-
Världskulturmuseerna går online – finns på Google Arts & Culture
18 mars 2020 – Från och med idag kan besökare gå runt digitalt bland över 10 000 föremål från Världskulturmuseerna i Stockholm och Göteborg, över 300 föremål kan nu utforskas i detalj online på Google Arts & Culture av människor runt om i världen. Detta som ett resultat av ett partnerskap med Google.
”Äntligen blir Världskulturmuseernas utställningar tillgängliga oavsett om du arbetar med ett skolprojekt i Arvidsjaur eller är en besökare från Ankara.” Säger Magnus Johansson, digitaliserings koordinator på Världskulturmuseerna.
Virtuell turné med StreetView
Med hjälp av StreetView-funktionen kan besökare röra sig runt i museerna och klicka sig närmre för att utforska objekten mer. Googles egna fotografer har tagit 360 graders bilder av utvalda utställningar som sedan fogats samman. Vilket möjliggör smidig navigering av över 12 utställningar på de fyra museerna.
Kliv in i Medelhavsmuseets egyptiska gravkammare eller besök koreagalleriet på Östasiatiska museet. Kika in i tehuset på Etnografiska museet eller få en bild av den interaktiva barnutställningen Tillsammans på Världskulturmuseet.
”Google Arts & Culture är en global satsning – en del av vår ambition att organisera världens information och göra den tillgänglig och användbar för alla. Att Världskulturmuseernas fantastiska samlingar blir mer tillgängliga skapar nya möjligheter i tider som dessa. Det hjälper också till att få fler att upptäcka mer, oavsett var man befinner sig.” Säger Liudmila Kobyakova, programchef på Google Arts & Culture.
Om Google Arts & Culture
Google Arts & Culture är ett nytt sätt att uppleva konst, historia, kultur och världsunder från fler än 2000 kulturinstitutioner i 80 länder. Google Arts & Culture har skapats av Google Cultural Institute och det är gratis tillgängligt för alla på webben, på iOS och Android.
- Text: Världskulturmuseerna
- Foto: Världskulturmuseerna
-
Sveriges bästa handelskommun – Här pratar vi starka besöksanledningar
Handeln bygger levande städer, skapar jobb i hela landet och får orter att växa. Med utmärkelsen Sveriges handelskommun sätter Svensk Handel strålkastarljuset på de kommuner som går i bräschen.
-
De driver utvecklingen av svensk besöksnäring – Stora Turismpriset 2026
Efter en stark sommar för svensk turism så har Tillväxtverket nu presenterat alla läns nomineringar till Stora Turismpriset 2026.
-
Dragen ur döden – Ny spökvandring på Kalmar Slott
När höstmörkret sänker sig över Kalmar Slott kommer det förflutna till liv. I oktober är det premiär för årets nya spökvandring.
-
8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.
-
Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.
-
Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.
-
Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.
-
Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland
Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...
-
-
Gästbloggare
-