-
Är du också redo att utvecklas inom hotell & restaurang?
I januari i år öppnade TUC Yrkeshögskola dörrarna för ett antal förväntansfulla personer från olika delar av Sverige som antagits till deras nystartade distansutbildning Hotel & Restaurant Manager.
Branschen skriker efter kompetens
Besöksnäringen är en av de snabbast växande näringarna i Sverige och hotell- och restaurangbranschen är den enskilt största sektorn. Tillväxten i branschen kommer att vara kraftig de kommande tio åren och personalomsättningen är mycket hög.
Branschen behöver öka fokus på ledarskap och personal måste få tillgång till utbildning och karriärvägar. Den höga personalomsättningen och den starka tillväxten gör att behovet av ledare är stort och akut. Med andra ord: Branschen skriker efter kompetens.
Erfarenhetsutbyte är viktigt
På TUC Yrkeshögskola strävar man alltid efter att förse näringslivet med rykande färsk kompetens och kan på det sättet även hjälpa människor att ta ett kliv upp i karriären, och erbjuda förutsättningar för personlig och yrkesmässig utveckling.
Just detta pratar man om vid en närträff på TUC i Huskvarna för klassen med blivande Hotel & Restaurant Managers. I rummet är det en väldigt varm och öppen stämning med nära till skratt och glada tillrop. Klasskamraterna har lärt känna varandra sedan den där första dagen i januari.
Många i gruppen tror att den goda stämningen kommer sig av att de regelbundet ses fysiskt. ”Jag lockades av att det fanns träffar trots att det är en distansutbildning, det innebär en trygghet.” menar Suzette som rest till Huskvarna från Stockholm där hon bor. Andra i klassen håller med och fyller på med att erfarenhetsutbyte är otroligt viktigt och givande under träffarna. Det tillför ett mervärde utöver de föreläsningar som erbjuds på plats av TUC.
Entusiasmen ekade i väggarnaAlla i gruppen har på något sätt erfarenhet från branschen sedan tidigare. Vissa har arbetat som serveringspersonal, andra inom reception eller konferens och i gruppen finns även kockar och hovmästare.
Bland de studerande finns olika skäl till att gå utbildningen, vissa drömmer om att starta eget, andra om att arbeta som hotellchef eller helt enkelt för att ta ett steg framåt och uppåt. Det gemensamma målet för samtliga i klassen är att de vill utveckla sin kompetens inom området med hjälp av utbildningen på TUC, och på så sätt bli attraktivare på arbetsmarknaden.
Gruppen återgår snabbt till dagens ämne, nämligen Revenue Management och prisoptimering för logi. Entusiasmen rent av ekade i väggarna, precis så som det ska vara i en utbildningsmiljö.
Baserat på de prognoser som besöksnäringen visar gällande kompetensbrist kan man bara gratulera dessa stjärnor till ett bra val av utbildning. Än en gång kommer TUC kunna hjälpa människor att växa, och än en gång förser man arbetslivet med ny och ack så välbehövlig kompetens.
Nu är ansökningsperioden igång för nästa kurs
Vill du veta mer? Klicka här och läs mer om utbildningen, yrkesrollen och hur utbildningen möter kompetensbehovet.
Detta är en sponsrad artikel i samarbete med TUC Yrkeshögskola.
- Text: TUC Yrkeshögskola
- Foto: TUC Yrkeshögskola
-
Träd på vift – ett överraskande inslag i Kalmar stadsmiljö
Grönska är viktigt för en stadskärna. Träd på vift är början på en serie inslag som kommer dyka upp i Kalmar framöver.
-
Rekord i kommersiella övernattningar i Trelleborg
När Tillväxtverket redovisar den officiella inkvarteringsstatistiken så visar det att Trelleborg slog rekord i gästnätter 2025.
-
Plan 5 nyinvigs på Kulturhuset i Stockholm – konst, musik och mat
I maj nyinvigs plan 5 i Kulturhuset vid Sergels torg. Med ny planlösning samspelar här konst, musik och restaurang.
-
DreamHack genererade över 100 miljoner till Stockholm
En utvärdering från Upplevelseinstitutet visar att DreamHack Stockholm 2025 gav ett betydande ekonomiskt tillskott till regionen.
-
Marcus Eldh – Vild och vacker natur – värdefullt för turismen
”Ju fler som klickar hem thai-mat och kollar på AI-genererade dansande kameler medan de går på löpbandet på gymmet, desto större blir behovet av att komma ut i verkligheten, ut i naturen.”
-
Antikrundan besöker Kalmar i sommar – tre avsnitt spelas in
Kalmar är en av de städer som får besök av Antikrundan i sommar. Nytt för i år är att tre avsnitt spelas in i varje stad.
-
En bokstav och 25 mil: Linköping och Lidköping växlar upp kampen mot förväxlingen
Tinderdejter i fel stad och turister som åkt vilse. Nu växlar Linköping och Lidköping upp sin kampanj för att stoppa förvirringen.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 17 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer och Utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
2025 blev ett nytt rekordår för Höga Kusten
Höga Kusten fortsätter att stärka sin position. Under 2025 noterades 749 868 gästnätter - en ökning på 14,4 % jämfört med 2024.
-
Visit Sweden: Så kan världsläget påverka turism till Sverige
Intresset för att resa till Sverige är högt enligt Visit Sweden. Trots världsläget, energipriser och den globala osäkerhet som råder.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Gröna Lund – premiär för Spindeln och en explosion av K-pop
Den 23 april var Turismnytts Jakob Norrby och Isa Mörk på pressvisningen av Gröna Lund. Den nya ...
-
Höga Kusten – den stora älgvandringen är tillbaka
I helgen startade årets säsong av SVT:s tv-succé Den stora älgvandringen. För åttonde året i rad...
-
Rätt gäster, bättre affärer & starkare upplevelser – naturturismbranschen samlas i Stockholm
Naturturism är en av de starkaste reseanledningarna, nationellt och internationellt. Samtidigt står många...
-
Vrak – Museum of Wrecks är Årets museum 2026
Vrak – Museum of Wrecks i Stockholm, har tilldelats utmärkelsen Årets museum 2026. ”De...
-
-
Gästbloggare
-