesdagen på Vänersborgs museum – upptäck livet år 1900
Hur doftade en marknad för 125 år sedan? Den 29 augusti, på Sekelskiftesdagen, kan familjen uppleva det på Vänersborgs museum.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – juli 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en analys. Juni och juli har varit mycket starka för destinationens besöksnäring.
-
Strömsken blev ett storslaget avslut på Augustifesten
Flera tusen personer samlades i Norrköping den 15 augusti när Strömsken hade premiär under Augustifestens sista kväll.
-
Trollhättan Action Week – en folkfest med rörelse i fokus
Årets Trollhättan Action Week har dragit igång. Under 21-30 augusti förvandlas staden till en mötesplats för atleter och publik.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och K...
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
För de flertalet destinationer, stora som små, är evenemang ett effektivt mätbart verktyg för destinationens utve...
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev ETC Solpark i Kat...
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Med musik, mat och aktiviteter runt om i stad...
-
-
Gästbloggare
-