-
7 av 10 planerar en semesterresa inom sex månader
I snitt planerar just nu 7 av 10 i sju undersökta länder för en semesterresa inom sex månader. Bland svenskar, danskar och norrmän ligger Sverige bland topp-fem av de destinationer man vill resa till. En kust- eller natursemester är det mest intressanta.
Visit Swedens Resebarometer görs löpande i sju länder. Nu senast den 9-14 juni i Sverige, Danmark, Norge, Frankrike, Nederländerna, Tyskland och Storbritannien.
”Intresset för natur och kust ser ut att hålla i sig och alla våra större, svenska, städer ligger ju kustnära med naturen inpå knuten, så vi hoppas även att turismen till våra städer nu kan börja se en ljusning.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden.
Millennials den mest ressugna åldersgruppen
Enligt YouGovs senaste International Travel & Tourism Report 2021, är Millennials den mest ressugna åldersgruppen. 55 procent av de tillfrågade planerar en internationell semesterresa de närmaste tolv månaderna, vilket innebär att efterfrågan på resor det närmaste året huvudsakligen kommer att vara från Millennial-generationen, födda 1982-1999.
Att vilja resa hänger starkt ihop med att känna trygghet. När nu världen börjar öppna upp, letar därför konsumenter efter fritidsaktiviteter med låg risk.
Erfarenheter och vanor som man känner till har blivit det bästa alternativet och under pandemin har parker och naturen varit en tillflyktsort för många. Därför är det inte konstigt att naturen även lockar när resandet blir möjligt igen.
Sverige bedöms nu som ett säkert resmål
Sverige bedöms nu i än högre grad som ett säkert resmål. Cirka hälften av svenskarna och av de som planerar en resa till Sverige bedömer Sverige som ganska eller mycket säkert, vilket är en fortsatt ökning från maj i år.
Fortsatt är det egna hemlandet det mest populära resmålet i alla undersökta länder.
Oförutsedda extrakostnader och karantän är oftast nämnda som barriärer att inte välja att resa alls, enligt Mindshare WW New Normal Tracker W2 2021. Även om reslusten verkar återvända, avvaktar många med att boka boende för resan.
”Många verkar fortsatt avvakta med sina bokningar in i det sista eftersom man förmodligen är osäker på smittspridningsläge, reserestriktioner vid tidpunkten för resan och avbokningsmöjligheter.” Säger Susanne Andersson. ”En resa är ju något man planerar en bit fram i tid och är det något många lärt sig det senaste året är det att läget och möjligheterna kan förändras med oerhört kort varsel. Att tydligt kommunicera flexibla boknings- och avbokningsmöjligheter kan därför vara av extra stor vikt för att locka till sig resenärer.”
Sverige allt mer tillgängligt med flyg, tåg och färja
Att kunna resa är näst efter viljan den mest avgörande faktorn för resande.
Flera nya flyglinjer och utökat antal avgångar har under senaste månaderna aviserats mellan Sverige och andra länder. Enligt Stockholms Handelskammare har internationella flygbokningar till Arlanda ökat med 388,9 procent under årets andra kvartal, jämfört mot samma period 2020.
En tågförbindelse med en avgång per dygn fram till september, har även etablerats mellan Berlin och Stockholm. Och färjerederierna utökar löpande sina förbindelser mellan Sverige och andra länder i takt med att efterfrågan återkommer.
Mer om Visit Swedens Resebarometer finns fritt tillgängligt via bolagets kunskapsbank här.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Tina Stafrén/imagebank.sweden.se
-
Västra Sörmlands smaker tar plats i Söderhallarna
Mellan 23 oktober och 8 november samlas matproducenter från Katrineholm, Flen och Vingåker i en popup på Söderhallarna i Stockholm.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Mest om Boende, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Båtsamlingarna på Bassholmen är Årets Arbetslivsmuseum 2027
Båtsamlingarna på Bassholmen i Bohuslän tilldelas utmärkelsen Årets Arbetslivsmuseum 2027 för sitt bevarandearbete.
-
Granö Beckasin är nominerad till Norrland Gastronomy Award
Nu uppmärksammas restaurangen Granö Beckasin. De är nominerade till Norrland Gastronomy Award 2026, kategori Vildmark.
-
Rekordår för kongresser i Jönköping 2027
Tio stora kongresser ska arrangeras på Jönköping Konsert & Kongress nästa år, fler än något tidigare år sedan huset invigdes 1990.
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Populärt inslag på solsemestern. Nu kommer All Inclusive till svenska fjällen via SkiStar. Konceptet lanseras i Sälen i vinter.
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing. För dig som vill utvecklas inom kunskapsdelning och innehållsproduktion.
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På Näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut det fina priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasalongen.
-
Höga Kusten Destinationsutveckling söker en VD
Nu söker Höga Kusten Destinationsutveckling en VD som vill fortsätta utveckla destinationen och stärka regionens näringsliv.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 42 2026
Mest om Destination, Boende samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Visit Sweden söker en Content Coordinator Knowledge Sharing
Vill du ha en spännande roll på Visit Sweden? Just nu söker bolaget en Content Coordinator Knowl...
-
SkiStar – nu kommer All Inclusive till fjällen
Efter årtionden som ett självklart inslag på solsemestrar gör All Inclusive nu entré i den svenska fjällvärlden. ...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 43 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Boende, Event samt Stöd/Insat...
-
Vinnare av Guldpalmen 2026 är Victoriasalongen
På näringslivsgalan delade Visit Trelleborg ut priset Guldpalmen till Jimmy Brorsson, Victoriasa...
-
-
Gästbloggare
-