-
Varbergs Stadshotell & Asia Spa får ett spännande lyft
Varbergs Fastigheter har gett byggföretaget MVB i uppdrag att genomföra nästa stora förändring på det anrika Varbergs Stadshotell & Asia Spa. En tillbyggnad i två plan med orangeri, bar och en takterrass.
Nästa utveckling av fastigheten
Varbergs Stadshotell & Asia Spa invigdes 1902 och från början fanns även en rad andra verksamheter i fastigheten bland annat butiker, ett tryckeri och brandkåren. Hotellet är idag den enda verksamheten i huset som funnits sedan start.
Fastigheten har genomgått flera renoveringar under årens lopp men många av originaldetaljerna har bevarats. Hotellet drivs sedan 1994 av Anna Riis och Lars-Olof Oskarsson som bland annat lanserade hotellets Asia Spa 2001.
Nu är det dags för nästa utveckling av fastigheten som kommer att ge hotellet större ytor för sin verksamhet. Ett orangeri i två plan uppförs med en tillhörande takterrass på en sammanlagd yta av 680 kvm. Tillbyggnaden medför att befintliga hissar och trapphus förlängs.
Ett spännande projekt
Hela projektet kommer att ske under pågående hotell- och spa verksamhet och kräver därför noggrann planering för att inte störa boende och spagäster.
“Fastigheten är en av Varbergs mest kända byggnader och vi tackar för det förtroendet vi har fått av Varbergs Fastigheter. Det är ett spännande projekt som har sina utmaningar men där vår kompetens och erfarenhet kommer till sin fulla rätt.” Säger Mattias Kågeby, regionchef på MVB Astor Bygg.
Just nu pågår planering och projektering. Rivningsarbetet beräknas påbörjas i februari med byggstart i mitten av april. Den nya hotelldelen förväntas vara klar under våren 2022.
- Text: MVB AB
- Foto: Stadshotellet i Varberg
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
Genom att koppla samman r360, Inlet och LivionKey har Branäs minskat det manuella arbetet och skapat ett säkrare mer skalbart ankomstflöde
-
Med platsen i centrum – så formas Sigtuna Möte sensommarmarknad tillsammans med lokala krafter
Sigtuna Möte är en uppskattad sensommarmarknad har sina rötter från 1912. Traditionen återupplivades 1972 och har sedan dess vuxit varje år
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Det är dags för Sveriges största triathlonvecka, med tre fartfyllda lopp. Höjdpunkten är huvudloppet Ironman Kalmar, som går på lördagen
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter
-
Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.
-
Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI
-
Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI
En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det
”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?”...
-
Världens bästa triathleter intar Kalmar – Dags för Ironman
Den här veckan gästas Kalmar av tusentals triathleter från olika delar av världen. Det är dags för Sverig...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är även denna präglad av semestertid och där...
-
Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
Efter två dagar där tillgänglighet allt tydligare seglat upp som en av besöksnäringens stora framtidsfrågor blev ...
-
-
Gästbloggare
-