fredag 9 oktober 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33
    • 10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026
    • Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Sylvia Nylin, VD för Destination Kalmar, skriver ett blogginlägg om hur turismens roll kan användas för fred och tolerans.
    2024-10-13 17:31

    Turismens roll i en osäker värld – en förändringskraft för fred?

    I dessa dagar, när vi översköljs av tunga nyheter om krig, våld och mänskligt lidande, kan jag (Sylvia Nylin) inte låta bli att tänka på sambandet mellan turism och fredsbyggande. I vår moderna värld, där osäkerheten tycks växa för varje dag, framträder turismens roll som en potentiell kraft för förändring och försoning.

    Turism handlar inte bara om att resa och uppleva nya kulturer; det handlar om att bygga broar mellan människor, främja förståelse och stödja processer för försoning. Jag kan inte annat än slås av hur denna insikt om turismens betydelse som en fredskatalysator är mer relevant än någonsin idag.

    Öppnar dörrar för dialog och konfliktlösning

    UN Tourism har utsett den 27 september till World Tourism Day och temat för 2024 var just turismens roll för fredsbyggande – en väg till förståelse och samarbete. Under denna dag samlade UN Tourism aktörer från olika sektorer och discipliner för att utforska hur resande, kulturellt utbyte och hållbar turism kan bidra till konfliktlösning, försoning och fred på global nivå.

    Turismens förmåga att bygga broar sträcker sig bortom de fysiska resorna. När vi reser visar vi upp en nyfikenhet och öppenhet för det okända. En nyfikenhet som kan ge ringar på vattnet när det gäller att öka förståelsen mellan människor. Den öppnar dörrar för dialog och förståelse. Vilket är avgörande för att övervinna konflikter och bygga förtroende. Genom att vi umgås med människor från olika kulturer, traditioner och livsstilar kan resande bidra till en mer inkluderande och harmonisk värld.

    Men vad innebär det egentligen att turism kan vara en väg till fred?

    Kulturellt utbyte en nyckel till försoning

    En av de viktigaste aspekterna är hur turismen kan främja kulturellt utbyte. Just kulturens roll för en bättre framtid har Unesco länge vurmat för. Så sent som för några veckor sedan antog världens ledare på FN:s toppmöte i New York en framtidspakt, där bland annat kulturens roll för utvecklingen av en hållbar värld erkändes.

    När vi reser till en ny plats får vi möjlighet att lära oss om dess historia, mat, traditioner och människor. Genom att engagera oss i kulturella aktiviteter och delta i lokala sedvänjor kan vi bygga broar mellan våra olika bakgrunder. Denna process av att lära känna andra människor skapar en starkare känsla av gemenskap och förståelse.

    Dessutom kan turismen fungera som en ekonomisk motor i konfliktområden. Många platser som har drabbats av krig och våld har en rik kultur och natur som är värda att upptäckas. Genom att främja turism i dessa områden kan vi hjälpa till att återuppbygga ekonomin och ge människor möjligheter till försörjning. När lokalsamhällen drar nytta av turismen kan det bidra till stabilitet och fred. Det kan erbjuda en väg ut ur fattigdom och desperation. Vilket i sin tur minskar risken för konflikter.

    Costa Rica – en modell för hur turism kan främja fred

    Ett exempel på hur turism har bidragit till fredsbyggande är Costa Rica. 1949 fick landet en ny författning som slog fast att landet inte ska ha någon armé. Costaricanerna har sedan dess levt i fred och i relativt välstånd. Landet har fokuserat på att bygga en stabil och fredlig nation genom att investera i utbildning och hållbar turism.

    Costa Rica har blivit en modell för hur turism kan användas som ett verktyg för att främja fred och bevara miljön. Genom att attrahera besökare till sina natursköna platser och unika ekosystem har landet lyckats skapa en blomstrande turistindustri som gynnar både miljön och lokalbefolkningen.

    Möten som främjar interkulturell dialog

    Turismens roll i fredsbyggande sträcker sig också till att möjliggöra interkulturell dialog. När människor från olika bakgrunder samlas på samma plats skapas möjligheter för diskussion och hantverksutbyte.

    Till exempel är internationella festivaler och evenemang en plattform för människor att samlas kring gemensamma intressen. Vilket kan skapa vänskap och förståelse över kulturella och politiska gränser. Dessa möten kan i sin tur leda till ökad tolerans och insikt om utmaningar som andra människor står inför.

    Att systematiskt utveckla en hållbar turism som bidrar till att skydda kultur- och naturresurser kan i sin tur skapa en starkare känsla av identitet och stolthet bland lokalbefolkningen. Vilket är vitalt för att bygga fredliga och mer stabila samhällen.

    Viktigt att det lokala involveras i turismutvecklingen

    Samtidigt måste vi erkänna att turism även kan ha negativa effekter om den inte hanteras på rätt sätt.

    Massturism kan leda till ödeläggelsen av lokala kulturer och miljöer. Det är avgörande att hitta en balans mellan att främja turism och att skydda de platser vi besöker. Lokala samhällen måste involveras i beslutsprocesserna som rör turismutveckling. Så att deras behov och värderingar lyssnas på.

    I en tid av global osäkerhet och konflikthärdar runt om i världen är det vårt gemensamma ansvar att sträva efter att skapa en mer fredlig och förstående värld.

    Bygga broar för fred

    Jag hoppas innerligt att konflikthärdarna i världen snart ska släckas och att broar återigen byggs mellan människor från olika kulturer. Genom turismens kraft kan vi bara ta steg mot en mer harmonisk och enad framtid.

    Så nästa gång du planerar en resa, tänk på hur ditt beslut kan påverka både dig själv och de människor du möter. Låt dina resor bli en del av en större rörelse mot förståelse och fred. En väg där vi kan mötas som människor, oavsett bakgrund eller kultur. Det är inte bara vår plikt, utan också en möjlighet att bidra till en ljusare framtid i en värld som så desperat behöver det.

    Vid pennan,
    Sylvia Nylin, VD för Destination Kalmar.

    Här kan du läsa mer om Sylvia Nylin på Turismnytt.

    • Text: Sylvia Nylin
    • Foto: Destination Kalmar
    Tweet
  • Östersund tar ytterligare steg i GDS-Index och placerar sig nu på plats 33. Det är en förbättring från plats 36 år 2025 och plats 52 år 2024.
    2026-10-08 15:05

    Östersund fortsätter klättra i GDS-Index – nu på plats 33

    Östersund tar ytterligare steg i Global Destination Sustainability Index (GDS-Index) och placerar sig i år på plats 33.

  • Högbondens fyr i Höga Kusten.
    2026-10-08 14:36

    10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp

    År 2016 lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals kommit sjövägen för att upptäcka Höga Kusten.

  • Besöksnäring Blekinge
    2026-10-05 03:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 2026

    Mest om Flyg, Transport/Infrastruktur/Mobilitet, Destination samt Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • 25 ljudberättelser som tillsammans bildar tre historiska stadsvandringar i Jönköping och Huskvarna. Genom att skanna QR-koder på elskåp kan besökare lyssna på dem.
    2026-10-04 18:00

    Skanna ett elskåp och kliv rakt in i Jönköpings historia

    Sedan i sommar går det att upptäcka Jönköpings och Huskvarnas historia direkt i stadsmiljön via QR-koder på utsmyckade elskåp.

  • 2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.
    2026-10-04 17:10

    Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism

    2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt enligt Tillväxtverket.

  • För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att upplevas av framtida badgäster.
    2026-10-03 15:51

    Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

    För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenupplevelsen Oceana kommer att kännas för framtida gäster.

  • Antalet gästnätter på svenska campingplatser uppgick till 12 711 144 under juni–augusti 2026.
    2026-10-03 15:21

    Nya toppnoteringar för svenska campingplatser 2026

    Gästnätter på svenska campingplatser var 12 711 144 under sommaren. En ökning med tre % jämfört med 2025 enligt Svensk Camping.

  • Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj - The Introvert Travel Agency.
    2026-10-03 15:01

    Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

    Den 29 september lanserade Visit Sweden sin globala marknadsföringskampanj. Denna gång är det en resebyrå för introverta.

  • Flygplan på en av alla Sveriges flygplatser
    2026-09-30 11:34

    Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

    Den statliga utredningen om våra flygplatser och flyget som transportslag är klar och lämnad till regeringen - Här får ni sammanfattningen och kommentarer

  • Augustiupplagan av Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan.
    2026-09-29 16:42

    Mässan Formex växer när delar av inköpsresan förändras

    Formex på Stockholmsmässan samlade nästan 20 fler utställare än året innan och visade hur den fysiska mötesplatsens roll förändras.

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Visit Sweden – Digital föreläsning: Nya affärer – så kan researrangörer hjälpa dig
      2026-10-13
      • Digitalt
      • sv-se.eu.invajo.com/event/visitsweden/digitalforelasningnyaaffarersakanresearrangorerhjalpadig1310
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset 2026 – Prisutdelning och mingel – Tillväxtverket
      2026-12-01
      • Stockholm
      • tillvaxtverket.se/tillvaxtverket/seminarierochnatverk/evenemang/storaturismprisetprisutdelningochmingel2026.12940.html
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-30 11:34

      Flygplatsutredningen klar – Sammanfattning och kommentarer

      Den sedan länge emotsedda statliga utredningen om våra flygplatser, och för all del också flyget som transportsla...

    • 2026-10-03 15:01

      Visit Swedens nya kampanj – lanserar resebyrå för introverta

      Den 29 september lanserade Visit Sweden sin nya globala marknadsföringskampanj för att attrahera...

    • 2026-10-03 15:51

      Oceana – träd och vatten på plats i Lisebergs nya vattenvärld

      För första gången kan Liseberg visa hur den nya vattenvärlden Oceana kommer att...

    • 2026-10-04 17:10

      Tillväxtverket – En stark sommar för svensk turism

      2026 blev den bästa turismsommaren någonsin i Sverige. 31,2 miljoner gästnätter registrerades totalt under sommar...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de goda exempel jag återkommit ti...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet