lördag 22 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
    • Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
    • K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
    • SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
  • Platsannonser:
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Tärnaby Hotell
    2018-09-13 12:18

    Vill snabba på utvecklingen i Tärnaby och lämna över stafettpinnen

    Efter fjorton år av passion och utveckling – nu vill ägarna se en fartökning. Tärnaby Fjällhotell söker efter kompetensen och kapitalet som skall ta resan vidare in i en spännande framtid.

    Tärnaby Fjällhotell har ett drygt halvsekel på nacken och har de senaste 14 åren drivits av paret Birgitta Corin och H-P Carlson, som också köpte fastigheten för drygt tio år sedan.

    Från skidhotell till fjällhotell

    ”När vi tog över 2004 var hotellet öppet när liftarna var öppna. Nu har vi öppet året runt.” Säger Birgitta Corin, delägare och VD på Tärnaby Fjällhotell. ”Vi har sedan starten arbetat långsiktigt och var tidiga med ett ”hållbart” synsätt. Det har bland annat inneburit att vi slagit rekord i antal år med samma ägare.”

    Hotellet, som är medlem av Petit Hotel-kedjan, är en välkänd och populär samlingspunkt i Tärnaby. I dagsläget är Tärnaby Fjällhotell en året-runt-anläggning med restaurang, konferens, pub, gym och vintertid även skidbutik med skiduthyrning, skoteruthyrning och aktiviteter. Hotellet har också ett eget längdspår som man preparerar på sjön utanför hotellet.

    Birgitta och H-P har också hunnit starta en liten korvfabrik, vunnit SM i Mathantverk och restaurangen, Backfickan, blev 2016 utsedd till ”Årets Korvkrog” av Svenska Korvakademien. Dessutom driver de tillsammans med partners, kocktävlingen ”Årets Stormkock”, en matlagningstävling utomhus på klassiska stormkök i januari varje år.

    ”Vi är privilegierade och får jobba med fantastiska gäster, kollegor och roliga upplevelser i en underbar fjällmiljö. Detta är ju egentligen drömmen!” Säger H-P.

    Vill snabba på utvecklingen i Tärnaby och lämna över stafettpinnen

    Ägarna känner att det är dags för nästa steg

    ”Vi vill att det skall gå lite fortare med alla möjligheter som finns här. Vi har gjort mycket av det tunga jobbet: bergvärme, ventilation, tak och renoverat en stor del av badrummen. Vi känner helt enkelt att det är dags att ta det hela till nästa nivå nu och idéer finns det gott om.” Säger Birgitta.

    Paret har ingen större brådska med att hitta en ny ägare eller partner. Det viktiga är att det blir rätt och att såväl hotellet som Tärnaby får en vitamininjektion av den som tar över stafettpinnen.

    Jobbar vidare – givetvis

    Tärnaby Fjällhotell fortsätter under tiden att satsa småskaligt, långsiktigt och hållbart med mottot att hjälpa gästen att må bra. Nyheter i såväl puben som restaurangen och i form av aktiviteter kommer att dyka upp i höst och vinter lovar värdparet Birgitta och H-P.

    ”Vi jobbar på, kanske till och med mer än de senaste åren. Skoteruthyrningen och skidbutiken var förra vinterns satsningar, nu blir det mera fokus på pub, restaurang och kanske på aktivitetssidan.” Avslutar H-P Carlson.

    Läs mer här

    Vill snabba på utvecklingen i Tärnaby och lämna över stafettpinnen
    Ägarna av Tärnaby Fjällhotell, Birgitta Corin och H-P Carlson.
    • Text: Tärnaby Fjällhotell
    • Foto: Tärnaby Fjällhotell
    Tweet
  • Ett svar till “Vill snabba på utvecklingen i Tärnaby och lämna över stafettpinnen”

    1. Håkan Örberg skriver:
      2018-12-29 kl. 20:01

      Hej !
      Bra artikel om Tärnaby fjällhotell. Jag och min fru kan intyga att detta hotell håller fantastisk hög standard på alla plan. Det gäller själva boendet, service, bemötande och maten. Det är för oss obegripligt att hotellet inte är fullbelagt under hela säsongen. Sedan vill jag också påstå att skidåkningen i skidbackar och pister är mer utmanande och roligare här än i Hemavan. Den utvecklingsplan som togs fram av ÅF 2013-2014 pekar på en stor utvecklingspotential för Tärnaby som turistort framförallt som vintersportort. Sorgligt nog så har inte mycket förverkligats av dessa förslag. Undantaget är fjällhotellet och dess ägare som profilerat sig på olika sätt för hållbar turism. Ett tungt ansvar vilar nu på Storumans kommun att stimulera till framtida investeringar.

  • Att fiska i Lappland under en semester kan tros ge en återhämtning. Men en undersökning från Visit Sweden pekar på att många svenskar inte känner sig utvilade efter sin semester.
    2026-08-21 23:40

    Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

    En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.

  • MODER fInalist i Skift IDEA Awards
    2026-08-21 10:18

    Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad

    Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,

  • K-märkt tar över driften av Nynäs Havsbad som ligger i Nynäshamn.
    2026-08-20 21:35

    K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad

    Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.

  • Tjejmilen i Sälen var populärt i år. SkiStar noterar ett rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen.
    2026-08-18 22:00

    SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen

    SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.

  • Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD.
    2026-08-18 21:29

    Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026

    Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.

  • Yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
    2026-08-18 16:12

    Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?

    Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet

  • Kökschef - Gastronomiskt ledarskap - Uddevalla
    2026-08-18 11:58

    Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket

    Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet

  • Svenska Mässan Gothia Towers - besöksnäring
    2026-08-17 02:57

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026

    Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang

  • ChatGPT-bild av julistatistiken från Visita - rekordsommar
    2026-08-16 21:45

    Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar

    I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025

  • Al Fluin som arrangerade träningsläger i Trelleborg för fotbollslag
    2026-08-15 00:23

    Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg

    Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-14 00:55

      Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering

      När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...

    • 2026-08-15 00:23

      Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg

      Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...

    • 2026-08-17 02:57

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...

    • 2026-08-16 18:17

      Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad

      Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet