onsdag 16 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
    • Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
  • Platsannonser:
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • trafikstatistik
    2023-01-05 17:05

    Swedavias trafikstatistik för december och helåret 2022

    Flygreseåret 2022 präglades av en stark återhämtning för såväl flygresandet som svensk tillgänglighet. Trafikstatistik visar en kraftig ökning av antalet destinationer från Swedavias flygplatser.

    Trots den svaga inledning på året på grund av Omikron och omvärldsoro välkomnade Swedavia närmare 28 miljoner resenärer 2022 – en ökning med drygt 130 procent jämfört med fjolårets närmare 12 miljoner resenärer.

    Året fick en stark avslutning särskilt på Stockholm Arlanda Airport, som i december noterade den bästa resenärsutvecklingen under en enskild månad sedan pandemins inledning. Bäst utveckling hade Luleå Airport, där resandet under månaden översteg nivåerna före pandemin.

    Motsvarande tio års tillbakagång i efterfrågan och antal resenärer

    Konjunktur, pandemiläget och andra omvärldsfaktorer har än så länge inte påverkat efterfrågan i någon större utsträckning. Men det bidrar till en osäker marknadsbild framöver.

    ”2022 blev i många avseenden ett exceptionellt år såväl för Swedavia som för branschen i stort. Men präglades framför allt annat av den kraftiga återhämtningen och suget efter att få resa igen efter en lång tid med pandemi. Att mötas i verkliga livet kan i många fall bara flyget möjliggöra, oavsett om det är för att träffa familj och vänner eller i jobbet. Efter en svag start på året såg vi en kraftig resenärsökning under våren och en stark sommar. Därefter har efterfrågan varit stark trots omvärlds- och konjunkturläget. Trots den starka utvecklingen och ett år då vi på kort tid mer än fördubblat antalet resenärer, är vi sammantaget fortsatt starkt påverkade av pandemins effekter. När vi summerar 2022 har vi motsvarande tio års tillbakagång i efterfrågan och antal resenärer.” Säger Jonas Abrahamsson, Swedavias VD och koncernchef.

    Konjunktur och pandemiläget har inte påverkat efterfrågan

    Trafikstatistik visar att sammanlagt reste närmare 28 miljoner resenärer via Swedavias tio flygplatser under 2022. Vilket motsvarar en ökning med drygt 130 procent jämfört med fjolårets 12 miljoner resenärer. Vilket dock fortsatt är cirka 70 procent av nivåerna före pandemin 2019.

    Resenärsutvecklingen var främst driven av en stark efterfrågan på utrikesresor på Arlanda. Drygt 20 miljoner reste utrikes och då främst till och från Europa. För december månad enskilt var antalet resenärer närmare 2,3 miljoner. Vilket var en ökning med drygt 40 procent jämfört med 2021 och knappt 80 procent av 2019 års nivåer.

    ”Årets resenärsutveckling har inte bara präglats av det uppdämda resebehovet. Utan också av de stora satsningar som våra flygbolagskunder har gjort på den svenska marknaden i uppstarten efter pandemin. Det gäller särskilt på Arlanda, där vi haft flera viktiga nyetableringar av flygbolag och fortsatta satsningar på nya destinationer och linjer. Både av både nya och befintliga flygbolag. Det är ett styrkebesked och även in i det nya året ser vi fortsatt nya lanseringar. Faktorer som konjunktur och pandemiläget har än så länge inte påverkat efterfrågan i någon större utveckling. Men det bidrar till stor osäkerhet avseende efterfrågan på flygresor under det kommande året. Jag är dock fortsatt optimistisk om den underliggande efterfrågan på sikt och att Swedavia under året kommer att fortsätta bidra till att stärka tillgängligheten till och från Sverige.” Säger Jonas Abrahamsson.

    En stor del av destinationstappet har återhämtats

    Swedavias flygplatser trafikerade 309 destinationer under 2022. Vilket innebär att en stor del av destinationstappet till följd av pandemin har återhämtats. Särskilt på Arlanda. Antalet destinationer motsvarar drygt 80 procent totalt och drygt 90 procent på Arlanda, jämfört med antalet destinationer före pandemin under 2019. Arlanda kunde i fjol adderade närmare hela 50 nya destinationer.

    Flera av Swedavias regionala flygplatser har också kunnat stärka tillgänglighet under året och särskilt den internationella tillgängligheten på Luleå Airport. Tre nya direktutrikeslinjer startade under december månad, bland annat till London och Paris.

    Nya linjer i januari år är Valencia med Ryanair, Innsbruck med Eurowings och Lyon med Norwegian. Samtliga är från Arlanda. Senare i vår lanserar bland annat SAS en direktlinje till New York från Landvetter, där Air Serbia även kommer starta en direktlinje till Belgrad.

    Köpenhamn var toppdestinationen för året på Arlanda

    Stockholm Arlanda Airport hade drygt 18 miljoner resenärer under helåret 2022, en ökning med närmare 150 procent jämfört med 2021 och närmare 75 procent av prepandeminivåerna 2019. Under december månad enskild låg resandet på 1,5 miljoner, en ökning med närmare 50 procent jämfört med 2021 och närmare 85 procent av 2019 års resenärsnivåer.

    London följt av Köpenhamn och Oslo var utrikes toppdestinationer i december på Arlanda, medan Köpenhamn var toppdestinationen för året. Starkas resenärstillväxt under året hade utomeuropeiska destinationer som Chicago följt av New York.

    London var december toppdestination på Göteborg Landvetter

    Göteborg Landvetter Airport hade totalt drygt 4,4 miljoner resenärer under 2022, en ökning på drygt 130 procent jämfört med 2021 och knappt 70 procent av 2019 års nivåer. Under december månad hade flygplatsen närmare 340 000 resenärer, en ökning med närmare 40 procent jämfört med 2021.

    Utrikes toppdestinationer var Frankfurt och Amsterdam för året, medan London var december månads toppdestination enskilt. Starkast resenärsutveckling under året hade Köpenhamn följt av London, München och Oslo.

    Malmö Airport hade närmare 1,3 miljoner resenärer under 2022, närmare en fördubbling jämfört med 2021. Under december månad hade flygplatsen närmare 100 000 resenärer, en ökning med närmare 20 procent jämfört med 2021 och cirka 70 procent av 2019 års resenärsnivåer.

    Luleå Airport hade under 2022 den starkaste utvecklingen

    Flygresandet vid Swedavia flygplatser övriga sex regionala flygplatser hade en varierande utveckling under 2022. Luleå Airport hade under 2022 fortsatt den starkaste utvecklingen bland de regionala flygplatserna. Med närmare 90 000 resenärer i december låg resandet på en högre nivå jämfört med samma månad före pandemin 2019.

    Sedan pandemins start för 34 månader sedan har Swedavia tappat 72 miljoner resenärer jämfört med de senaste 34 månaderna innan pandemin.

    • Text: Swedavia
    • Foto: Swedavia/Daniel Asplund
    Tweet
  • Tillsammans med organisationer från sju länder ska Skellefteå Airport bidra till att utveckla lösningar för nästa generations regionalflygplan.
    2026-09-15 22:12

    Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg

    I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.

  • Vätternrundan Gravel - besöksnäring
    2026-09-14 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026

    Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter

  • Konferensrum på Spritmuseum som samarbetar med Backstage Hotel
    2026-09-13 21:42

    Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination

    Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper

  • Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen efter en Platschef.
    2026-09-13 21:21

    Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen

    Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.

  • Husbil på campingplats - csmpingplatser
    2026-09-13 20:11

    Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka

    Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.

  • Svenska Musikmuseet öppnar i Västervik sommaren 2027
    2026-09-13 17:26

    Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

    Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer

  • Stockholm lockar fler gäster
    2026-09-13 16:46

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm

    Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna

  • Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti blev den bästa månaden någonsin för bolaget.
    2026-09-10 18:49

    Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

    Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.

  • 2026-09-10 17:07

    Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

    Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.

  • Livrustkammaren 2026 - besöksnäring
    2026-09-07 04:52

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

    Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Transportföretagen – Flyg för tillväxt – men på vilka villkor?
      2026-09-23
      • Stockholm
      • www.transportforetagen.se/utbildningar-och-event/flyg-for-tillvaxt--men-pa-vilka-villkor/
    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 2026 – Är marknadsföring av ett resmål en kostnad eller en investering?
      2026-09-24
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/visitswedensinspirationswebbinarium2026
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-07 04:52

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...

    • 2026-09-10 17:07

      Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport

      Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...

    • 2026-09-10 18:49

      Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin

      Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...

    • 2026-09-13 17:26

      Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret

      Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet