lördag 13 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
    • Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
    • Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
    • Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2016-08-26 21:12

    Veckans profil

    Lena Stävmo, Utvecklingsstrateg Länsstyrelsen i Blekinge län

    Hej Lena, vem är du?
    Jag är en nyfiken och positiv tjej på 50+ som ursprungligen kommer från Blekinge men som bott större delen av mitt liv i Göteborg och de senaste sex åren i Småland. Jag är gift med Rolf (en bohuslänning) och har två döttrar på 24 och 28 år som numera är utflugna hemifrån. Har en bakgrund inom resebranschen där jag jobbat som resebyråchef både inom privatsidan och med affärssegmentet. Jag har arbetat många år inom Ticket, American Express och Resia koncernen. I den sistnämnda arbetade jag med affärsutveckling för hela koncernen och ansvarade för ett stort projekt där vi var kravställare, upphandlare och genomförde byte av affärssystem på då 49 enheter i landet samtidigt som vi byggde upp en ny supportfunktion centralt.

    Efter det blev jag ansvarig för flyglinjeutbudet på Göteborg Landvetter Airport under ett antal år och där var min främsta uppgift att arbeta för att få fler flyglinjer inom både charter, reguljärtrafiken och fraktsidan. De var också där jag via mina nätverk kom i kontakt med besöksnäringen via Göteborg & Co där vi tillsammans tog fram strategier för hur vi skulle få inkommande besökare från olika länder via GOT. Därför blev det intressant att söka jobbet som VD för Destination Småland när det dök upp, vilket varit fantastiskt roligt och utvecklande. Flytten till Blekinge hade personliga orsaker och jag är glad att det dök upp ett så intressant jobb som utvecklingsstrateg på Länsstyrelsen i Blekinge vilket gjorde förändringen lättare.

    På fritiden ägnar jag mig åt att förbereda bygget av vårt nya hus på Sturkö i Blekinge skärgård, ägnar timmar i trädgården, paddlar kajak, cykelsemester på Sydostleden, löptränar och går på bio (är inbiten cineast och filmvetare).

    Vad är Länsstyrelsens uppgift i samhället?
    Länsstyrelsen är regeringens företrädare i länet och arbetar brett med många olika frågor inom skilda områden som miljöskydd, naturvård, planering och bostadsbyggande, djurskydd, energi och klimat, kulturmiljö, krishantering, fiske, landsbygdsutveckling och regional tillväxt.

    Som en del i arbetet med att skapa hållbar tillväxt i länet har Länsstyrelsen möjlighet att finansiera både direkta insatser i enskilda företag och mer generella insatser i form av projektstöd.
    Många av de projekt vi stödjer handlar om utveckling av besöksmål eller kan vara stöd till företag inom den branschen. Ibland kan det handla investeringar och i många fall även om marknadsaktiviteter kopplade till besöksnäringen.

    Vi arbetar tätt tillsammans med region Blekinge och följer den regionala strategin som finns framtagen i länet där attraktivitet och besöksnäring har en stor roll.

    Hur blir man utvecklingsstrateg?
    Haha, ja det var en bra fråga! Jag tror det är en sammantagen bild av att vilja arbeta med strategiska frågor, ha förmågan att se helheten och konstant vara nyfiken på att hitta lösningar för att komma framåt. Sedan bör man ha med sig erfarenhet inom många olika områden och kompetens/utbildning som är relevant för det man gör.

    Jag har förutom min IHM-utbildning inom ekonomi och verksamhetsstyrning kontinuerligt fortsatt att utbilda mig och har vid sidan av jobbet läst olika distanskurser och program på universitetet. Det har handlat om allt ifrån turismutveckling, platsen som produkt, upplevelseproduktion till strategisk kommunikation i sociala medier och nu läser jag statsvetenskap vilket är jätteintressant! Det ligger i min natur att vilja veta mer om det jag håller på med…

    Du kommer närmast från en VD-post på ett destinationsbolag. Vad skiljer sig i ditt nuvarande och gamla arbete?
    Som VD på Destination Småland hade jag som uppdrag att både utveckla och marknadsföra besöksnäringen i regionen och arbetade för detta tillsammans med mina kollegor både i bolaget och i de andra länen i Småland. Mycket av det arbetet handlar om just strategisk utveckling, att inte bara springa på de bollar som ramlar ner i knäet just för stunden utan våga prioritera och bygga upp från grunden, det vill säga att acceptera att bygga en destination tar tid och att man är tvungen att få företagen med sig och sakta men säkert bygga upp både vår och deras kompetens för att kunna vara med i den internationella konkurrensen om besökarna. Jag tycker att vi lyckades komma långt under de åren jag var där och Småland fick en bredare betydelse i vår marknadsföring där vi lyckades förändra bilden en del från ett mörkt skogslandskap till att få folk att förstå att det även finns kust och öar i Småland samt många intressanta och spännande besöksmål !

    I mitt nuvarande jobb som Utvecklingsstrateg inom regional tillväxt är faktiskt mycket ganska likt jämfört med mitt förra arbete. Jag arbetar mot samma typer av kontaktnätsom inom besöksnäringen, dvs. regionen, kommunerna, ALMI och Leader-områdena. Vi stöttar olika projekt men med lite bredare perspektiv där det inte bara är besöksnäring som gäller utan även andra företag inom andra branscher. Men i grunden handlar det om näringslivsutveckling och landsbygdsutveckling, bredband, infrastruktur etc. det vill säga rätt likt de frågor vi hanterade inom besöksnäringen. Att se till att projekten stödjer de områden som finns utpekade in den regionala strategin och skapar utveckling och arbete. Mitt arbete är att följa olika politiska områden och dess utveckling, medverka i arbetet med internationella frågor och vara delaktig i olika utvecklingsprojekt inom regionen som rör regional tillväxt. I höst ska jag bland annat ansvara för att skriva vår regionala mat- och livsmedelsstrategi vilket ska bli spännande då jag ser en möjlighet att få in inte bara det som handlar om lokal livsmedelsproduktion utan även maten som en besöksanledning. Andra projekt handlar om integrationsfrågor vilket är oerhört viktigt för oss ute landet som en möjlighet för att kunna växa som region.

    Hur är det att arbeta på Länsstyrelsen jämfört med på destinationsbolag?
    Som VD på ett destinationsbolag hade jag mer frihet att själv vara med och bestämma vad som skulle stå på vår agenda (så länge som styrelsen gav sitt samtycke). Nu handlar det mer om att ta sig an uppdrag som kommer från regeringen och inom mitt område från näringsdepartementet – men det är väldigt spännande att få bli insatt i vad som sker och vilka planer som finns i Sverige för framtiden och hur vi kan omvandla det till positiv utveckling lokalt.

    Hur ser dina dagar ut på Länsstyrelsen?
    Många olika slags möten, styrgrupper samt projektmöten. Emellanåt är det en del utredningar och underlag som ska gås igenom och kanske skrivas remissvar på och så har vi möten där vi tar upp olika ansökningar om bidrag till utvecklingsprojekt. Vi arrangerar också en hel del informationsdagar inom olika områden som kan handla om allt ifrån kulturmiljöer till allemansrätten eller integration och sociala frågor. Ingen dag är den andra lik så väldigt varierande och kul! Jag arbetar också nära landshövdingen och är med henne på företagsbesök eller när vi tar emot utländska delegationer mm.

    Vad tycker du att besöksnäringen respektive våra politiker kan göra för att besöksnäringen skall växa och utvecklas än mer?
    På nationell politisk nivå så är det bra att man numera anser att besöksnäringen är en av våra basnäringar. Nu behöver de bara agera utifrån det också vilket verkar vara lättare sagt än gjort…Känns fortfarande som att ”industrin” i Sverige får mest fokus och resurser. Det räcker inte heller att bara ge Visit Sweden mer pengar för att marknadsföra Sverige, det behövs mer pengar för utveckling ute i regionerna också. Vi måste ta det i rätt ordning och jag tycker fortfarande att det är synd att man inte kunde enas om mer nationella utvecklingspengar till Swedish Welcome som vi i regionerna var med och byggde upp under många år, ett system som verkligen gjorde skillnad och var det bästa utvecklingsverktyg vi haft på många år. Den kartläggningen gav oss värdefull kunskap och företagen triggades att utvecklas sig och bli bättre.

    Inom besöksnäringen behöver vi konsolidera oss ytterligare nationellt, fortfarande är det för många organisationer som är förespråkare för branschen vilket ger en otydlighet och osäkerhet om vem man ska vända sig till och vem som har mandat att föra talan för hela Sverige. Annars är det bara samarbete som gäller – på alla nivåer! Gärna i större områden och utan att se administrativa gränser som ett hinder.

    Något jag försöker arbeta med även inom Länsstyrelsen för att vi ska kunna fatta beslut genom att se en helhet och inte bara sitt eget begränsade område – men Rom byggdes inte heller på en dag! Så vi får väl alla fortsätta att kämpa på med utvecklingen efter bästa förmåga…

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: Länsstyrelsen i Blekinge län
    Tweet
  • Nattliv på Söder i Stockholm, Sverige
    2026-06-12 15:20

    Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    Visit Swedens återkommande målgruppsanalyser och trendspaningar pekar på ett tydligt skifte. Allt fler resenärer vill koppla av, få ny energi, uppleva aktiviteter i naturen

  • Svensk Camping släpper sin årsrapport för 2026 - Camping är motorn i svensk sommarturism.
    2026-06-12 00:58

    Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar

    Intresset för camping fortsätter att öka – bland svenska och internationella gäster. Svensk Camping släpper sin årsrapport.

  • Outdoor Summit B2B 2027
    2026-06-11 00:24

    Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige

    På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen

  • Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig markant över landet.
    2026-06-10 20:46

    Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner

    Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.

  • Cykelturismen i Sverige växer och utvecklingen drivs främst av internationella besökare från Europa.
    2026-06-09 21:54

    Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender

    Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.

  • Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen.
    2026-06-09 21:08

    Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen

    Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.

  • Alkemi på Skokloster 2026
    2026-06-08 05:25

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

    Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.

  • Barcamp 2025
    2026-06-07 22:58

    Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

    Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade

  • Konstresan Skaraborg vår/sommar är en nylanserad roadtrip för kulturintresserade.
    2026-06-07 20:32

    Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras

    Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.

  • Nu har 2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries presenterats.
    2026-06-07 19:28

    2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries

    Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-05 16:15

      r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

      Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...

    • 2026-06-04 21:37

      Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

      Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...

    • 2026-06-08 05:25

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Flyg, Museer och utställni...

    • 2026-06-07 22:58

      Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad

      Välkommen till BarCamp 2026 – besöksnäringens ledarforum som riktar sig till dig som är verksam i b...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet