-
Allmänheten får vara med och tycka till om Gröna Lunds utbyggnad
Ägaren Parks & Resorts har sedan länge stora planer för en utbyggnad av Gröna Lund men hur tas de emot av externa aktörer?
Nu skall allmänheten få lämna in sina synpunkter. Detta sker genom att förslaget skickas ut på samråd.
Idag ligger det en stor parkeringsplats utanför Gröna Lund och den vill man bygga om till ett nytt tivoliområde. Den aktuella platsen heter ”Kvarteret Skeppsholmsviken”.
Här har det tidigare funnits ett nöjesfält

Så här såg Gröna Lund (överst på bilden) och konkurrerande nöjesfält (nederst på bilden) ut år 1939.På platsen har det tidigare funnits ett nöjesfält som då konkurrerade med dåvarande Gröna Lund. Det nöjesfältet ägdes av familjen Lindgren som drev verksamheten mellan åren 1924 och 1957. Men konkurrensen la sig då sonen John Lindgren gifte sig med dottern till dåvarande Gröna Lunds ägare Ninni Nilsson. De bildade tillsammans det som idag är Gröna Lund.
Nöjesparken har ett stort behov av utbyggnad
”- På bara drygt 10 år har Gröna Lund ökat sina besökssiffror med 50% och har därför ett stort behov av att växa. Samtidigt är vi mycket måna om att inte vara historielösa när vi planerat våra utbyggnadsplaner och vi har tagit inspiration till den nya arkitekturen från historiska byggnader i närområdet. I över två år har vi tillsammans med Stockholms Stad arbetat med den här detaljplanen och det är jättespännande att nu äntligen få visa upp våra visioner”, säger Christer Fogelmarck, vd för Parks and Resorts som äger Gröna Lund.
Nu väntar alla på vad det kommer in för synpunkter från allmänheten.
Detaljplanen skickas ut den 14 november och ligger ute till den 31 januari 2018.
Källa: Parks and Resorts
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Parks and Resorts
-
Almedalsveckan 2026, del 1: Tillgänglighet har blivit besöksnäringens viktigaste tillväxtfråga
Sammanställning av de två första dagarna av Almedalsveckan 2026 utifrån Turismnytts och Jakob Norrbys perspektiv med benägen hjälp av AI
-
Sjätte året i rad – Älvan i Stöten är Sveriges bästa pist!
Stöten i Sälen har återigen kammat hem en guldmedalj i Freerides omröstning där svenska skidorter tävlar om åtråvärda titlar
-
Starkt bokningsläge på camping – bättre än rekordåret 2025
69 procent av medlemsföretagen i Svensk Camping har ett bättre eller lika bra bokningsläge som rekordåret 2025
-
SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.
-
Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.
-
Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.
-
Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...
-
IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard
IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...
-
ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...
-
Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar
Nästa vecka samlas några av världens bästa sandskulptörer på Kalmarsundsbadet. De ska delta i Kalmar Inte...
-
-
Gästbloggare
-