-
Visita – Anna Barkevall är Årets kvinna i besöksnäringen
Visitas pris Årets kvinna i besöksnäringen tilldelas Anna Barkevall, VD för Böda Sand. Anna har lyft Böda Sand till nya höjder, skapat besöksanledningar och satt Öland och camping på kartan för hela sommarsverige.
Anna Barkevall fick ta emot priset av Visitas tidigare ordförande Maud Olofsson och Jonas Siljhammar, VD på Visita, inför en stor publik på Visitadagen 2024. Förutom äran tilldelas Anna Barkevall 25 000 kronor.
”Jag är tacksam, rörd och väldigt glad över utmärkelsen. Att få utmärkelsen Årets kvinna i besöksnäringen gör mig stolt och tårögd. Utmärkelsen ger mig ännu mer energi i att stötta unga in på arbetsmarknaden och fortsätta mitt engagemang för att bidra till minskad psykisk ohälsa bland unga. Jag vill också passa på att hylla alla unga kvinnor som varje dag kämpar mot omöjliga ideal, kroppshets och utanförskap.” Säger Anna Barkevall.
Juryns motivering:
Genom passionerat och målfokuserat arbete har pristagaren utvecklat det som en gång i tiden var en camping till en helt unik semesterupplevelse. En av Sveriges starkaste och mest kända destinationer. Hon har med stora drömmar och stort mod vågat tänka nytt när hon slagit samman det bästa från charterresan med den egna verksamheten och lanserat konceptet champing.
Förutom att utveckla verksamheten är pristagaren ett stort föredöme i att introducera, ta hand om och utveckla medarbetare genom den egna akademin. Kunskaper hon även frikostigt delar med sig av i en ”Handbok i bra service”.
Pristagaren har en stor förmåga att tänka utanför boxen. Hon har bland annat bjudit in hela Sverige till destinationen via reality-tv. I snart 20 år har hon ägt och utvecklat Sveriges största camping. En insats som gett henne en kunglig medalj – själv är hon norra Ölands drottning.
Om priset Årets kvinna i besöksnäringen
Utmärkelsen Årets kvinna i besöksnäringen instiftades som en present till Maud Olofsson, Visitas tidigare ordförande, på hennes 60-årsdag. Det delas ut med medel från Maud Olofssons 60-årsfond.
Här kan ni läsa mer om Visita på Turismnytt.
- Text: Visita
- Foto: Visita
-
Visitadagen uppmärksammar gott värdskap, eldsjälar och livsverk
Den 4 maj samlades Sverige för Visitadagen i Stockholm. Ett årligt event som bland annat prisar personer inom besöksnäringen.
-
2025 ett rekordår för Norrköping – 714 037 gästnätter
2025 blev ett rekordår för turismen till Norrköping. Den fina sommaren och många höjdpunkter under året bidrog starkt.
-
Internationella intresset för Höga Kusten växer
Nyligen genomförde Höga Kusten en riktad internationell satsning, med visningsresa och deltagande på Swedish Workshop i Kiruna.
-
Norrtåg – upptäck halva Sverige för under tusenlappen i sommar
Nu släpps Norrtåg semesterbiljett för sommaren. 14 dagars obegränsat tågresande i norra Sverige, utan att behöva boka i förväg.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd, insatser, utmärkelser och initiativ
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda konserter på Ullevi till festivaler och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller sommaren 2026 med musik.
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
Den 9 maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och resta...
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Den 27 april landade ett fyrtiotal kruk-planterade träd i Kalmars stadskärna. Tanken är att kommunens många inköp...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 18 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
Sveriges musikstad Göteborg – sommarens höjdpunkter
Från utsålda arenakonserter på Ullevi till festivaler, klubbscener och spelningar vid vattnet – Göteborg fyller s...
-
-
Gästbloggare
-