tisdag 11 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026
    • Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk
    • Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie
    • Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Pippi på Cirkus
    2022-05-19 17:47

    Pippi på Cirkus har äntligen världspremiär den 1 juli 2022

    Pippi, Prusseluskan, Kling och Klang, Tommy och Annika skapar magi och bjuder på en riktig sprakande cirkusmusikal. Pippi på Cirkus har världspremiär den 1 juli 2022.

    “Det här är ett av de roligaste teaterprojekt jag har varit engagerad i. Det är så många fantastiskt duktiga människor inblandade, inte minst Björn Ulvaeus. Men jag tänker också på alla som arbetar med allt från manus och regi, musik och skådespeleri, koreografi och cirkusartisteri. Och allt annat, det är omöjligt att räkna upp alla. Men alla inblandades stora entusiasm och professionalism och sättet som det här helt nya konceptet cirkusmusikal har vuxit fram på gör mig lycklig och övertygad om att vi kommer att få se och höra något alldeles extra på Cirkus i sommar.” Säger Malin Billing, ansvarig för teaterrättigheter, Astrid Lindgren Aktiebolag och barnbarn till Astrid Lindgren.

    Leken är i centrum när man skapar en cirkusmusikal med Pippi

    Björn Ulvaeus och Pophouse firar Pippi Långstrump genom att sätta upp en sprakande cirkusmusikal i samarbete med Astrid Lindgren Aktiebolag, Cirkus Cirkör och Krall Entertainment.

    Pippi på Cirkus är baserad på en berättelse av Astrid Lindgren bearbetad av Maria Blom, Tilde Björfors och Björn Ulvaeus. I rollen som Pippi ser vi Ida Breimo. Berättelsen handlar om när Pippi, Tommy och Annika gick på cirkus och träffade cirkusprinsessan Miss Carmencita, lindanserskan Elvira och världens starkaste man Starke Adolf.

    “Att skapa är att till stor del att leka. Man fantiserar, hittar på, låtsas och spelar roller. Det säger sig självt att leken är i centrum mer än någonsin när man skapar en cirkusmusikal med Pippi Långstrump i huvudrollen. Då är det bokstavligen lek på högsta nivå. Fast respekten för Astrid Lindgren finns med hela tiden. Allt eftersom arbetet med skrivandet gått framåt med ”Pippi på Cirkus” har jag försökt anamma Astrids språk så mycket det går i sångtexterna. Malin Billing, Astrids barnbarn, som har Pippis DNA i ryggmärgen, piskar mig på fingrarna om jag skriver ord som klingar falska ur Pippis mun. En gång i tiden gav jag mig i kast med en annan nationalklenod, Vilhelm Moberg. När Benny Andersson, Lars Rudolfsson, och jag skrev ”Kristina från Duvemåla”. Det är med samma djupa respekt jag närmar mig Astrid och hennes Pippi och den respekten känner vi alla som har varit med och skapat ”Pippi på Cirkus”. Fast lek är det och roligt har vi hela tiden.” Säger Björn Ulvaeus, exekutiv producent.

    Riktigt kreativa och fantastiska personer involverade i föreställningen

    Björn Ulvaeus är exekutiv producent och ansvarar för föreställningens sångtexter till musik av Benny Andersson, Vladimir Shainsky, Ángel G. Villoldo med flera. Musiken kommer framföras live av en flygande cirkusorkester.

    För cirkusregi står Cirkus Cirkörs grundare, regissör och konstnärliga ledare Tilde Björfors. Vid sin sida har hon Maria Löfgren, regissör och manusbearbetare, som ansvarar för föreställningens regi. Ansvarig för föreställningens scenografi och kostymdesign är Magdalena Åberg.

    “Att skapa den här föreställningen är som att ha fått tillgång till en stor lördags-godispåse med allt som är kul! Och en enorm sakletarbyrå full av överraskningar: Där finns Cirkus och en medregissör som själv är cirkusdirektör. Björn som har barnet inom sig och full av humor skriver till underbar musik. Magdalenas fantastiska scenografi. Ellens ljus och Ambras koreografi. Och helt fantastiska världs-artister och musiker. För att skapa en familjeföreställning för en stor publik. Det kan liksom inte bli bättre än så för mig som regissör.” Säger Maria Löfgren, regissör.

    Kan äntligen ge publiken en scenkonstupplevelse utöver det vanliga

    “Som vi har längtat! Repprocessen är i ett fantastiskt kreativt flöde just nu – vi samskapar och uppfinner nytt varje dag. När cirkusartisterna möter musik, text, dans, Pippis lekfullhet och fantasi uppstår en magi som är svår att förklara, det måste bara upplevas! Pippi är en fantastisk inspiratör i att göra det omöjliga möjligt och är nästan mer cirkus än cirkusen själv. Det är som om hon väcker en lust hos oss alla i produktionsteamet och ensemblen att våga sikta högre, vara nyfiknare på varandras olikheter och dyka djupare i mötet mellan konstformerna. Vi lär av hennes mod att ständigt ifrågasätta det invanda, vända upp och ner på perspektiven och sist men inte minst – hennes bästa verktyg i alla lägen – att vara snäll. Jag är på riktigt så lycklig över mötet med alla kreatörer och att vi äntligen kan ge publiken en scenkonstupplevelse utöver det vanliga. Som kan fånga det hisnande, livsbejakande med Pippi, lekens och fantasins mästarinna.” Säger Tilde Björfors, regissör och konstnärlig ledare Cirkus Cirkör.

    Pippi på Cirkus har världspremiär den 1 juli 2022. Föreställningen spelas endast under sex veckor mellan 1 juli – 14 augusti. Dialog och sångtexter är på svenska.

    Läs mer om föreställningen här.

    • Text: Zap PR
    • Foto: Karin Törnblom / Zap PR
    Tweet
  • Barn sommar och glass = Besöksnäring
    2026-08-09 23:37

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 32 2026

    Mest under Boende, Evenemang, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • VM i den skånska rätten äggkaka anordnas i anslutning till skördemarknaden i Smygehuk den 26 september.
    2026-08-09 16:52

    Världens bästa Äggkaka koras på Skördefest i Smygehuk

    Alla intresserade av skånsk matkultur samlas i september när VM i äggkaka går av stapeln på skördemarknaden i Smygehuk.

  • I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir 4 Hands Dinner Episodes. Under fyra kvällar lagar köksmästare Nisse Svensson mat tillsammans med Sveriges mest välrenommerade kockar.
    2026-08-09 16:20

    Elite Stora Hotellet Jönköping lanserar exklusiv middagsserie

    I höst lanserar Elite Stora Hotellet Jönköping och restaurang Trottoir den gastronomiska satsningen 4 Hands Dinner Episodes.

  • Almedalen 2026 - Petter Stordalen
    2026-08-08 23:37

    Almedalsveckan 2026, del 2: Sverige har attraktionskraften – men kan besökarna ta sig hit?

    Sammanställning av den 3e dagen av Almedalsveckan 2026 - Jakob Norrbys och Turismnytts perspektiv med hjälp av AI

  • AI-utvecklingen går med rasande fart. En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med det i verksamheten.
    2026-08-07 21:39

    Countryside Hotels – så använder svenska hotell AI

    En ny undersökning av Countryside Hotels visar att många svenska hotell experimenterar med användning av AI i verksamheten.

  • Älg som kan ses gratis men upplevelsen får gärna kosta
    2026-08-06 10:48

    Naturen är gratis – men upplevelsen behöver inte vara det

    Marcus Eldh bloggar om älgar som kan ses gratis men att göra upplevelsen större måste få kosta. Paketerar man naturen blir den värd att betala för

  • Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland ett nytt tillskott. En slänggunga vid namn Tromb.
    2026-08-05 22:01

    Daftöland investerar 9 miljoner i ny attraktion 2027

    Inför säsongen 2027 får nöjesparken Daftöland i Strömstad ett nytt tillskott. En slänggunga, som kommer att heta Tromb.

  • Strand i södra Sverige - inga turister, ingen överturism
    2026-08-05 15:02

    Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

    Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor med husbil längs Hallands och Skånes kust och på Österlen

  • Grillat - First Camp - besöksnäring
    2026-08-03 03:24

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026

    Mest är det om Destination, Hållbarhet/Tillgänglighet, Marknadsföring samt Konstateranden/Rapporter

  • Från skapandet av nya Quiescence & prisade Wonderland av Kirsty Mitchell. Båda hennes verk kommer till Kalmar slott våren 2027.
    2026-08-02 22:37

    Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell

    Kirsty Mitchells utställning Wonderland kommer till Kalmar slott 2027. Dessutom har hennes nya projekt Quiescence världspremiär.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Augustifesten i Norrköping 13-15 augusti
      2026-08-13
      • Norrköping
      • visit.norrkoping.se/se-och-gora/evenemangskalender/evenemang-augusti-2026/augustifesten
    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-05 15:02

      Det är inte för många turister. Det är för lite styrning

      Johan Engström, generalsekreterare, Naturturismföretagen gör en personlig reflektion efter två veckor...

    • 2026-08-03 03:24

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 31 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan var ovanligt nyhetsfattig men vi har fått ih...

    • 2026-08-02 21:49

      Järvsö lanserar unikt Skogsbadsrum – en plats för återhämtning

      Järvsö stärker sin position som en destination för återhämtning, naturupplevelser och välbefinnande när S...

    • 2026-08-02 22:37

      Världspremiär på Kalmar Slott 2027: Ny utställning av Kirsty Mitchell

      Den brittiska konstfotografen Kirsty Mitchell utställning Wonderland har berört människor globalt. Våren 2027 pre...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet