-
Tott Hotels får nya hotell i Visby
Tott Hotels är ett nytt franchisekoncept som riktar in sig på hotell med unika lägen och speciell karaktär.
Nu har två hotell i Visby blivit franchisetagare i Tott Hotels, Hotell Gute och Hotell Breda Blick.
De två hotellen ingår i Totts nya franchisekoncept Tott Hotels. De anrika Hotell Gute och Hotell Breda Blick passar perfekt in i det som är grunden i konceptet, unikt läge och speciell karaktär.Hotellen i Visby kommer att drivas av Karin och Bosse Gustafsson och lokala företagare.
Inom Tott Hotels samlas hotellen under ett gemensamt tak för bokning, marknadsföring och administration. Tott Hotels är nu i en expansionsfas och söker aktivt efter fler hotell.
”- Det känns bra att vara tillbaka i Visby, vi har haft ögonen på de här anrika hotellen under en längre tid och när möjligheten dök upp slog vi till. Vi välkomnar Bosse och Karin till Tott Hotels. Det är två välskötta och bra fungerande hotell, vi genomför några uppdateringar under våren men planerar inte att göra några stora förändringar”, säger Stefan Liljestrand, VD på Tott Hotels.
Ägarbytet har redan skett och nu drivs verksamheten vidare under samma namn,
Hotell Gute och Hotell Breda BlickKälla: Tott Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Tott Hotels
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.
-
Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Nor...
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Anna Walléns replik är välkommen, eftersom den klargör något mycket viktigt. Visita och jag är överens om att sve...
-
-
Gästbloggare
-
