-
7 av 10 planerar en semesterresa inom sex månader
I snitt planerar just nu 7 av 10 i sju undersökta länder för en semesterresa inom sex månader. Bland svenskar, danskar och norrmän ligger Sverige bland topp-fem av de destinationer man vill resa till. En kust- eller natursemester är det mest intressanta.
Visit Swedens Resebarometer görs löpande i sju länder. Nu senast den 9-14 juni i Sverige, Danmark, Norge, Frankrike, Nederländerna, Tyskland och Storbritannien.
”Intresset för natur och kust ser ut att hålla i sig och alla våra större, svenska, städer ligger ju kustnära med naturen inpå knuten, så vi hoppas även att turismen till våra städer nu kan börja se en ljusning.” Säger Susanne Andersson, VD för Visit Sweden.
Millennials den mest ressugna åldersgruppen
Enligt YouGovs senaste International Travel & Tourism Report 2021, är Millennials den mest ressugna åldersgruppen. 55 procent av de tillfrågade planerar en internationell semesterresa de närmaste tolv månaderna, vilket innebär att efterfrågan på resor det närmaste året huvudsakligen kommer att vara från Millennial-generationen, födda 1982-1999.
Att vilja resa hänger starkt ihop med att känna trygghet. När nu världen börjar öppna upp, letar därför konsumenter efter fritidsaktiviteter med låg risk.
Erfarenheter och vanor som man känner till har blivit det bästa alternativet och under pandemin har parker och naturen varit en tillflyktsort för många. Därför är det inte konstigt att naturen även lockar när resandet blir möjligt igen.
Sverige bedöms nu som ett säkert resmål
Sverige bedöms nu i än högre grad som ett säkert resmål. Cirka hälften av svenskarna och av de som planerar en resa till Sverige bedömer Sverige som ganska eller mycket säkert, vilket är en fortsatt ökning från maj i år.
Fortsatt är det egna hemlandet det mest populära resmålet i alla undersökta länder.
Oförutsedda extrakostnader och karantän är oftast nämnda som barriärer att inte välja att resa alls, enligt Mindshare WW New Normal Tracker W2 2021. Även om reslusten verkar återvända, avvaktar många med att boka boende för resan.
”Många verkar fortsatt avvakta med sina bokningar in i det sista eftersom man förmodligen är osäker på smittspridningsläge, reserestriktioner vid tidpunkten för resan och avbokningsmöjligheter.” Säger Susanne Andersson. ”En resa är ju något man planerar en bit fram i tid och är det något många lärt sig det senaste året är det att läget och möjligheterna kan förändras med oerhört kort varsel. Att tydligt kommunicera flexibla boknings- och avbokningsmöjligheter kan därför vara av extra stor vikt för att locka till sig resenärer.”
Sverige allt mer tillgängligt med flyg, tåg och färja
Att kunna resa är näst efter viljan den mest avgörande faktorn för resande.
Flera nya flyglinjer och utökat antal avgångar har under senaste månaderna aviserats mellan Sverige och andra länder. Enligt Stockholms Handelskammare har internationella flygbokningar till Arlanda ökat med 388,9 procent under årets andra kvartal, jämfört mot samma period 2020.
En tågförbindelse med en avgång per dygn fram till september, har även etablerats mellan Berlin och Stockholm. Och färjerederierna utökar löpande sina förbindelser mellan Sverige och andra länder i takt med att efterfrågan återkommer.
Mer om Visit Swedens Resebarometer finns fritt tillgängligt via bolagets kunskapsbank här.
- Text: Visit Sweden
- Foto: Tina Stafrén/imagebank.sweden.se
-
Topp 5 populäraste plattformarna för drömboende i Åre
Var bokar vi helst våra Åre-äventyr? Här listar vi de fem mest populära bokningsplattformarna just nu
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 -25
Mest om Destination, Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Rapporter
-
Turismnytts sammanfattning av Almedalsveckan 2025 – del 1
Istället för att skriva ihop något analytiskt om Almedalsveckan 2025 samlar Turismnytt anteckningarna från de olika seminarierna
-
SkiStar och Kairos Future samlar branschen kring framtidens resande
Under Almedalsveckan samlade SkiStar och Kairos Future branschen i ett rundabordssamtal kring framtidens resande.
-
Jämtland Härjedalen – värdet av infrastrukturen i naturen
Vandringen i Jämtland Härjedalen är den största reseanledningen. Trots detta är finansieringen av skötsel av lederna sårbar.
-
Svenska Möten tillgänglighetsanpassar sin webbplats
Svenska Möten fortsätter sitt hållbarhetsarbete och stärker sin position som en drivande kraft för ökad inkludering inom mötesbranschen.
-
Swedavia – tre nya flygplatser når högsta klimatcertifieringen
Visby Airport, Åre Östersund Airport och Kiruna Airport har nått Airport Carbon Accreditations nivå 5. Sju av tio Swedavia-flygplatser är certifierade på den högsta nivån.
-
Västkusten fortsatt i topp som campingdestination
Ny statistik visar att 6 kommuner på Västkusten finns med på topp 10-listan gällande antalet gästnätter på Sveriges campingplatser.
-
Varför BirchStreet Systems inte bara är för jättarna
I dagens hotellbransch är effektivitet inte längre ett mål – det är en konkurrensfördel. Det kan BirchStreet Systems hjälpa dig med.
-
Tinnar och torn – ny utomhusguidning på Kalmar Slott
För sommaren har Kalmar Slott tagit fram en ny guidad tur utanför slottet. Det gör att den dessutom passar bra för hundägare.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Hållbarhet/Tillgängl...
-
Cykelleden Skåne får pris för tillgänglighet och nytänkande
Cykelleden Skåne har utsetts till vinnare av Cykelplaneringspriset 2025. Utmärkelsen delas ut årligen av förening...
-
Pontus Frithiof lanserar Matmanifest – ny milstolpe i Hållbarhet 360
Pontus Group, ledd av restaurangentreprenören Pontus Frithiof, tar ytterligare ett stort kliv i ...
-
Visita – en viss ökning på hotellmarknaden i maj
Antalet sålda hotellrum i Sverige ökade i maj med 2 procent samtidigt som hotellrumspriserna i genomsnitt minskad...
-
-
Gästbloggare
-