-
Tomtebyn är årets julnyhet på Liseberg – fler nissar än någonsin
Den 19 november öppnar Liseberg portarna för en ny julsäsong – med den största nyhetssatsningen någonsin. 10 mkr har investerats i den helt nya äventyrliga Tomtebyn. Ett tematiserat område i parken som blir hemvist för en uppsjö av busiga nissar och självaste Tomtefar.
“Vi har haft Jul på Liseberg sedan 2000 och ett besök hos oss har blivit jultradition för många. Det känns därför väldigt kul att erbjuda en helt ny upplevelse, som dessutom är vår största nyhetssatsning under julen någonsin.” Säger Andreas Andersen, VD på Liseberg.
Den nya Tomtebyn – julstämning på hög nivå
Tomtebyn sträcker sig från Lilla Scenen längs hela västra sidan av parken ner mot Valkyria. Besökaren kliver in i Tomtefars egen värld, men det är nissarna som är i fokus…
“Tomtenissen är en spännande sagofigur som får ta mycket plats i området. Därför är det dem som får stå i strålkastarljuset i Tomtebyn. Nissarna är busiga, finurliga men framför allt väldigt snälla och längtar efter att få visa upp sin by för våra besökare.” Säger Marie Toftberger Granbom, projektledare på Säsonger och Events på Liseberg.
I området kan besökaren gå på Nisseäventyret, besöka en magisk nisseskola, skriva önskelistor och givetvis träffa Tomtefar och alla hans tomtenissar i verkstaden. Håll ögonen öppna efter olika scenuppträdanden vid den stora Adventskalendern.
Det kommer finnas möjlighet att köpa fika på café Lussekatten och grilla korv med bröd över öppen eld. Såklart kan ni också dansa runt den stora granen på torget. För nu är det jul igen (och julen varar än till påska!)
Klassisk julmarknad och vintervakna karusellerNär Jul på Liseberg öppnar är hela parken förvandlad till ett vinterlandskap. Utöver den stora nyheten Tomtebyn, möts besökaren även av granar och juldekor i överflöd, en klassisk julmarknad och vintervakna karuseller.
Julsäsongen öppnar den 19 november och håller öppet fram till och med den 30 december.
Läs mer om evenemanget på Lisebergs hemsida här.
- Text: Liseberg & Isa Mörk
- Foto: Liseberg
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och resta...
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Den 27 april landade ett fyrtiotal kruk-planterade träd i Kalmars stadskärna. Tanken är att kommunens många inköp...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...
-
-
Gästbloggare
-