-
Ytterligare en stark skidsäsong för Stena Line och SkiStar
Intresset för skidresor till Sverige är fortsatt högt. Både Stena Line och SkiStar upplever en markant ökning i bokningar för den pågående skidsäsongen. Danskarna fortsätter att välja de svenska fjällen som destination. Allt tyder på att bokningsvolymerna i år kommer att överträffa förra säsongens nivå.
Ett mycket framgångsrikt samarbete
Förra året inledde Stena Line och SkiStar ett samarbete för att stärka båda parter och göra det enklare för danskarna att ta sig till de svenska fjällen. Partnerskapet har redan visat sig vara framgångsrikt genom att ge skidturister smidigare tillgång till några av Sveriges mest populära skidområden. Samarbetet utvecklas kontinuerligt för att göra resan ännu mer lockande för Danmarks skidentusiaster.
Redan i somras började danskarna boka sina skidresor via Stena Line. Färjerederiet kan nu konstatera att intresset är rekordstort. Under den danska vintersemestern (vecka 7) ökade antalet danska skidresenärer som reste med Stena Lines buss med 34 procent jämfört med samma period förra året.
”Vi arbetar kontinuerligt med att förbättra våra tjänster och göra det ännu mer attraktivt att resa till de svenska fjällen. Vår ambition är att vara en viktig del av hela skidupplevelsen och erbjuda en smidig och bekväm resa för våra gäster. Vi ser en tydlig trend att fler danskar väljer denna resform, och vi ser fram emot att fortsätta utvecklingen.” Säger Ulf Staaff, Travel Commercial Manager för region Danmark på Stena Line.
Danskarna väljer de svenska fjällen
Även SkiStar ser en betydande ökning av danska bokningar. Under vecka 7 har fler danska skidåkare varit ute i backarna än under samma period 2024. Bokningssiffrorna för mars och april ligger fyra procent högre än föregående år.
”Vi ser en tydlig trend att danskarna väljer de svenska fjällen och vi är glada att kunna samarbeta med Stena Line för att göra resan så enkel som möjligt. Våra bokningssiffror visar en tydlig uppgång jämfört med förra året. Vilket bekräftar det starka intresset för en aktiv semester i snön – även sent på säsongen.” Säger Mathias Lindström, Commercial Director på SkiStar.
Här kan ni läsa mer om SkiStar på Turismnytt
Läs mer om Stena Line på Turismnytt här.
- Text: Stena Line
- Foto: Stena Line
-
”Den rosa bastun” i Skellefteå blev en internationell reseanledning
Fyra månader efter invigning har Bigert & Bergströms Crystal Sauna i Skellefteå väckt uppmärksamhet - både lokalt och globalt.
-
Besöksflöden driver regional detaljhandelstillväxt – turismen bidrar
Större ökning av handeln i turismintensiva regioner visar på att turismen har stor potential att bidra till ökad handel
-
De är finalister till Värmlands Turismpris och Årets Uppstickare
Nu är det klart vilka besöksnäringsaktörer som är finalister till Värmlands Turismpris 2027 och Årets Uppstickare 2026.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – september 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Sommaren slog rekord, men september visade svagare siffror.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Mest om Destination, Evenemang, Mat och Dryck samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Den 9 oktober öppnade parken för allmänheten, men Turismnytt besökte pressvisningen av Halloween på Gröna Lund några dagar innan.
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Platsutvecklare och destinationsföreträdare samlades i Höga Kusten där kanske den viktigaste lärdomen var, inte att strategier har blivit mindre viktiga, utan att kraven på genomförandet har ökat
-
Stark sommar för Jönköping – nytt rekord för antalet gästnätter
Jönköping stärker sin position som en attraktiv destination. Statistik visar att antalet kommersiella gästnätter slog rekord under sommaren.
-
Sverige lyfts fram av Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out som en av världens bästa destinationer
Sverige får just nu uppmärksamhet från flera av världens ledande resemagasin. Condé Nast Traveler, Lonely Planet och Time Out.
-
Fler internationella gäster valde Värmland i sommar
Årets sommarsäsong var stark för Värmland. Totalt registrerades ca 1 115 000 gästnätter. En ökning med 3,6 procent jämfört med 2025.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 41 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang, Mat o...
-
10 år som kryssningsdestination – Höga Kusten siktar på fler internationella anlöp
För tio år sedan lade det första kryssningsfartyget till i Härnösand. Sedan dess har tusentals resenärer kommit s...
-
Pressvisning för Halloween på Gröna Lund – Gnuttätaren, pirater och smarriga nyheter
Då var årets rysliga tid kommen. Den 9 oktober öppnade Gröna Lund sina utsmyckade portar för all...
-
Från strategi till handling – några lärdomar från Placebranders Day
Hur går man från platsstrategier och varumärkesplattformar till verklig utveckling? Det var en av huvudfr...
-
-
Gästbloggare
-