-
BRA utökar flygtrafiken från Stockholm till Östersund och Ängelholm
Efterfrågan med BRA från Östersund har ökat stadigt sen pandemin vilket gör att flygbolaget med start den 12 september utökar sin flygtrafik från Åre Östersund till Stockholm Bromma från nuvarande tre dagar per vecka till sju dagar per vecka.
Från och med samma dag dubblerar BRA antalet avgångar mellan Ängelholm-Helsingborg och Stockholm Bromma vilket delvis innebär en extra morgonavgång på vardagar. Under sommaren har flygen varit i det närmsta fullbokade och till hösten bedöms efterfrågan öka ytterligare samtidigt som fler väljer att flyga med BRA. I samband med utökningen återetablerar BRA sin besättningsbas lokalt i Ängelholm.
Efter att med anledning av pandemin dragit ned antalet avgångar rejält under en period kommer flygbolaget BRA nu alltså att inleda en förnyad satsning på Östersundslinjen igen genom att flyga daglig trafik mellan städerna.
– Vi har under våren och sommaren haft en ökad efterfrågan på flygresor mellan Jämtland och huvudstaden som lett fram till att vi nu försiktigt stärker trafiken igen och adderar fler avgångsdagar. Vi hoppas att det ska uppskattas av Östersundsresenärerna och vi är öppna för att öka ytterligare om detta visar sig vara lyckat, säger Martin Erkenborn som är kommersiell chef för flygbolaget BRA.
– Det är med glädje jag välkomnar flygbolaget BRAs utökade tidtabell och satsning på regionen. Tillväxten och utvecklingen av regionen är beroende av alla trafikslag och där har flyget en viktig roll att fylla. Att BRA beslutat att erbjuda en förbättrad tillgänglighet är mycket positivt och tillskottet till flygplatsens befintliga trafikprogram är efterfrågat av både det lokala näringslivet och privatresenärer. Jag ser hoppfullt fram mot ett ökat samarbete och nästa steg i BRA utveckling av trafik till länet säger Peter Fahlén, flygplatschef Åre-Östersund Airport.
Från den 12 september blir det dagliga avgångar och i samband med att den dagliga flygtrafiken startar blir det åter möjligt boka och flyga från Östersund till BRAs övriga 10 städer i Sverige t.ex. Malmö, Göteborg, Ängelholm och Visby.
Mellan Östersund och Bromma flyger BRA med den bränsleeffektiva och mest klimatsmarta flygplanstypen ATR 72-600 med plats för 72 passagerare och vid bokningstillfället finns möjlighet att välja bioflygbiljettet med inblandning av bioflygbränsle. Läs mer på www.flygbra.se/hållbarhet
Ytterligare ett flygplan på Ängelholmslinjen
BRA dedikerar ytterligare ett flygplan till Ängelholmslinjen och förstärker morgontrafiken. Detta innebär att kunderna kommer kunna välja mellan två attraktiva morgonavgångar till storstaden kl. 06.45 respektive kl. 07.15 måndag till fredag. Utökningen görs med samma flygplanstyp som idag flyger mellan Ängelholm och Bromma vilket är BRAs egna 72-sitsiga flygplan av typen ATR-72-600. Flygplanet är det bränsleeffektivaste turbopropellerflygplanet som finns för regionalflyg idag.
– Vi är stolta över att så många väljer att flyga med oss, både gamla och nya kunder. Vi har under våren och sommaren sett ett stort tryck på flygresor och den starka efterfrågan hoppas vi kunna möta än mer genom att erbjuda platser på ytterligare ett flygplan på linjen, säger Martin Erkenborn och fortsätter:
– Extra roligt också är att vi i samband med detta återöppnar den besättningsbas vi hade fram till pandemin och därmed kan välkomna lokalt anställda piloter och kabinpersonal i Ängelholmsområdet. Vi vet att det är uppskattat både av kollegor och kunder.
Baserar även flygande personal i Ängelhom
Totalt är det i 12 piloter och kabinanställda som får sin bas i Ängelholm.
Vi är glada att BRA väljer att utöka sin tidtabell till och från Ängelholm Helsingborg Airport. Vi ser en ökad efterfrågan och ett stort behov att resa till och från vår huvudstad och vidare i Sverige. Vi kan nu möta behovet och erbjuda en bättre tidtabell för våra invånare, privatpersoner och företagare i regionen, samtidigt som tillgängligheten att ta sig till vår region ökar. En positiv utveckling för flygplatsen. Att BRA dessutom väljer att återetablera Ängelholm Helsingborg Airport som lokal bas för flygande besättningar är glädjande och stärker vårt samarbete ytterligare, säger Ulf Svensson, Tf VD på Ängelholm Helsingborg Airport
Med BRA kan alla som vill välja fossilfritt biobränsle vid bokningen.
- Text: BRA
- Foto: BRA
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 -25
Mest under Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering, Flyg och Evenemang.
-
Säfsen satsar på sommaren – nya aktiviteter och samarbeten
Säfsen i Dalarna satsar på sommaren. Med ett utökat aktivitetsutbud, nya samarbetspartners och en omfattande byggnation av Hyttan.
-
Familjefest i Kungsträdgården under Ishockey-VM
I samband med Ishockey-VM i Stockholm öppnas en ny festzon i Kungsträdgården som bjuder på gratis aktiviteter för barn och vuxna.
-
Världens bästa sandskulptörer gästar Kalmar i juli
Den 14–18 juli hålls Kalmar International Sandsculpture Festival. Nu är det klart vilka konstnärer som kommer att delta.
-
Junibacken satsar på en vuxenpublik i sommar
I samarbete med Live Nation arrangeras två exklusiva konsertkvällar i augusti på Junibacken med Sabina Ddumba och Jung.
-
Ketty Engrund är ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring
Lokal styrka och samverkan är nyckeln till Lofsdalens långsiktiga framgång enligt Ketty Engrund, ny VD för Lofsdalsfjällens Turistnäring.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – april 2025
Hur går det för besöksnäringen? Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild. Det var en stark påskhelg för hotellen.
-
Snälltåget – stort intresse att ta tåget till Jämtland i sommar
Intresset för att resa med Snälltåget till Jämtland i sommar är stort. Jämfört med 2024 har antalet bokningar ökat med över sextio procent.
-
Skidindustrin går samman i historisk allians – Global Sustainability Ski Alliance
Den 7 maj lanserades Global Sustainability Ski Alliance. SkiStar och sju andra skidaktörer från Europa och Nya Zeeland är medlemmar.
-
Vy flygbussarna lanserar Sveriges första kommersiella elbusslinje till Arlanda
Som första kommersiella aktör i Sverige har Vy flygbussarna lanserat en elbusslinje mellan Cityterminalen och Arlanda flygplats.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 19 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Boende samt Stöd/Ins...
-
Med hotell- och resortsystemet Moder får du allt i ett – Läs hur!
I en bransch som traditionellt präglas av fragmenterade system och avdelningssilos framstår Moder som en banbryta...
-
Strömma – Våren spirar på historiska Birka
Våren är här, och det är dags att upptäcka Birka – Sveriges första stad och ett unikt världsarv. Med start den 3 ...
-
Visita – en nedgång för hotellmarknaden i april
Antalet sålda hotellrum i Sverige minskade i april med drygt 3 procent samtidigt som hotellrumspriserna minskade ...
-
-
Gästbloggare
-