-
Vemdalen vill mildra fjällabstinens – Bjuder in till virtuellt fjällmys
Vi är just nu inne i en oerhört prövande tid för både samhälle, privatpersoner och näringsliv. Då myndigheterna nu avråder från resor och ber allmänheten att ta deras rekommendationer på största allvar har vi alla ett ansvar att ta.
Måndagen den 31 mars beslutade Skistar att stänga skidanläggningen i Vemdalen redan den 6 april innan påsk. Detta kommer medföra sorg och fjällabstinens hos alla som sett fram emot sin vistelse i fjällen i påsk. Destination Vemdalen bjuder därför in allmänheten till virtuellt fjällmys varje dag mellan 6-11 april.
Njut av lugn och ro i naturen
Sändningarna börjar klockan 10.00 och kommer pågå ungefär 30 minuter varje dag förutom på påskafton då sändningen startar 15.00. Sändningarna kommer att ske live på Facebook. Det blir en typ av slow TV där tittarna får följa med och njuta av naturen. Det blir inga intervjuer eller dylikt.
”Vi vet att många är ledsna över att deras fjällsemester ställts in och vi vill därför bjuda in till en stunds vardagsdrömmande. När dessutom halva Sverige jobbar hemifrån hoppas vi kunna bidra med lite sällskap och inspiration i vardagen.” Säger Marcus Ståhl, VD för Destination Vemdalen.
De fjällupplevelser du kan titta på:
Måndag 10.00: Fika på fjället. Vi bänkar oss för klassisk 10-fika. Vi bjuder in till fjällvyer, kaffetermos och go’fika.
Tisdag 10.00: Sveriges vackraste by i vårvinterskrud. Dagens film visar fina vyer från Klövsjö samt den vackra utsikten över sjö och fjäll.
Onsdag 10.00: Vi kan inte få nog av fjällfika! Idag blir det våffla med hjortronsylt.
Torsdag 10.00: Kokkaffe över öppen eld är ändå en favorit!
Fredag 10.00: Vackra fjällvyer utlovas 🙂
Lördag (OBS 15.00-16.00): Live After ski (utan folksamling) med Håkan Fahlström och om vädret tillåter är vi givetvis utomhus!
- Text: Destination Vemdalen
- Foto: Destination Vemdalen
-
Turism i Sverige utanför sommarhögsäsongen växer snabbast
Sedan 2015 har antalet gästnätter ökat snabbare utanför sommarhögsäsongen än under den enligt Visit Sweden.
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Sv...
-
-
Gästbloggare
-