-
Vätternrundan och Sweden by Bike gör konferens om landsvägscykling
Svensk landsvägscykling har stor potential när det gäller cykelturism. Det kan handla om att cykla mellan städer eller om deltagare i ett motionslopp som behöver boende och förplägnad. För att skärskåda möjligheter och utmaningar arrangerar Sweden by Bike och Vätternrundan tillsammans konferensen ”Landsvägscykling och cykelturism – är det verkligen raka spåret?” i Motala den 15 juni.
Konferens under Vätternrundan
Konferensen äger rum under Vätternrundans branschmötesplats Forum Vätternrundan den 15 juni 2023. Platsen är Folkets Hus/Business Point i Motala.
– Det är väldigt roligt att kunna presentera en konferens om landsvägscykling och turism i samarbete med Sweden by Bike. Utifrån sina stora kunskaper om cykelturism har de tagit fram ett specialiserat innehåll om just landsvägscyklingens möjligheter på det här området. Vi ser den här specialkonferensen som en viktig del i den samhällsorienterade satsning som Vätternrundan gör på ett strukturerat sätt tillsammans med våra partners i år, säger Jessica Nilsson, Sponsoransvarig, Vätternrundan.
– Vi kommer att lyfta fram attraktiva egenskaper hos landsvägscyklingen som en utgångspunkt för att locka cykelturister. Det betyder att vi kommer att ha med stjärnor inom cyklingen på scenen som får berätta om passionen, men det blir också mycket matnyttigt om regler, affärsutveckling och praktiska tips om hur man gör besökare nöjda. Med landsvägscykling menar vi cykling både på asfalt och grus. Sverige är ett stort land med fantastiska, delvis outnyttjade möjligheter på det här området. Både inspiration och affärsnytta med andra ord, säger Katarina Bergstrand som är vd för Sweden by Bike.
Stort intresse från cykelsugna danskar
I slutet av mars ställde Sweden by Bike, Vätternrundan och 13 andra svenska destinationer och företag ut på Copenhagen Bike Show med totalt 10 000 besökare under två dagar. Danskarna tycker om att cykla på landsväg.
– Vi mötte stort intresse från cykelsugna danskar och en jättetydlig trend var att gravel är ett fenomen som växer snabbt. I Sverige har vi massor av fina grusvägar i vackra lantliga trakter som passar perfekt för cykling. Här finns utvecklingsmöjligheter, säger Katarina Bergstrand.
Läs mer om branschseminariet här
- Text: Sweden by Bike/Vätternrundan
- Foto: Petter Blomberg/Vätternrundan
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
-
Gästbloggare
-