torsdag 19 februari 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Destination Östersund och kommunen i nytt avtal 2026–2029
    • Svenskar och miljardärer göre sig icke besvär när Visit Sweden tävlar bort fem svenska öar
    • Citybox väljer Mews för att effektivisera verksamheten och skala innovation över hela Norden
    • Stockholm växlar upp internationellt – lyfter fram stadens styrka: 30 014 öar
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
    • +Katrineholm söker en innovativ marknadsförare
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 40 -25
    • Stockholm söker en projektledare kompetensförsörjning och internationell talangattraktion
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 -25
    • Projektledare möte och kongresser sökes till Helsingborg Arena
    • Stark efterfrågan – SkiStar rekryterar tusentals nya medarbetare
    • Gröna Lund, Kolmården och Furuvik rekryterar medarbetare till Halloween
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 -25
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • 2015-10-13 07:07

    All turism är inte bra

    Det här har varit ett återkommande tema för en del av mina blogginlägg. Vi saknar Wistleblowers i turistnäringen. Företag, organisationer, konsumenter som vågar bryta mönster och tala om när det inte står rätt till i vårt allt mer globala resande. Den här gången ställer sig Swedewatch upp på arbetarnas sida i Dubai och avslöjar arbetsförhållanden och kontrakt som vi normalt inte vill komma i kontakt med. Oavsett vilken vara eller tjänst vi köper. Att vara företagare i turistnäringen är förvisso långt mer än ett heltidsarbete men vi anställer inte personal med slavliknande förhållanden.

    Eller förhoppningsvis inte. Och förhoppningsvis samarbetar vi inte direkt med de den typen av företag heller. Den nu aktuella avslöjandet från Swedewatch om arbetsförhållanden i Dubai är förmodligen ganska lågt hängande frukt i ämnet att all turism inte är bra. Det finns dock inte någon definition på vad som är dålig turism. Det finns inga wistleblowers. Det finns inga kritiskt granskande journalister om vad som är dålig turism. Samtliga dagstidningar i Sverige har minst en extrabilaga varje vecka om nya resor och nya resmål men det skrivs sällan eller aldrig om att vi kanske inte borde åka till alla känsliga miljöer och ibland också ställa om vårt beteende i de flesta miljöer. 1000-tals bloggare och journalister lever på att skriva positivt om det som nu är en av världens största näringar och även den snabbast växande.

    Att turism har negativa effekter brukar oftast diskuteras i form av förflyttningens påverkan på miljön. Där pågår stora miljöarbeten och det finns ett internationellt fokus på att lösa uppgiften. Våra resor kommer att bli allt mindre belastande på miljön och en bit in i framtiden till och med utan belastning. Det finns all anledning att flytta över det fokuset till vår konsumtion och miljöbelastning på de orter vi besöker. Att våra pengar hamnar och bidrar till en lokalt positiv ekonomi och att miljöpåverkan av vår närvaro är minimal eller till och med positiv är knappast helt överskådligt för konsumenten. I värsta fall köper vi hela paketet av resan i förväg av en arrangör där i slutändan ingenting av den pengen blir kvar på orten förutom emballaget av de varor vi konsumerade och tog hem.

    Att lägga över ansvaret på konsumenten att faktiskt bidra till lokal ekonomi och schyssta arbetsvillkor kan inte vara lösningen. En ny märkning kan vara helt verkningslös om den inte får internationellt genomslag Det finns dessutom redan den typen av arbeten hos charterbolagen. Att belasta kunden med samvetsfrågan innan resan genom att försöka få dem att ställa frågor om hur pengarna kommer den lokala ekonomin tillgodo kommer ingen att vilja eller orka att göra. En mindre arrangören som kan tycka att detta blir problematiskt eller till och med negativt för varumärket.

    Arrangörer, charterbolag, flygbolag, rederier och alla andra aktörer av nationella och internationella resor kan och behöver ta ansvar i detta. Är helt säker på att det dessutom går att förstärka sin profil genom att göra det och därmed också stärkt lönsamhet. Dessutom behöver vi ha fler journalister, bloggare och ”whistleblowers” som granskar, belyser och varnar. Som vilken grundläggande journalism som helst egentligen.

    Under tiden reser vi mer än någonsin

    Mer att läsa:

    Swedewatch rapport http://www.swedwatch.org/sv/rapporter/bakom-drommen-om-dubai

    UNWTO on sustainable tourism http://icr.unwto.org/publication/tourism-and-sustainable-development-goals

    En tidigare blogg om whistleblowers https://razorbjorn.wordpress.com/2014/02/19/whistleblowers-i-turistnaringen/

    Eller bara slå en signal: 0740-5941930 eller [email protected]

    • Text: Maria Lindqvist
    Tweet
  • Destination Östersund marknadsför staden 2026-2029
    2026-02-17 22:14

    Destination Östersund och kommunen i nytt avtal 2026–2029

    Avtalet stärker Östersunds attraktionskraft genom platsutveckling, marknadsföring, evenemang och utveckling av Welcome House

  • Man kan tävla om fem svenska öar
    2026-02-17 08:46

    Svenskar och miljardärer göre sig icke besvär när Visit Sweden tävlar bort fem svenska öar

    I Visit Swedens nya globala kampanj, Your Swedish Island, kan internationella resenärer tävla om nyttjanderätt till en av fem svenska öar under ett års tid

  • Citybox+Mews
    2026-02-16 22:00

    Citybox väljer Mews för att effektivisera verksamheten och skala innovation över hela Norden

    Det teknikavancerade hotellvarumärket moderniserar verksamheten med Mews för att eliminera manuellt arbete, få kontroll i realtid och leverera en helt sömlös gästresa

  • Stockholm lyfter sina öar, här Bullerö
    2026-02-16 17:39

    Stockholm växlar upp internationellt – lyfter fram stadens styrka: 30 014 öar

    Stockholm vill tydligare visa vad som särskiljer huvudstaden globalt – kombinationen av innovation, livskvalitet och närhet till natur och skärgård

  • Isaktiviteter Västerås - besöksnäring
    2026-02-16 05:42

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 7 2026

    Mest under Destination, Boende, Evenemang samt Hållbarhet

  • Utsikt från Lindö. Kalmar planerar att utveckla en evenemangsplats där.
    2026-02-15 21:19

    Storsatsning på Lindö: Ny evenemangsplats i Kalmar

    Kalmar utvecklar Lindö till en kulturpark. Det planeras en ny scen som kan användas för allt från teaterföreställningar till konserter.

  • Visita har tagit fram valmanifest för valet i Sverige 2026
    2026-02-15 18:28

    Visita lanserar valagenda – för ett jobbigare, roligare, tryggare och turistigare Sverige

    Nu presenterar Visita sin valagenda med tydliga reformförslag för ännu fler arbetstillfällen, en lättare regelbörda och ett mer attraktivt Sverige – för både invånare och besökare

  • Kattegattleden - Destination Halmstad
    2026-02-14 12:31

    Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”

    En flerårig satsning på cykelturism och i vår lanseras även Halmstad Outdoor Weekend

  • Den starka utvecklingen i Göteborg under 2025 följde med in i det nya året visar statistik.
    2026-02-13 17:51

    Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026

    Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.

  • Swedish Lapland Tourism Board blir Arctic Sweden Tourism Board
    2026-02-12 17:49

    Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt

    Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board

  • Veckans profil

    Jesper Högfeldt Spritmuseum

    Jesper Högfeldt

    Boknings- & Säljansvarig på Spritmuseum

    Vi har pratat med Spritmuseums ansvariga för alla möten och konferenser som berättar varför en konferens på museet sticker ut

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Så mycket att fira! Uppdaterad högtidskalender för 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Anmäl dig till Swedish Workshop Kiruna 2026

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Destination Jönköping – Destinationsdagen 2026 – Save the date
      2026-03-05
      • Jönköping
    • Greentime – Inspirationsdag
      2026-03-09
      • Stockholm
      • greentime.se/aktiviteter/inspirationsdag-9-mars/
    • Dryckesfestival på Spritmuseum – En hyllning till svensk dryckeskultur – från äpple till druva, från must till sprit
      2026-03-14
      • Stockholm (Djurgården)
      • spritmuseum.se/event/spritmuseum-festival-vin-cider-destillat/?date=2026-03-14
    • Västmanlands Turismdag 2026
      2026-03-16
      • Fagersta
      • regionvastmanland.bmc.nu
    • Ö – och Skärgårdsriksdagen – Save the date
      2026-03-18
      • ??
    • Svenska Destinationsdagarna 2026 19-20 mars 2026
      2026-03-19
      • Norrköping
      • norrkoping/inbjudan-destinationsdagarna-2026
    • Busstorget 16-17 april
      2026-04-16
      • Halmstad (Tylösand)
      • nmevents.se/busstorget/
    • Swedish Workshop i Kiruna 21-22 april
      2026-04-21
      • Kiruna
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-workshop-2026/
    • Världscup i orientering 28-31 maj
      2026-05-28
      • Skara & Lidköping
      • www.vastsverige.com/skara/evenemang/varldscupen-i-sprintorientering-2026/
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-02-11 16:02

      Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven

      SkiStar erbjuder i vinter fjällens billigaste liftkort i anläggningarna Högfjällshotellet i Sälen och Klövsjö/St...

    • 2026-02-10 23:00

      Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?

      Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och i jämförelse med Europa ökar resorna inom...

    • 2026-02-12 10:29

      Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism

      Outdoor Festival går nu in på sitt femte år på Djurgården i Stockholm och befinner sig i ett tydligt utvecklingss...

    • 2026-02-12 17:49

      Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt

      Från och med den 1 januari 2026 bedrivs Norrbottens besöksnäringsfrämjande arbete i ett aktiebolag, med R...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      När jag föreläser för regioner och destinationer kommer samma fråga ofta upp: Hur skapar vi levande vandringsleder – och vilken r...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Bianca Brandon-Cox siar om framtiden… Observera: Detta är ett önskat framtida scenario baserat på min profession inom ...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet