-
BRA utökar flygtrafiken från Stockholm till Östersund och Ängelholm
Efterfrågan med BRA från Östersund har ökat stadigt sen pandemin vilket gör att flygbolaget med start den 12 september utökar sin flygtrafik från Åre Östersund till Stockholm Bromma från nuvarande tre dagar per vecka till sju dagar per vecka.
Från och med samma dag dubblerar BRA antalet avgångar mellan Ängelholm-Helsingborg och Stockholm Bromma vilket delvis innebär en extra morgonavgång på vardagar. Under sommaren har flygen varit i det närmsta fullbokade och till hösten bedöms efterfrågan öka ytterligare samtidigt som fler väljer att flyga med BRA. I samband med utökningen återetablerar BRA sin besättningsbas lokalt i Ängelholm.
Efter att med anledning av pandemin dragit ned antalet avgångar rejält under en period kommer flygbolaget BRA nu alltså att inleda en förnyad satsning på Östersundslinjen igen genom att flyga daglig trafik mellan städerna.
– Vi har under våren och sommaren haft en ökad efterfrågan på flygresor mellan Jämtland och huvudstaden som lett fram till att vi nu försiktigt stärker trafiken igen och adderar fler avgångsdagar. Vi hoppas att det ska uppskattas av Östersundsresenärerna och vi är öppna för att öka ytterligare om detta visar sig vara lyckat, säger Martin Erkenborn som är kommersiell chef för flygbolaget BRA.
– Det är med glädje jag välkomnar flygbolaget BRAs utökade tidtabell och satsning på regionen. Tillväxten och utvecklingen av regionen är beroende av alla trafikslag och där har flyget en viktig roll att fylla. Att BRA beslutat att erbjuda en förbättrad tillgänglighet är mycket positivt och tillskottet till flygplatsens befintliga trafikprogram är efterfrågat av både det lokala näringslivet och privatresenärer. Jag ser hoppfullt fram mot ett ökat samarbete och nästa steg i BRA utveckling av trafik till länet säger Peter Fahlén, flygplatschef Åre-Östersund Airport.
Från den 12 september blir det dagliga avgångar och i samband med att den dagliga flygtrafiken startar blir det åter möjligt boka och flyga från Östersund till BRAs övriga 10 städer i Sverige t.ex. Malmö, Göteborg, Ängelholm och Visby.
Mellan Östersund och Bromma flyger BRA med den bränsleeffektiva och mest klimatsmarta flygplanstypen ATR 72-600 med plats för 72 passagerare och vid bokningstillfället finns möjlighet att välja bioflygbiljettet med inblandning av bioflygbränsle. Läs mer på www.flygbra.se/hållbarhet
Ytterligare ett flygplan på Ängelholmslinjen
BRA dedikerar ytterligare ett flygplan till Ängelholmslinjen och förstärker morgontrafiken. Detta innebär att kunderna kommer kunna välja mellan två attraktiva morgonavgångar till storstaden kl. 06.45 respektive kl. 07.15 måndag till fredag. Utökningen görs med samma flygplanstyp som idag flyger mellan Ängelholm och Bromma vilket är BRAs egna 72-sitsiga flygplan av typen ATR-72-600. Flygplanet är det bränsleeffektivaste turbopropellerflygplanet som finns för regionalflyg idag.
– Vi är stolta över att så många väljer att flyga med oss, både gamla och nya kunder. Vi har under våren och sommaren sett ett stort tryck på flygresor och den starka efterfrågan hoppas vi kunna möta än mer genom att erbjuda platser på ytterligare ett flygplan på linjen, säger Martin Erkenborn och fortsätter:
– Extra roligt också är att vi i samband med detta återöppnar den besättningsbas vi hade fram till pandemin och därmed kan välkomna lokalt anställda piloter och kabinpersonal i Ängelholmsområdet. Vi vet att det är uppskattat både av kollegor och kunder.
Baserar även flygande personal i Ängelhom
Totalt är det i 12 piloter och kabinanställda som får sin bas i Ängelholm.
Vi är glada att BRA väljer att utöka sin tidtabell till och från Ängelholm Helsingborg Airport. Vi ser en ökad efterfrågan och ett stort behov att resa till och från vår huvudstad och vidare i Sverige. Vi kan nu möta behovet och erbjuda en bättre tidtabell för våra invånare, privatpersoner och företagare i regionen, samtidigt som tillgängligheten att ta sig till vår region ökar. En positiv utveckling för flygplatsen. Att BRA dessutom väljer att återetablera Ängelholm Helsingborg Airport som lokal bas för flygande besättningar är glädjande och stärker vårt samarbete ytterligare, säger Ulf Svensson, Tf VD på Ängelholm Helsingborg Airport
Med BRA kan alla som vill välja fossilfritt biobränsle vid bokningen.
- Text: BRA
- Foto: BRA
-
Replik: Bra – då är vi överens om det viktigaste
Lars-Börje ”Bulan” Eriksson tror i denna replik att han och Visita kan vara överens om att det är en ny finansieringsmodell som behövs
-
Sverige saknar en modern mötesplats för eventbranschen – nu lanseras Sweden Event Expo
Sweden Event Expo är den nya mötesplatsen för utvalda leverantörer och särskilt inbjudna beslutsfattare i ett nytt fokuserat format
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Det puttrar på Kinnekulle. Flera entreprenörer har de senaste åren valt att utveckla nya besöksverksamheter i destinationen.
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Norrbottniska smakvägar är en guide som samlar matupplevelser från länet. Framtagen av Arctic Sweden Visitors Board och Nära Mat.
-
Göteborgs evenemang genererar miljarder år efter år visar rapport
Nio återkommande evenemang i Göteborg lockar årligen nära en miljon besökare, vars konsumtion uppgår till ca 2,3 miljarder kronor.
-
Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter
Replik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Ko-llegor gör sommarcomeback i Järvsöbacken
Efter fjolårets premiär är de fyrbenta sommarjobbarna tillbaka i Järvsöbacken. Anläggningen fortsätter sitt prisade hållbarhetsarbete.
-
Flygplatsernas framtid diskuterades i Almedalen
Bostadsminister Andreas Carlson (KD), gav ett positivt budskap när flygplatsernas framtid diskuterades under Almedalsveckan.
-
Ny Youtube-serie guidar till Göteborgs bästa matupplevelser
Göteborg stärker sin position som matdestination med en ny internationell Youtube-serie ”Where to eat? Gothenburg!”.
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
Sverige behöver en öppen diskussion om hur framtidens destinationer ska finansieras. Inte en debatt där varje for...
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommun...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang och...
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål. Med större kunskap om deras beho...
-
-
Gästbloggare
-