-
Världskulturmuseerna går online – finns på Google Arts & Culture
18 mars 2020 – Från och med idag kan besökare gå runt digitalt bland över 10 000 föremål från Världskulturmuseerna i Stockholm och Göteborg, över 300 föremål kan nu utforskas i detalj online på Google Arts & Culture av människor runt om i världen. Detta som ett resultat av ett partnerskap med Google.
”Äntligen blir Världskulturmuseernas utställningar tillgängliga oavsett om du arbetar med ett skolprojekt i Arvidsjaur eller är en besökare från Ankara.” Säger Magnus Johansson, digitaliserings koordinator på Världskulturmuseerna.
Virtuell turné med StreetView
Med hjälp av StreetView-funktionen kan besökare röra sig runt i museerna och klicka sig närmre för att utforska objekten mer. Googles egna fotografer har tagit 360 graders bilder av utvalda utställningar som sedan fogats samman. Vilket möjliggör smidig navigering av över 12 utställningar på de fyra museerna.
Kliv in i Medelhavsmuseets egyptiska gravkammare eller besök koreagalleriet på Östasiatiska museet. Kika in i tehuset på Etnografiska museet eller få en bild av den interaktiva barnutställningen Tillsammans på Världskulturmuseet.
”Google Arts & Culture är en global satsning – en del av vår ambition att organisera världens information och göra den tillgänglig och användbar för alla. Att Världskulturmuseernas fantastiska samlingar blir mer tillgängliga skapar nya möjligheter i tider som dessa. Det hjälper också till att få fler att upptäcka mer, oavsett var man befinner sig.” Säger Liudmila Kobyakova, programchef på Google Arts & Culture.
Om Google Arts & Culture
Google Arts & Culture är ett nytt sätt att uppleva konst, historia, kultur och världsunder från fler än 2000 kulturinstitutioner i 80 länder. Google Arts & Culture har skapats av Google Cultural Institute och det är gratis tillgängligt för alla på webben, på iOS och Android.
- Text: Världskulturmuseerna
- Foto: Världskulturmuseerna
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör. En ledare med marknad och sälj i foku...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare på rutten mellan Sverige och Finland sällskap av den nya mask...
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
-
Gästbloggare
-