-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad?
Det som driver mig mest är att få människor att arbeta mot samma mål. Ingen destination utvecklas av ett destinationsbolag ensam. Det är tillsammans med näringslivet, kommunen, Visit Halland och många andra aktörer som vi skapar en plats människor vill besöka, bo och leva på.
Halmstad lyfts ofta fram som en destination som utvecklas. Vad tror du ligger bakom det?
Vi har arbetat långsiktigt och haft en gemensam riktning. Under de senaste tio åren har gästnätterna ökat med närmare 30 procent och de internationella gästnätterna med drygt 80 procent. De tio åren dessförinnan stod utvecklingen i stort sett still.
För mig visar det att ett gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad.
Vad har ni gjort annorlunda?
Vi har fortsatt att satsa på marknadsföring, samtidigt som vi lagt mer kraft på att utveckla själva destinationen tillsammans med näringen. Marknadsföringen inspirerar människor att upptäcka Halmstad, medan destinationsutvecklingen stärker upplevelsen när de väl kommer hit. Det är samspelet mellan de två som skapar långsiktiga resultat.
Vi har bland annat tagit ett tydligare grepp om vår musikhistoria genom Gyllene Tider Experience och fler musikevenemang. Idrotten fortsätter att stärka Halmstad långt utanför sommarsäsongen och nu har arbetet inför SM-veckan 2028 tagit fart.
Samtidigt har vi utvecklat våra digitala kanaler. Sedan 2019 har trafiken till destinationswebben ökat med över 230 procent och når idag omkring en miljon besök om året. Vi har också satsat på att göra fler upplevelser bokningsbara direkt – steget från inspiration till bokning ska vara så kort som möjligt. Det gör det enklare för mindre aktörer att synas och sälja sina upplevelser digitalt och tillsammans med evenemangskalendern ger de bokningsbara aktiviteterna en bredare bild av allt som finns att uppleva i Halmstad.
Halmstad blev Årets stadskärna 2025. Vad betyder det för destinationen?
Framför allt är det ett kvitto på att kommun, näringsliv och fastighetsägare har fått till ett fungerande samarbete och en gemensam riktning. Men vi ser vinsten mer som ett startskott än ett mål.
Nu ser vi flera nya restaurangsatsningar, Lilla Torg har fått nytt liv och Stora Torg byggs om med sikte på 2028. Samtidigt planeras nya bostäder längs Nissan och det finns idéer om både fotbollsarena och kulturkvarter i centrum. Ingen vet exakt hur framtidens stadskärna ser ut – men det finns en stark vilja att fortsätta tro på och utveckla Halmstads centrum tillsammans.
Vad tror du att andra destinationer kan inspireras av?
Att våga arbeta tillsammans under lång tid. Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt. När näringsliv, kommun, region och andra aktörer delar en gemensam riktning blir det också lättare att prioritera och skapa resultat.
Vi tror inte att en stark destination skapas av en enskild organisation. Den skapas när många aktörer drar åt samma håll under lång tid.
Vad blir nästa viktiga steg?
Hållbarhet blir allt viktigare. Tillsammans med Visit Halland har vi tagit fram en gemensam färdplan för hållbar destinationsutveckling. Jag tror att den kommer att bli ett viktigt stöd för hur vi utvecklar både platsen och besöksnäringen på ett långsiktigt och ansvarsfullt sätt.
Samtidigt behöver vi ta tillvara möjligheterna med AI. För mig handlar det inte främst om teknik, utan om att använda den klokt för att frigöra tid och att bli upptäckt som destination i den digitala världen. Om AI kan hjälpa oss med analys, innehåll och enklare service kan vi lägga ännu mer kraft där människor gör störst skillnad – i värdskap, samverkan och utvecklingen av destinationen.
Vad hoppas du att människor säger om Halmstad om fem år?
Att Halmstad är en destination som fortsätter att utvecklas utan att tappa sin själ. En plats där natur, kustliv, kultur, mat och idrott tillsammans skapar upplevelser året runt – och där samverkan märks, både för besökare och för företagen som verkar här.
En destination blir aldrig starkare än samarbetet mellan människorna som bygger den. Det är där all utveckling börjar.
Mer om Destination Halmstad på Turismnytt
Här kan du läsa tidigare intervjuer med intressanta personer inom besöksnäringen
- Text: Jakob Norrby och Destination Halmstad
- Foto: Andreas Svensson, West Photo
-
Skellefteå Airport i projekt för framtidens regionalflyg
I ett projekt ska Skellefteå Airport utveckla lösningar för hur nästa generations regionalflygplan kan integreras i flygsystemet.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Rapporter
-
Spritmuseum och Backstage Hotel stärker Djurgården som mötesdestination
Inleder ett nytt B2B-samarbete med målet att göra Djurgården mer attraktivt för möten, företagsevent och grupper
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för gäster som vill utforska Funäsfjällen året runt. Nu söker anläggningen en Platschef.
-
Antalet gästnätter på svenska campingplatser fortsätter att öka
Campingboendet fortsätter stärka sin position. Under juni och juli ökade antalet gästnätter på campingplatser med 3,9 % jämfört med 2025.
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sommaren 2027 öppnar Svenska Musikmuseet i Västervik, ett nytt nationellt museum som ska berätta historien om Sveriges roll som en av världens största musikexportörer
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internationella besöken med 17 procent och runt 100 000 kom till staden i samband med Bad Bunny-konserterna
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bolagets historia.
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan svensk varuexport ökade med 3 % under första halvåret 2026, växte Sveriges turismexport med 11 % enligt Visit Sweden.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 36 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Sveriges turismexport växer fyra gånger snabbare än svensk varuexport
Medan den samlade svenska varuexporten ökade med tre procent under första halvåret 2026 växte exporten från utlän...
-
Rekordsommar för Hertz Sverige – augusti bästa månaden någonsin
Hertz Sverige summerar sin bästa sommar någonsin. Perioden juni–augusti blev den starkaste i bol...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
-
Gästbloggare
-