-
Sveriges högsta spa öppnar i Västerås
Sky Spa – så heter Sveriges högsta spaanläggningar som öppnar i Västerås.
Spa-anläggningen ligger 80 meter upp och ligger i samma byggnad som Best Western Plus Hotel Plaza.
Eldsjälarna bakom spa:t
Anläggningen har utformats av grundarna Jamila Shirinzade och Fahrim Shirinzade tillsammans med Best Western Plus Hotel Plaza och fastighetsbolaget Kungsleden.
Jamila har arbetat som läkare och kom till Sverige i början av 2000-talet. Men då fick hon inte arbeta som läkare eftersom hon inte hade en svensk läkarlegitimation. Men hon var också utbildad inom österländsk medicin, akupunktur, fysioterapi och specialmetoder för massage vilket skapade en möjlighet att öppna en egen verksamhet inom spa.
Fahrim har arbetat inom event, marknadsföring, teknik och rekrytering. Tillsammans med Jamila förvandlade de det dåvarande Hrmony Plaza spa till en destinationsplats för västeråsare. Man hade en kötid på två månader för en spabehandling.
Nytt koncept skall locka hela Sverige till Västerås
Det nya spa-konceptet är tänkt att bli en reseanledning för folk från hela Sverige.
”- Det har varit min dröm sedan vi tog över hotellet och vi är väldigt glada över att fördjupa vårt samarbete med det duktiga teamet bakom Sky Spa. Nu skapar vi tillsammans Västerås högsta, modernaste och mest centrala spaanläggning”, säger Tobias Hultberg, vd för Best Western Hotel Plaza, Aros Congress Center och Hotel Esplanade.
”- Vår målsättning är att inom 3 år kunna bli ett av Sveriges mest välbesökta och omtalade spa-anläggningar, vi drivs av att göra det omöjliga och överträffa våra kunders förväntningar. Vi har handplockat våra medarbetare från hela Sverige och är väldigt måna om att du som kund bemöts av högklassig service redan från första kontakt. Inredning, design, musik, doft, arbetskläder, färger och mönster är unikt framtagna för Sky Spa, detta i nära samarbete med Wall to Wall som även jobbat med Yasuragi och Grand Hotel Stockholm”, säger Fahrim Shirinzade, VD Sky Spa.
Så blir spa-anläggningen
Sky-spa ger gästerna en utsikt på 300 grader över Västerås city, fyra behandlingsrum, tre våningar av gym, tre olika bastutyper, omklädningsrum, privat bubbelbad och en inglasad bastu.
Med det nya spa:t kan man ta emot fler gäster och ge snabba behandlingar ”quick fix”. För den hungrige gästen kommer det att finnas möjlighet att beställa smårätter från hotellets lobbybar.Anläggningen skall arbeta med hudvårdsverket BABOR.
”- BABOR erbjuder ett modernt koncept med professionella utbildningar inom produktteori, behandlingsmetodik, visuell kommunikation samt sälj och lönsamhet”, säger Ewa Goos VD BABOR Sverige”. Hon fortsätter: ”- För våra kunder, ägare till skönhetssalonger och spachefer, är utbildning och regelbunden kontakt med sin leverantör en mycket viktig faktor för framgång.
Sky Spa är en helt unik satsning som vi tror starkt på”, fortsätter Ewa Goos.Sky Spa öppnade den 4 maj 2017.
Vill du veta vad som händer inom destinationsutveckling i Sverige? Klicka här!
Källa: BABOR
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: BABOR
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
Polska vinterresenärer upptäcker Skellefteå
Genom Ryanairs linje mellan Gdansk och Skellefteå har polacker fått möjlighet att upptäcka Skellefteå och allt som erbjuds där
-
Visita: Fortsatt ökning på hotellmarknaden i december
Antalet belagda hotellrum ökade med knappt 8 procent jämfört med motsvarande månad 2024
-
Utländska besökare och turism – Sveriges fjärde största tjänsteexport: +39% sedan år 2019
Utländska besökare spenderade 93,3 miljarder i Sverige på nio månader
-
Sälen efter snöfallet – starka förutsättningar inför sportlovet och ända fram till påsk
Djup snö i Sälen ger goda förutsättningar för fin skidåkning nu och resten av säsongen
-
Trender inom turism – Går det förutsäga framtidens resande?
Robert Pettersson om framtidens resande och alla dessa trendrapporter som kommer runt årsskiften
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – december 2025
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild baserad på data. December visade en positiv utveckling med hög beläggning.
-
Destination Sigtuna rekryterar Kristina Pernevill som ny marknads- och kommunikationschef
Hon tillför en gedigen erfarenhet av strategiskt och operativt kommunikationsarbete från bland annat Stockholm Business Region och Svenska institutet
-
Visit Sweden vill locka turister med klassisk, svensk tristess
Lyfter det som en bra utgångspunkt för återhämtning, ny kreativitet och balans i livet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Mest under Destination, Möten/Event, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Göteborg utsedd till Sveriges främsta idrottskommun och evenemangskommun
Göteborgs Stad har utsetts till både Sveriges främsta idrottskommun och Sveriges främsta evenemangskommu...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 3 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Möten/Event, ...
-
Skellefteå Kraft ska producera hållbart flygbränsle i Skellefteå
Flygindustrin står inför en stor utmaning, att minska sina utsläpp och samtidigt möjliggöra för att fler får resa...
-
Thérèse Lorenius utses till ny Business Director för VR Snabbtåg
Thérèse Lorenius har utsetts till Business Director för VR:s fjärrtågsverksamhet i Sverige. Thérèse tillt...
-
-
Gästbloggare
-