-
Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
Vad händer när operativa ledare i besöksnäringen får verktyg för att förstå både människor, lönsamhet och strategi? När Akademi Båstad mötte tre tidigare deltagare från utbildningen Operativ ledare – inriktning Revenue Management var svaret tydligt: de blev tryggare i sig själva, bättre på att leda andra och mer medvetna om hur hela verksamheten hänger ihop.
Hjälpte Henrik, Cornelia och Linda att växa i rollen
Henrik arbetade på Tylebäck i Halmstad när han gick utbildningen och hade en ledarroll som kökschef drygt ett år när han sökte den. Han beskriver hur utbildningen hjälpte honom att växa i ledarskapet. För honom handlade det om att få fram det bästa i medarbetarna och förstå hur man bygger ett team, inte bara en grupp.
Cornelia kom från hotellbranschen och arbetade som receptionschef på Grand Hotel i Halmstad när hon sökte utbildningen. Hon beskriver hur många i besöksnäringen jobbar sig upp genom erfarenhet. Men utan att alltid få verktyg för ledarskap, arbetsrätt och hur man leder olika människor. För henne blev utbildningen ett sätt att få trygghet i rollen och hitta ett mer hållbart ledarskap.
Linda, som arbetade som restaurangchef på Hotel Riviera Strand när hon gick utbildningen, beskriver den som en ögonöppnare. Det viktigaste blev inte bara att förstå andra bättre, utan också sig själv. Hon lyfter hur utbildningen hjälpte henne att bli lugnare, mer eftertänksam och bättre på att ge andra plats. Samtidigt fick hon ett starkt nätverk som hon fortfarande ser värdet av.
Konkreta verktyg och en större förståelse för ledarskap
Gemensamt för alla tre är att utbildningen gav konkreta verktyg för ledarskap. Det handlade om att förstå att människor fungerar olika, att se styrkor i gruppen och att anpassa sitt sätt att leda efter individen.
Henrik som idag är kökschef på Margretetorp Gästgifveri, beskriver hur han lärde sig att gå från att leda en grupp till att bygga ett team med gemensamma värderingar. Cornelia lyfter insikten om att inte alla tänker eller behöver samma sak. Linda tänker i dag mer på hur en ny person passar in i gruppen — inte bara vilken kompetens personen har på pappret.
Men utbildningen gav också en större förståelse för affären. De tre beskriver kombinationen av ledarskap, Revenue Management och affärsstrategi som särskilt värdefull eftersom den speglar verkligheten i besöksnäringen. Linda började tänka annorlunda kring intäkter, kostnader och vad som driver lönsamhet. Medan Henrik såg hur affärsstrategi, ekonomi och ledarskap måste fungera tillsammans för att skapa hållbara resultat.
Utbildningen blev mer än en kompetenshöjning
Effekten märks också i verksamheterna. Linda menar att hon fått bättre framåtblick och bidragit till en bättre arbetsmiljö, samtidigt som hon arbetar tydligare med nyckeltal som snittnota. Henrik arbetar mer med positiv feedback och ser råvarukostnaden som ett viktigt nyckeltal för lönsamhet. Cornelia, som i dag är platschef, ser resultat i både ökad omsättning, högre personalnöjdhet och fler återkommande säsongsmedarbetare. Hon lyfter också vikten av att följa NPS och eNPS som mått på både gäst- och medarbetarupplevelse.
För de tre blev utbildningen mer än en kompetenshöjning. Den blev ett sätt att växa i sin roll, förstå helheten bättre och skapa större effekt — för sig själva, sina medarbetare och sina arbetsgivare.
Här kan ni läsa mer om och ansöka till utbildningen Operativ ledare – inriktning Revenue Management.
- Text: Akademi Båstad
- Foto: Akademi Båstad
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i branschtävlingen Gyllene Hjulet 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.
-
Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige
Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.
-
Uteserveringen – därför blir den alltmer populär
Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna den 19 – 20 mars.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Det prestigefyllda Svenska Campingpriset 2026 har delats ut. Svensk Camping tillgännagav vinnarn...
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tids...
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer Fogelmarck har utsetts till ny VD för Visita. Christer har lång erfarenhet inom den svenska bes...
-
-
Gästbloggare
-