fredag 24 april 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
    • Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
    • Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • turismen
    2020-05-07 15:09

    Så blir turismen efter Corona enligt turismforskaren Robert Pettersson

    Tiden var kort mellan rapporter om överturism till larm om för lite turism. Men vad händer när viruset drar sig tillbaka och restriktionerna lättar? Ska vi som många gånger tidigare se en snabb återhämtning till det tidigare, eller kommer turismen denna gång att förändras i grunden?

    Turism och besöksnäring är hårt och direkt drabbade av coronapandemin. Tusentals evenemang har ställts in och många affärs- och privatresor har avbokats. Uteblivna turister innebär uteblivna intäkter och både större och mindre företag kämpar för sin överlevnad.

    Så vad händer med turismen efter corona, när antalet smittade minskar tack vare vaccin eller immunitet, och restriktioner mot sammankomster och resande tas tillbaka? Baserat på internationell turismforskning kan vi ana tre tänkbara scenarier.

    1. Snart tillbaka till det tidigare

    Coronaviruset avtar relativt snart och immunitet leder till att resandet återhämtar sig snabbt både nationellt och internationellt. Restriktioner för resande och sammankomster tas tillbaka och både affärs- och privatresandet återgår till samma resmönster som innan pandemin.

    Liknande snabba återhämtningar för besöksnäringen har synts efter tidigare samhällsstörningar som terrorattentaten i USA 2001, SARS-epidemin 2003, tsunamin 2005 och finanskrisen 2008.

    2. Ändrat resmönster en tid och sedan tillbaka till det tidigare

    I detta scenario dröjer det lite längre innan coronavirusets spridning avtar. Kanske muterar viruset eller kommer tillbaka i flera vågor. Under pågående pandemi ser vi ett kraftigt minskat resande. Restriktioner gör att många håller sig hemma och i närheten av hemmet. Icke nödvändigt resande uteblir.

    Vi ser en utdragen period med stort lokalt och inhemskt resande, lokal konsumtion och fokus på friluftsliv och uteaktiviteter. En utdragen pandemi kan leda till ekonomisk nedgång i många länder, kanske recession och ekonomisk depression – samtliga faktorer som skulle minska resandet.

    Så snart coronavirusets spridning avtar och restriktionerna minskar kommer vi i detta scenario dock att se en återgång till det tidigare. Sannolikt tar återhämtningen längre tid än i föregående scenario eftersom många företag visat sig ha affärsmodeller som har svårt att klara uteblivna intäkter en längre tid. Efter återgången syns därför flera återstartade och nystartade verksamheter.

    3. Ändrat resmönster och aldrig tillbaka till det tidigare

    Det dröjer innan coronaviruset avtar och när det gör det får vi se ett paradigmskifte inom turism och besöksnäring. I detta scenario ser vi att särskilt det långväga och miljöbelastande resandet minskar drastiskt när synen på turism och resande ändras. Eftersom många vant sig vid att jobba med videomöten kommer affärsresande delvis ersättas med distansmöten. Konferenser, kryssningar och långdistansflygningar blir mer sällsynta. Aktiviteter nära hemmet ökar och fritidshusturism och friluftsliv ökar.

    Coronatiden leder till ett ökat intresse för miljö och hållbarhet vilket bidrar ett mer ansvarsfullt resande. Pandemin kan också leda till en kritisk omprövning av idén om ständig ekonomisk tillväxt till förmån för allas bästa och långsiktig hållbarhet.

    En mer långsiktigt hållbar näring

    Det är i dagsläget svårt att bedöma vilket scenario som faktiskt kommer att gälla. Kanske blir det en blandning av flera scenarier. Samtliga alternativ kan sägas vara sannolika, men effekterna skiljer sig stort.

    Forskningen konstaterar att många inom besöksnäringen hoppas på en snabb återhämtning, samtidigt som ett ändrat resande skulle vara bättre för miljön. Turismen belastar miljön, men bidrar också till upplevelser, återhämtning, ökad förståelse och kunskap.

    Historiskt sett har stora samhällsstörningar på sikt ofta lett till en positiv utveckling. Spanska sjukan (1918-1920) ledde till utvecklingen av nationell hälsovård i många länder och det tidiga 30-talets stora depression sägs ha bidragit till utvecklingen av den europeiska välfärdsstaten.

    Var denna pandemi slutar vet vi inte ännu, men det ligger en stor möjlighet i att utveckla en mer långsiktigt hållbar näring. Både för klimat och entreprenörer.

    • Text: Robert Pettersson
    • Foto: Pixabay
    Tweet
  • Utställningen som handlar om Resande Man på Vrak – Museum of Wrecks.
    2026-04-22 18:18

    Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026

    Vrak – Museum of Wrecks har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026 av Sveriges Museer och Svenska ICOM.

  • Det är under våren i Höga Kusten som den stora älgvandringen börjar.
    2026-04-22 17:45

    Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka

    För åttonde året i rad livesänds SVT:s Den stora älgvandringen. Ett naturfenomen som engagerar tittare världen över.

  • Annika Fredriksson, VD för Arctic Sweden Visitors Board skriver i ett öppet brev om hur förödande en halverad nattågstrafik till Norrbotten skulle bli.
    2026-04-20 23:10

    Halverad nattågstrafik – regeringen och Trafikverket sviker Norrbottens besöksnäring

    Beslutet att halvera nattågstrafik påverkar tillgänglighet och utveckling skriver Arctic Sweden Visitors Board i ett öppet brev.

  • Konstsatsning på Ulfsunda Slott - besöksnäring
    2026-04-20 03:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 16 2026

    Mest om Destination, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Svenstorp Art Center utställning
    2026-04-19 20:22

    Att våga satsa på landsbygden – historien om Svenstorp Art Center

    En lantbruksverksamhet fått ännu ett ben att stå på och blivit en destination när den internationellt kända fotokonstnären Erik Johansson öppnat permanent utställningshall, café och butik

  • Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår, vindskydd och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.
    2026-04-19 19:44

    Naturkartan gör det enklare att uppleva Götene och Lidköping

    Nu flyttar vandrings- och cykelleder, motionsspår och rastplatser i Götene och Lidköpings kommuner in i plattformen Naturkartan.

  • Den starka utvecklingen under 2025 har fortsatt in i det nya året för Göteborg.
    2026-04-19 18:23

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – mars 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en analys om besöksnäringen. Det var en stark utveckling i mars för destinationen.

  • Nyligen träffades Arlandaregionen och avtalade om att flyga hållbart. Mötet representerades av kommunstyrelsens ordförande i respektive kommun. Från vänster: Mathias Bohman (Upplands Väsby), Matilda Hübinette (Knivsta), Johan Skog (Vallentuna) och Mattias Askerson (Sigtuna).
    2026-04-18 18:33

    Arlandaregionen – kommuner tar steg mot fossilfritt flyg

    Arlandaregionen har avtalat om att klimatreducera flygresor 100 %. Flyget är enligt dem en självklar del av svensk transportinfrastruktur.

  • Hertz gör det enklare för kunder att nå högre status i sitt lojalitetsprogram.
    2026-04-18 18:05

    Hertz sänker tröskeln till Five Star – gör lojalitetsstatus mer tillgänglig

    Hertz tar steg i en annan riktning än övriga resebranschen genom att göra det enklare för kunder att växa i sitt lojalitetsprogram.

  • Destination Jönköping genomför en tvådagars studieresa till Österlen tillsammans med besöksnäringsaktörer från Grännaområdet.
    2026-04-17 20:36

    Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping

    Destination Jönköping ska genomföra en studieresa till Österlen. Med syfte att stärka utvecklingen av måltidsturism.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Den måltidsintresserade globala resenären
      2026-04-28
      • Digitalt
      • corporate.visitsweden.com/visit-swedens-aktiviteter/digital-forelasning-den-maltidsintresserade-globala-resenaren-2/
    • Visitadagen
      2026-05-04
      • Stockholm
    • Göteborg & Co:s Destinationsdag
      2026-05-05
      • Göteborg
      • goteborgco.se/
    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Förstå resenärens digitala beteende
      2026-05-20
      • Digitalt
      • https://sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningforstaresenarensdigitalabeteende205
    • Besöksnäringsforum Eskilstuna
      2026-05-21
      • Sundbyholms Travbana
      • visiteskilstuna.se/kontakta-oss/om-destination-eskilstuna
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-04-16 18:41

      Tillväxtverket – turister konsumerade mer 2025

      Turismens effekter på Sveriges ekonomi ökade 2025 i jämförelse med året innan. Det visar Tillväxtverket...

    • 2026-04-16 19:09

      Visita uppmanar kommunerna: Låt krogarna servera alkohol senare under fotbolls-VM

      Det är kommunerna själva som har de juridiska verktyg som krävs för att tillfälligt utöka serveringstillstånden f...

    • 2026-04-17 10:01

      Hållbarhet är inte längre ett tillval i besöksnäringen – det är en förutsättning

      Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger m...

    • 2026-04-17 20:36

      Studieresa ska stärka utvecklingen av måltidsturism i Jönköping

      Destination Jönköping fortsätter sitt arbete med att utveckla kommunen som en attraktiv destinat...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet