-
Tott Hotels får nya hotell i Visby
Tott Hotels är ett nytt franchisekoncept som riktar in sig på hotell med unika lägen och speciell karaktär.
Nu har två hotell i Visby blivit franchisetagare i Tott Hotels, Hotell Gute och Hotell Breda Blick.
De två hotellen ingår i Totts nya franchisekoncept Tott Hotels. De anrika Hotell Gute och Hotell Breda Blick passar perfekt in i det som är grunden i konceptet, unikt läge och speciell karaktär.Hotellen i Visby kommer att drivas av Karin och Bosse Gustafsson och lokala företagare.
Inom Tott Hotels samlas hotellen under ett gemensamt tak för bokning, marknadsföring och administration. Tott Hotels är nu i en expansionsfas och söker aktivt efter fler hotell.
”- Det känns bra att vara tillbaka i Visby, vi har haft ögonen på de här anrika hotellen under en längre tid och när möjligheten dök upp slog vi till. Vi välkomnar Bosse och Karin till Tott Hotels. Det är två välskötta och bra fungerande hotell, vi genomför några uppdateringar under våren men planerar inte att göra några stora förändringar”, säger Stefan Liljestrand, VD på Tott Hotels.
Ägarbytet har redan skett och nu drivs verksamheten vidare under samma namn,
Hotell Gute och Hotell Breda BlickKälla: Tott Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Tott Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
Mest under Evenemang, Mat och dryck, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i mars
I mars 2026 ökade antalet belagda hotellrum jämfört med 2025. Samtidigt sjönk RevPAR enligt statistik från Visita.
-
Spritmuseum: Dubbla utmärkelser i Stockholmarnas favoritmuseum
1:a pris i kategorin Årets klättrare och 3:e pris i Bästa restaurang/café
-
Gratis friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken
SkiStar välkomnar grundskolor till kostnadsfria friluftsdagar med SummerSki i Hammarbybacken för att främja rörelseglädje.
-
STF – halverad budget för friluftsliv under mandatperioden
Anslagen för friluftsliv/naturturism har halverats under de fyra senaste åren. Det visar Svenska Turistföreningen och Friluftsfrämjandets granskning.
-
Bianca bloggar – AI-verktyg i besöksnäringen – rond 3
Bianca tipsar om hur AI kan användas på ett smart och effektiviserande sätt av besöksnäringsföretagare
-
Över 200 000 resenärer på två år för Finnlines linje mellan Polen och Sverige
Färjerutten från Finnlines mellan Świnoujście och Malmö fortsätter att öka i popularitet. Milstolpen firas med extra avgångar under april.
-
Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
Svensk Camping i Göteborg söker en affärsdriven digital produktägare som vill forma framtidens digitala tjänster inom camping.
-
SM i utomhusmatlagning i Halmstad – juryn och lagen presenteras
Den 11–12 april 2026 är det dags för Halmstad Outdoor Weekend. En av höjdpunkterna är deltävlingen i SM i utomhusmatlagning.
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konkurrenskraftigt resmål.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende samt K...
-
Framtidens fjällturism: AI, personalisering och sömlösa gästresor
Sammanfattning av r360 Kundträff 2026 i Stöten Den 24–25 mars 2026 samlades representanter från ...
-
Utländska turister spenderade 121,7 miljarder i Sverige 2025
Sveriges turismexport (utländska besökares konsumtion i Sverige) är en ljuspunkt i svensk export 2025, med en ökn...
-
Årsrapport 2025: Ett starkt år för Visit Swedens marknadsföring
Genom sin globala marknadsföring befäster Visit Sweden Sveriges position som attraktivt och konk...
-
-
Gästbloggare
-
