-
Torskens lockrop blir en musikupplevelse på Tekniska museet
Den 2 september bjuder musiker och marinbiologer på en unik ljudupplevelse på Tekniska museet i Stockholm. Med hjälp av hjärnvågor kan torskars parningsljud skapa en musikupplevelse som förflyttar sig i rummet. Precis som när fiskarna rör sig i samband med sin lek.
Slår sina ”trummuskler” mot simblåsan för att producera rytmer
När torsken samlas för att para sig om våren, så väljer de noggrant ut sin partner – en parningsritual som involverar både ljud och rörelse. Ljuden skapas när hanarna slår sina ”trummuskler” mot sin simblåsa för att producera rytmer, vanligtvis medan de dansar runt honan.
På “Centre for Coastal Research, University of Agder” på Norges sydkust studerar man hur dessa trumbeteenden varierar mellan individuella torskar. Men även vad som gör vissa individer mer attraktiva än andra.
Arbetar tillsammans för att göra musik av torskens lockrop
Marinbiologer och musiker arbetar nu tillsammans för att använda dessa ljud för att göra musik. Tekniska museet bjuder in besökare att ta del av deras arbete – och kanske till och med prova att påverka ljuden. Med hjälp av elektroencefalogram (EEG) som mäter hjärnvågor kan torskljuden kontrolleras med tankekraft.
Med teknikens hjälp skapar forskare och musiker en rumslig atmosfär där publiken får en känsla av att röra sig mitt i fiskstimmet. Den här unika ljudupplevelsen äger rum den 2 september.
Projektet anordnas i samarbete med Vision Forum och stöds av Statens kulturråd, Längmanska kulturråden och Helge Ax:son Johnsons stiftelse.
Evenemanget är en del av Östersjöfestivalen
Evenemanget är en del av Östersjöfestivalen, en årlig händelse som kombinerar klassisk musik med miljömedvetenhet och initiativ för en mer hållbar Östersjöregion. I samarbete med Tekniska museet ger festivalen besökarna möjlighet att uppleva både vetenskap och konst med fokus på en av vår tids viktigaste miljöfrågor.
Mer information om Östersjöfestivalen hittar du på Berwaldhallens hemsida här.
Läs mer om Tekniska museet på Turismnytt här.
- Text: Tekniska museet
- Foto: Tekniska museet
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. April visar tillväxt i gästnätter trots en osäker omvärld.
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Den 30 maj öppnar besöksmålet Fenomenmagasinet igen i Linköping. Syftet är att främja intresset för naturvetenskap.
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Vill du vara med på HOUSE OF PEOPLE:s utvecklingsresa? Nu söker de en MICE säljare och en Bokning & Säljkoordinator.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
Är du driven och vill vara med på HOUSE OF PEOPLE utvecklingsresa? Nu söker företaget efter en M...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
-
Gästbloggare
-