-
Handelsplatser som byter ägare i höst
Under sommaren 2015 har det både sålts och köpts handelsplatser.
Här är några av de:
Igor 8, Västerås
Ägaren Atrium Ljungberg har sålt fastigheten till ett fastighetsinvestmentbolag. Tillträde sker den 1 oktober 2015.Mittpunkten i Östersund, Månadsmötet 9
Ägaren Atrium Ljungberg har sålt fastigheten till ett fastighetsinvestmentbolag. Tillträde sker den 1 oktober 2015.Rotebro Handel i Sollentuna, Rotundan 1
Atrium Ljungberg har sålt fastigheten till ett fastighetsinvestmentbolag.Tillträde sker den 1 oktober 2015.Orminge centrum i Nacka, Orminge 47:1
Atrium Ljngberg har sålt fastigheten till ett fastighetsinvestmentbolag.Tillträde sker den 1 oktober 2015.En annan del av Orminge centrum, fastigheten Nacka Orminge 52:1 (Hantverkshuset) köps av Magnolia Bostad av Carnifex AB. Fastigheten utgör en del av Orminge Centrum som på sikt ska inrymma cirka 1 000 nya bostäder. På fastigheten finns idag en byggnad med 6 300 kvm uthyrningsbar yta med bland andra Willys som hyresgäst.
Nacka kommun ser framemot fler bostäder i centrum, ett nytt resecentrum och en möjlighet för en framtida tunnelbanestation.
44 handelsplatser i Sverige köps av nytt fastighetsbolag
Det nystartade bolaget Svenska Handelsfastigheter köpte 44 handelsfastigheter av Areim.
De aktuella handelsfastigheterna är utspridda över Sverige och målet är att förvalta och produktutveckla handelsplatserna.
Tillträdet sker under hösten 2015.
Källor: Atrium Ljungberg, Svenska Handelsfastigheter, Magnolia Bostad
Strömpilen i Umeå
Citycon säljer Strömpilen till Niam för 39 miljoner EUR.
I köpcentrumet, som öppnade 1998, finns 22 butiker med bland annat ICA Maxi och har en uthyrningsbar yta om 27 000 kvm.
Centrumet är byggt 1998 med tillbyggnad år 2000 och har idag cirka 7 miljoner besökare varje år.
Affären beräknas vara genomförd i oktober.
Tyresö Centrum
Diligentia köper fastigheterna Bollmora 2:585, Forellen 17 och Forellen 22 i Tyresö Centrum av CBRE Global Investors.
Fastigheterna utgör tillsammans 31 000 kvadratmeter lokaler för handel och service. Diligentia tillträder fastigheterna den 1:a september 2015.
Källa: ovan säljbolag
- Text: Maria Lindqvist
-
Countryside Hotels – weekendboom under 2026
Countryside Hotels ökar omsättningen under första kvartalet 2026. Statistik visar att många yngre svenskar bokar en weekend.
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapp...
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Sommarens högsäsong för turism närmar sig. Intresset för att resa till Sverige är högt. Detta trots världsläget, ...
-
-
Gästbloggare
-