-
Ny hotelldirektör, Quality Hotel Nacka
Jessica Carlde tillträder som ny hotelldirektör på Quality Hotel Nacka, Stockholm.
Säljproffs som brinner för hotelldriftsfrågor
”- Vi är stolta över att få Jessica på plats med sin kompetens och kunskap till Nordic Choice Hotels. Jessica är ett säljproffs ut i fingerspetsarna och brinner för drift. Vi ser fram emot en ledare som vill driva Quality Hotel och Quality Hotel Nacka i synnerhet mot nya höjder fullt med energi, mod och begeistring. Arbetsglädje och ökad gästnöjdhet är fokus för oss, och det finns inga tvivel om att Jessica är rätt kvinna att ta det vidare”, säger Susanna Ståhl, Director of Operation Sverige och Danmark.
Jessice kommer närmast från rollen som Hotelldirektör på Comfort Hotel Stockholm. Hon har lång erfarenhet av hotelldrift från både enskilda hotell och inom hotellkoncernen.
”- Jag är stolt över att få ansvaret att vidareutveckla Quality Hotel Nacka och ser fram emot att jobba med ett gäng entusiastiska medarbetare och ledare på hotellet. Tillsammans ska vi fortsätta att ge våra gäster goda och glada hotellupplevelser”, säger Jessica Carlde.
Om Quality Hotel Nacka
Quality Hotel Nacka erbjuder boende och konferensmöjligheter intill Nacka naturreservatet och nära Stockholms skärgård. Hotellet ligger tio minuter från Stockholm city med bil och det går bra kollektiva kommunikationer dit.
På hotellet finns gratis gästparkering, relaxavdelning, bastu och inomhuspool.
Källa: Quality Hotels
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Quality Hotels
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 52 2025
Mest om Boende, Flyg, Tåg samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visit Sweden listar nyheter och upplevelser i Sverige 2026
Rävsafari, vintersim, glamping och jubileer är några exempel
-
A-Train välkomnar EQT som ny långsiktig ägare
A-Train AB är infrastrukturförvaltare av Arlandabanan och tågoperatör av Arlanda express
-
SJ slutar sälja Vys tågavgångar Stockholm-Karlstad-Oslo (uppdaterad med kommentar från SJ 29/12)
Hmm, man kan fundera på SJs bevekelsegrunder...
-
Digitalisering lyfter fram dolda kulturarv – nytt samarbetsprojekt startar 2026
Ska levandegöra kulturarvet i sydostregionen (Kalmar och Karlskrona)
-
Höga Kusten står värd för Placebranders Day i september 2026
Samlar alla som jobbar med platsutveckling och platsmarknadsföring i Höga Kusten 3-4 september 2026
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Mest under Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Visit Sweden har listat vilka sidor på sin globala sajt visitsweden.com som just nu har flest besökare
-
Svensk Handel: Husdjur, lego och tid tillsammans – det här önskar sig svenskarna i julklapp
Svensk Handel kan med nya siffror visa vad såväl barn som vuxna helst vill se under granen
-
Norrköping lättare att boka nästa år och Halmstad är redan igång
Plattformen GoTo HUB som redan används av flera destinationer blir nu också tillgänglig i Norrköping
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 51 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Visit Sweden har svaret: Hetast just nu – Midsommar (och jul…)
Just nu, så här strax innan jul, letar turister runt om i världen efter information om svenska vinterupplevelser-...
-
Visit Sweden listar nyheter och upplevelser i Sverige 2026
Rävsafari, vintersim, glamping och jubileer. Här följer 23 exempel på nyheter och höjdpunkter i Sverige u...
-
SJ slutar sälja Vys tågavgångar Stockholm-Karlstad-Oslo (uppdaterad med kommentar från SJ 29/12)
Sedan den 14 december har SJ slutat sälja biljetterna till Vys avgångar mellan Stockholm–Karlstad–Oslo....
-
-
Gästbloggare
-