-
Unga entreprenörer inom event fick mottaga pris
I Vellinge kommun drivs ett projekt som heter Sommarlovsentreprenörerna varje år. Det innebär att nya företag startas upp utifrån idéer av unga människor.
De unga entreprenörerna får bland annat träffa erfarna företagare och får vägledning och coachning.
Det är Handelsbanken, Swedbank och SEB som står för priserna som delas ut till de som lyckas bäst.
Årets Sommarlovsentreprenör blev Keiwan Mosaddegh och sina kompanjoner med sitt eventbolag Servera Med Mera. Förutom äran får Keiwan 1500 kronor.
Keiwan och hans två kollegor är servitörer på privata men även offentliga middagar, tillställningar och event där de tar hand om all servering från början till slut. Med personlig och proffsig service och kreativ marknadsföring har de lyckats. Deras signum är en vit fluga och svart skjorta. Keiwan har med stort engagemang vuxit och utvecklats som entreprenör.
”- Det känns jättebra! Att få skapa ett företag och att driva det tillsammans med sina vänner har varit fantastiskt, säger Keiwan, enligt ett pressmeddelande.
Killarna skaffade sina kunder via Facebook och visitkort. Sen har de skapat samarbeten.
Enligt killarna så är nyckeln att aldrig ge upp och att vara kreativ – då lyckas man med sitt företag!
Källa: Vellinge kommun
- Text: Maria Lindqvist
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lyckade lansering av resmålspass för Högfjället i Sälen samt Klövsjö och Storhogna i Vemdalen for...
-
-
Gästbloggare
-