-
Nu skall alla få njuta av evenemang
Att ha någon form av funktionshinder kan betyda svårigheter att kunna nyttja evenemangsutbudet.
Men i Göteborg kommer det nu att ske en förändring – till det positiva.
En mobilapp har utvecklats för att göra Göteborgs arenor och evenemang mer tillgängliga för en bredare publik. Appen vann i maj 2016 Post- och Telestyrelsens innovationstävling ”aktiv fritid” och sedan dess utvecklats till en färdig produkt.
”- Göteborg har en vision om att vara den jämlika staden som bidrar till ett gott liv för alla. Appen som vi nu skapar ligger helt i linje med denna vision och även vårt eget uppdrag som är att skapa magiska ögonblick för alla”, säger Lotta Nibell som är vd på Got Event, Göteborgs Stads evenemangs- och arenabolag.
Lotta fortsätter:
”– Jag tycker vi har en skyldighet att sänka trösklarna så mycket som möjligt för personer med t.ex. syn- eller hörselnedsättning, dyslexi eller kognitiva och neuropsykiatriska nedsättningar. Genom att underlätta besöket på våra arenor och erbjuda en förstärkt upplevelse tror jag att fler vågar ta steget att besöka något av våra evenemang”.
I appen kommer det att finnas tillgänglighetsfunktioner som syntolkning, teckentolkning och funktion för ersättning av teleslinga. Med hjälp av appen hittar man lätt till restauranger, toaletter och kiosker.
På Synskadades Riksförbund är man nöjd.
”- Ett bra initiativ som tillsammans med fysiska anpassningar kan tillgängliggöra kultur och idrott för många av dem som idag känner en osäkerhet inför hela ”arena-situationen”. Bara tanken på att kunna sitta var som helst, tillsammans med vem som helst och med syntolkningsljudet i öronen är riktigt spännande! Det blir en helt ny frihet”, säger Erik Johansson Lönnroth som är verksamhetsledare och ombudsman.
Anne Backman är initiativtagare till projektet och även sakkunnig inom fysisk tillgänglighet. Hon jobbar som projektledare på Got Event och brinner för att skapa tillgänglighet för alla.
”- En av nycklarna till att lyckas med appen är att vi tillsammans med arrangörerna skapar bra rutiner som gör det enkelt för dem att välja funktioner som syntolkning eller teckentolkning vid sina evenemang”, säger Anne.
Källa: Got Event
- Text: Maria Lindqvist
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Visita: Ökat resande inom Sverige 2026
Var femte svensk planerar att åka på fler inrikes fritidsresor under 2026 än vad de gjorde under 2025, visar en undersökning från Visita
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
PLATS-tracking skapar en löpande bild av hur besökare och prioriterade målgrupper upplever en plats, med mätningar av bland annat rekommendationsvilja, nöjdhet, besöksintention och drivkrafter
-
SkiStar – starkt snöläge inför sportlovet i Åre och Vemdalen
SkiStar fortsätter utveckla sina destinationer. Bland annat genom en vindsäker förbindelse i Åre och ett utbyggt skidområde i Vemdalen.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Stena Line avvecklar färjelinjen Grenå – Halmstad
Stena Line har beslutat att stänga färjelinjen mellan Halmstad i Sverige och Grenå i Danmark. Fartyget St...
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...
-
-
Gästbloggare
-