-
Patrik Sandell
Patrik Sandell, motorstjärnan som startar eget inom motorupplevelser.
Du skall öppna en verksamhet som erbjuder motorupplevelser i Östersund, hur fick du idén till det?
Jag har länge funderat på ett bra ställe att dra igång den här verksamheten och tillsammans med det nyöppnade Quality Hotel & Resort Frösö Park föll alla pusselbitarna på plats. Tillsammans har vi skapat ett oslagbart upplägg för kunder från hela världen.Vad kommer att vara det unika med verksamheten och kunderbjudandet?
Närheten är allt, vi har en flygplats, hotell och körområdena inom 5 minuter vilket inget annat företag jag känner till erbjuder. Vi kommer jobba med två ben, det ena är att vi hyr ut anläggningen till eventbolag som bedriver liknande verksamhet som oss. Det andra är att vi kommer erbjuda konferenskörning för gästerna på hotellet.Hur många personer kommer att arbeta i företaget?
Just nu är är vi tre stycken som jobbar med det här och en projektledare kommer anställas inom kort, vi kommer även behöva fylla på med folk när kunderna börjar komma.Hur tänker ni marknadsföra era erbjudanden?
Det är min starka sida, stor del av marknadsföringen sker naturligt när jag tävlar och träffar människor världen över. Sen handlar det mycket om att bjuda hit beslutsfattarna, så de får se vilken fantastisk anläggning vi håller på att skapa.Vilka är målgrupperna?
Vi vänder oss till alla, tillgänglighet är viktigt för oss, så även om du har en funktionsnedsättning skall det finns möjlighet för dig att ta del av vår verksamt. En annan stor del, som vi ser det, är världsomfattande billanseringar vilket arenan är perfekt för.Kall Auto Lodge utanför Åre gick i konkurs för ett tag sedan. Vad blir skillnaden på ert och deras verksamhet?
Den största skillnaden här är att vi kör verksamheterna i olika bolag. Varje företag har full fokus på sitt. Vi kommer även växa med tiden och inte ösa på för fort med saker som kostar mycket pengar initialt.Hur finansieras verksamheten?
Finansiering kommer i uppstarten från mig och mitt företag FlatOut Sweden där vi har bedrivit event verksamhet under några år.Har du fått några reaktioner från kommun, näringsliv och människor i Östersund?
Både Östersunds och Krokoms kommun står bakom oss eftersom vi behöver vissa av typer tillstånd för den här verksamhet. Även näringslivet har ställt sig positiva till utvecklingen av Frösö Park vilket vi i allra högsta grad kommer bidra till.Kommer ni att ha några samarbeten med motorbranschen?
Absolut, båda på lokal och global nivå. Alla är välkomna till oss.Hur ser du på framtiden för verksamheten?
Tycker det är viktigt att visa att vi vill utvecklas, detta är en bra möjlighet för länet och regionen och starten på någon stort.- Text: Maria Lindqvist
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 49 2025
Mest under Destination, Boende, Tåg samt Konstateranden, beslut och rapporter
-
Hällsnäs storsatsar – 32 nya rum med naturen som inspiration
Hällsnäs utanför Göteborg fortsätter att utvecklas. 32 nya hotellrum har byggts med naturen som inspirationskälla.
-
Besöksnäringen i arktiska Sverige kliver fram – Arctic Sweden Visitors Board AB bildas
Swedish Lapland Visitors Board går från att vara en ekonomisk förening till ett regionalägt bolag: Arctic Sweden Visitors Board AB.
-
Förenklade och förbättrade regler för delägare i fåmansföretag – Hur berörs du?
Från årsskiftet införs nya regler - Om du undrar om och hur du påverkas finns svaren här
-
Debatt – Enklare tillstånd kan få camping att blomstra ytterligare
Trots alla positiva effekter som svensk camping ger ser Camping nätverket i Riksdagen, HRF, SCR och First Camp hinder som skapats i onödan.
-
Outdoor Festival satsar på destinationer och naturturism i Sverige
Festivalen går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och tar samtidigt ett strategiskt kliv framåt
-
Stena Line, SkiStar och Sembo lanserar nya skidsemesterlösningar
Nu gör Stena Line, SkiStar och Sembo det lättare för danskar att resa till Sverige under vintern genom att lansera skidsemesterlösningar.
-
Supersatsningen mitt under pandemin – så lyckades Hotel Kung Carl
Mitt i pandemin valde ledningen för Hotel Kung Carl att expandera genom att överta hörnlokalen mot Stureplan
-
Prisbelönt internationell konstupplevelse gästar Kalmar Slott
Nästa år gästas Kalmar Slott av en prisbelönt konstupplevelse, som aldrig har visats i Sverige ”Modern Guru and the Path to Artificial Happiness"
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Samarbetet skapar ett ekosystem som stärker både verksamheters effektivitet och gästernas upplevelse
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 48 2025
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende, Evene...
-
Städer och kustområden lockar mest – Kalmar har det viktigaste för semesterresan
Städer och kustområden är det som lockar mest när svenskarna planerar en semester i hemlandet. Kalmar ha...
-
Invite Guest Technology och Visit Group i partnerskap för att lyfta den digitala gästresan
Invite Guest Technology AS inleder partnerskap med Visit Group Partnerskapet förenar Invites avancerade gästplatt...
-
Destination Jönköping – ambassadörer för möten och evenemang hyllas
Den 26 november 2025 samlade Destination Jönköping lokala mötes- och evenemangsambassadörer på L...
-
-
Gästbloggare
-