- 
									
								            Visit Roslagen i konkurs – ett hårt slag mot Roslagens besöksnäring
Trots intensiva försök att rädda Visit Roslagen kan styrelsen inte längre ta ansvar för destinationsbolagets fortsatta drift då bolaget hamnat på obestånd. Styrelsen har därför nu lämnat in en ansökan om konkurs till Uppsala Tingsrätt.
Viljan att samarbeta saknas hos Roslagskommunerna
Det hastigt avbrutna avtalet mellan bolaget och Roslagskommunerna Norrtälje, Österåker och Östhammar har kraftigt skadat bolaget. Bara ett par veckor innan avtalet sades upp bekräftade kommunerna att de ville förlänga avtalet till 2026.
Beslutet har lett till en betydande intäktsförlust och en minskad tilltro till bolagets framtid där kommunerna är de största ägarna med över en tredjedel av aktierna.
Visit Roslagens VD, Jörgen Eriksson, är frustrerad över situationen;
”Kommunerna gör ingenting för att underlätta övergången från att arbeta med ett kommunalt uppdrag till att bli helt kommersiella. Bolagets kommersiella intäkter har legat mellan 40 – 50% och resterande via uppdrag. Förutom uppdraget att driva Öregrunds turistbyrå i sommar saknas helt viljan att samarbeta.”
Personal och styrelse har gjort sitt bästa för att hitta lösningar
Kommunerna har istället valt att driva besöksnäringsfrågor individuellt, i egen regi och med ny intern organisation. Därmed överger de den från 2021 framtagna Destinationsstrategin för Roslagen beställd av kommunerna själva. Ett väldigt olyckligt beslut om man vill hävda sig i konkurrensen med destinationer som Österlen, Gotland, Öland, Åre, Bohuslän m.fl.
”Flera destinationsbolag får stora delar av sin finansiering från näringslivet, vilket också har varit vårt mål och att därmed bli en röst för besöksnäringen på näringslivets egna villkor. Vi trodde att vi skulle ha två år på oss att nå dit, det vill säga den tid som var kvar inom ramen för de kommunala avtalen, men verkligheten blev en annan. Det har visat sig att målet inte varit möjligt att uppnå på den avsevärt mycket kortare tiden vi har haft på oss.” Fortsätter Jörgen Eriksson. ”Vi – personalen och styrelsen – har verkligen gjort vårt yttersta för att hitta lösningar genom att vädja till ägarna, söka potentiella finansiärer och investerare och utforma nya affärsupplägg, men tyvärr har det inte lyckats.”
Destinationsbolag behövs för att kunna hävda sig i konkurrensen
Visit Roslagen med dess medarbetare och partners upplever verkligen dynamiken och potentialen i destinationsbolaget. De beklagar den kapitalförstöring det skulle innebära om bolaget går i graven. Regionen behöver ett aktivt och etablerat destinationsbolag för att kunna hävda sig i konkurrensen med andra platser. Den potentialen har Visit Roslagen!
Uppsala Tingsrätt har utsett advokat Jakob Callamander till konkursförvaltare.
Här kan ni läsa mer om Visit Roslagen på Turismnytt.
- Text: Visit Roslagen
 - Foto: Visit Roslagen
 
 - 
										
									                
									            Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 44 -25
Mest under Destination, Transport/Infrastruktur/Mobilitet samt Konstateranden/beslut/rapporter
 - 
										
									                
									            Sveriges Bussföretag larmar om risk för akut bussförarbrist
Var tredje förare är över 60 år, samtidigt som återväxten av yngre är svag. Sveriges Bussföretag larmar om risk för en akut bussförarbrist i framtiden.
 - 
										
									                
									            Resonans – lyssna och reflektera i naturen längs Prins Bertils Stig
Konstnären Rickard Fredborg bjuder in till en unik audioguide längs Prins Bertils Stig i Halmstad. Upplev naturen med hela kroppen.
 - 
										
									                
									            Säfsen satsar och investerar 80 miljoner i framtidens destination
Säfsen Resort genomför just nu sin största satsning någonsin. Totalt investeras 80 miljoner i en ny restaurang och en ny boendeetapp.
 - 
										
									                
									            +Katrineholm tar över det regionala uppdraget med Visit Sörmland
Det blir destinationsbolaget +Katrineholm som tar över arbetet med innehållsproduktion och marknadsföring av Visit Sörmland.
 - 
										
									                
									            Arlanda är först i Europa med nytt inflygningskoncept
Luftfartsverket och Swedavia blir först i Europa med att införa ett nytt inflygningskoncept som kommer minska utsläppen.
 - 
										
									                
									            Ny rockfestival till Norrköping sommaren 2026
Lördagen den 11 juli 2026 arrangeras Rock The Night Festival i Norrköping. Det är Sveriges största tribute-festival.
 - 
										
									                
									            Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket – uppdaterad 2 november
Naturturismföretagen hotas av konkurs då Jordbruksverket plötsligt dragit tillbaka sitt godkännande av ett stort projekt.
 - 
										
									                
									            Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 -25
Mest under Destination, Evenemang, Flyg samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ
 - 
										
									                
									            Ett levande stadshotell i hjärtat av Österlen söker ny ägare
Dagens Hotel Svea har sitt ursprung i ett värdshus från 1840-talet och nu är det dags för nästa kapitel i hotellets historia
 
- 
					
					
Veckans profil
 - 
                    
Nyheter från Tillväxtverket
 - 
                    
Aktuellt från Visit Sweden
 - 
				
Händelser i branschen
 - 
				
Mest lästa artiklar
- 
								
Naturturismföretagen hotas av konkurs efter beslut av Jordbruksverket – uppdaterad 2 november
Föreningen Naturturismföretagen hotas av konkurs då Jordbruksverket plötsligt dragit tillbaka si...
 - 
								
Ett levande stadshotell i hjärtat av Österlen söker ny ägare
Dagens Hotel Svea har sitt ursprung i ett värdshus från 1840-talet och nu är det dags för nästa kapitel i hotelle...
 - 
								
Möt Joel som är utvecklingschef för Sveriges ledande bokningssystem för fjälldestinationer
Hej Joel Salo! Hur är det med dig? Det är bara fint, tack! Börjar bli varm i kläderna på företaget nu efter (snar...
 - 
								
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Fl...
 
 - 
								
 - 
				
Gästbloggare
 -