-
Upplev vikingatiden på Ingvara – nytt hållbart besöksmål i Dalarna
I sommar slår vikingalägret Ingvara upp i Öja, Vikarbyn. Här kommer besökarna att kunna kliva in i en tidsmaskin som tar dem 1000 år tillbaka i tiden. De får uppleva vikingatiden med vikingar, djur, tält, eld, kultplats, lekar, matlagning, hantverk och andra aktiviteter.
Grundare är Susanne Säbb Danielsson och Lovisa Målare. Ingvara är en idé som de gemensamt arbetat med i ett par år. Egentligen var inte planen att öppna riktigt än, men när coronakrisen blev ett faktum bestämde sig grundarna för att öppna vikingalägret redan nu.
”Det känns underbart att få skapa en vikingamiljö på hemmaplan och bjuda in människor att dela detta med oss, att kunna erbjuda en möjlighet att få uppleva något unikt. Att kunna göra något roligt tillsammans och i mindre grupper utomhus, är inte minst viktigt i dessa tider.” Berättar Susanne Säbb Danielsson.
Aktiviteter och kunskap
Under ett besök på Ingvara berättar vikingarna om livet på en bondgård i Dalarna under vikingatiden. Vikingarna hantverkar och lagar mat över öppen eld. Gäster kan få uppleva och se vilken mat en viking äter, hur de sover och vad de har för kläder.
I lägret kan besökarna även vara med på exempelvis runjakt och utmana varandra på vikingatida femkamp. De kan prova på hantverk, leka vikingalekar, lyssna på berättelser, baka bröd över öppen eld och hälsa på fåren, getterna och hönsen.
”Vi har ett brinnande intresse för histora båda två. Vi gillar utmaningen med att försöka återskapa historien så som den verkligen var och vi lär oss hela tiden nya saker.” Säger Lovisa Målare.
Ingvara har i normala fall all sin verksamhet på historiska marknader runt om i Norden. Men nu har de alltså realiserat sin dröm om ett levande vikingaläger på hemmaplan.
- Text: Ingvara
- Foto: Ingvara
-
Svensk Handel och Visita välkomnar upphävandet av miljözon 3 i Stockholm
Länsstyrelsen har upphävt beslutet om att införa miljözon 3 i Stockholms innerstad. Det välkomnas av besöksnäringen.
-
SkiStar – 1000-metersliften återvänder till Åre i vinter
SkiStar har beviljats bygglov för att återuppbygga den klassiska 1000-metersliften i Åre inför kommande vintersäsong.
-
Invite Guest Technology blir strategisk teknologileverantör för Strawberry Livings nya satsning
Ett av Nordens största boendeprojekt för anställda inom byggindustrin tar i bruk Invites norskutvecklade gästportallösning
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award i Cannes
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev i år nominerad till ”Best Location – Natural” på Global Pro...
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Det växande intresset för campingsemester i Sverige fortsätter, både bland svenska och internationella gäster. Sa...
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala f...
-
-
Gästbloggare
-