-
Är du också redo att utvecklas inom hotell & restaurang?
I januari i år öppnade TUC Yrkeshögskola dörrarna för ett antal förväntansfulla personer från olika delar av Sverige som antagits till deras nystartade distansutbildning Hotel & Restaurant Manager.
Branschen skriker efter kompetens
Besöksnäringen är en av de snabbast växande näringarna i Sverige och hotell- och restaurangbranschen är den enskilt största sektorn. Tillväxten i branschen kommer att vara kraftig de kommande tio åren och personalomsättningen är mycket hög.
Branschen behöver öka fokus på ledarskap och personal måste få tillgång till utbildning och karriärvägar. Den höga personalomsättningen och den starka tillväxten gör att behovet av ledare är stort och akut. Med andra ord: Branschen skriker efter kompetens.
Erfarenhetsutbyte är viktigt
På TUC Yrkeshögskola strävar man alltid efter att förse näringslivet med rykande färsk kompetens och kan på det sättet även hjälpa människor att ta ett kliv upp i karriären, och erbjuda förutsättningar för personlig och yrkesmässig utveckling.
Just detta pratar man om vid en närträff på TUC i Huskvarna för klassen med blivande Hotel & Restaurant Managers. I rummet är det en väldigt varm och öppen stämning med nära till skratt och glada tillrop. Klasskamraterna har lärt känna varandra sedan den där första dagen i januari.
Många i gruppen tror att den goda stämningen kommer sig av att de regelbundet ses fysiskt. ”Jag lockades av att det fanns träffar trots att det är en distansutbildning, det innebär en trygghet.” menar Suzette som rest till Huskvarna från Stockholm där hon bor. Andra i klassen håller med och fyller på med att erfarenhetsutbyte är otroligt viktigt och givande under träffarna. Det tillför ett mervärde utöver de föreläsningar som erbjuds på plats av TUC.
Entusiasmen ekade i väggarnaAlla i gruppen har på något sätt erfarenhet från branschen sedan tidigare. Vissa har arbetat som serveringspersonal, andra inom reception eller konferens och i gruppen finns även kockar och hovmästare.
Bland de studerande finns olika skäl till att gå utbildningen, vissa drömmer om att starta eget, andra om att arbeta som hotellchef eller helt enkelt för att ta ett steg framåt och uppåt. Det gemensamma målet för samtliga i klassen är att de vill utveckla sin kompetens inom området med hjälp av utbildningen på TUC, och på så sätt bli attraktivare på arbetsmarknaden.
Gruppen återgår snabbt till dagens ämne, nämligen Revenue Management och prisoptimering för logi. Entusiasmen rent av ekade i väggarna, precis så som det ska vara i en utbildningsmiljö.
Baserat på de prognoser som besöksnäringen visar gällande kompetensbrist kan man bara gratulera dessa stjärnor till ett bra val av utbildning. Än en gång kommer TUC kunna hjälpa människor att växa, och än en gång förser man arbetslivet med ny och ack så välbehövlig kompetens.
Nu är ansökningsperioden igång för nästa kurs
Vill du veta mer? Klicka här och läs mer om utbildningen, yrkesrollen och hur utbildningen möter kompetensbehovet.
Detta är en sponsrad artikel i samarbete med TUC Yrkeshögskola.
- Text: TUC Yrkeshögskola
- Foto: TUC Yrkeshögskola
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering
-
Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem
Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm
-
Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden
Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.
-
Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.
-
PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”
Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen
-
Östersund signerar globalt klimatåtagande för evenemangs- och besöksnäringen
Genom att ansluta sig till Glasgow Declaration on Climate Action in Tourism tar Östersund steg i arbetet för en mer hållbar destination.
-
Kultur och lokala upplevelser ska locka fler internationella besökare till Västsverige
Den 6–10 september genomförde Turistrådet Västsverige en visningsresa för internationella researrangörer på temat kultur.
-
Coolcation-trenden gav fler internationella resenärer till Viking Line
Under sommaren reste 10 % fler internationella gäster med Viking Line jämfört med 2025. Det speglar efterfrågan på svalare resor.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. En händelserik augusti drev efterfrågan och tillväxt.
-
Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism
Under årets Captains Cruise med Nordic Tourism Collective diskuterades viktiga frågor för nordisk turism med skärgården som inramning
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 37 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Boende, Eveneman...
-
Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
Grönländaren Lodge är en fristad för familjer och företag som längtar efter att utforska Funäsfj...
-
Nya Svenska Musikmuseet berättar historien om det svenska musikundret
Sveriges globala musikframgångar har i decennier präglat musikscenen världen över och sommaren 2027 får b...
-
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin – världen söker sig till Stockholm
Stockholm har haft sin bästa sommar någonsin. Besöksnäringen växer med nästan 10 procent, de internatione...
-
-
Gästbloggare
-