-
Detta gör man på en turistbyrå
Vad heter du?
Lina KronVad gör du till vardags?
Jag är nyexaminerad från turistprogrammet vid Linköpings universitet och jobbar just nu min femte sommar på Alingsås turistbyrå.Hur har sommaren varit på turistbyrån?
Sommaren har varit händelserik. Det roliga med att jobba på en turistbyrå är att ingen dag är den andra lik. Vi har fått mycket positiv respons om vår stad från besökare vilket alltid är kul att höra.Vilka är det som har besökt turistbyrån?
I början av sommaren var det många svenska turister, både personer som bodde på annan ort och besökte oss under en dagstur men också turister som valt att spendera sin semester här och också dra nytta av närheten till andra städer.Senare under sommaren kom de utländska gästerna och som vanligt är det många tyska turister, både familjer och par. Jag tror att Alingsås har mycket att erbjuda dessa besökare dels för att det är en liten och mysig stadskärna med tillgång till det mesta men också närheten till naturen. Årets nykomlingar i Alingsås är holländarna där vi ser en stor ökning från andra år.
Sen har vi många lokala besökare som kommer för att köpa biljetter, fiskekort eller hämta broschyrer för att planera sin resa i vårt avlånga land.
Vad är den vanligaste respektive ovanligaste frågan i sommar?
Den vanligast är ”Vad ska vi göra när vi är här?” och ”Vilket är det bästa kaféet?”
Den mest ovanliga frågan jag fått är ”Vad är det för kvalitét på vattnet i sjön Färgen, hård eller mjuk?” Detta kanske låter som en underlig fråga men efter många år på byrån blir man nästan aldrig förvånad.Hur fångar ni upp behoven hos besökarna?
Genom att alla i personalen är pålästa om våra besöksmål och de event som hålls i staden så vi snabbt kan svara våra gäster. Vid detta lag vet vi vad våra besökare ofta frågar om och vi ser därför till att alltid ha våra ställ påfyllda med exempelvis kartor som många önskar plocka med sig.Vi ser också till att fånga upp behovet hos de gäster som ringer eller mailar till oss för att få material skickat till dem. Vi får självklart frågor vi inte direkt kan svara på men ser det som en möjlighet att lära oss nya saker.
Hur ser samarbetet och kommunikationen ut med företagarna?
Alingsås är en relativt liten stad så jag anser att samarbetet mellan oss och våra företagare fungerar bra och de är alltid tillmötesgående.Vi går ofta ut med de event som kommer för att företagarna ska ha chans att ta del av och planera sin verksamhet efter dem. Många av våra företagare är också snabba med att vilja deltaga när möjlighet ges, detta tycker vi är jätteroligt!
Vi ser också till att kaféer, butiker och våra boenden har årets turistbroschyr och karta att ge till sina gäster. Vi hjälper också många att lägga in deras event på vår hemsida www.kafestaden.se
Ser du någon trend inom turismen som är här för att stanna?
Det som i dagsläget är ”inne” inom turismen är att hemestra, att semestra på hemmaplan – att man inte behöver åka långt utan att det finns mycket att se i Sverige. Min förhoppning är att kommunerna kommer att satsa ordentligt på besöksnäringen och ser det som en bidragande faktor till sysselsättning.- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Lina Kron
-
Storsatsning på Lindö: Ny evenemangsplats i Kalmar
Kalmar utvecklar Lindö till en kulturpark. Det planeras en ny scen som kan användas för allt från teaterföreställningar till konserter.
-
Visita lanserar valagenda – för ett jobbigare, roligare, tryggare och turistigare Sverige
Nu presenterar Visita sin valagenda med tydliga reformförslag för ännu fler arbetstillfällen, en lättare regelbörda och ett mer attraktivt Sverige – för både invånare och besökare
-
Halmstad växlar upp med ny cykelsatsning och fokus på ”outdoor”
En flerårig satsning på cykelturism och i vår lanseras även Halmstad Outdoor Weekend
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – januari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild av besöksnäringen. Den starka utvecklingen under 2025 följde med in i Januari.
-
Långsiktighet och tydliga förutsättningar när Arctic Sweden Visitors Board AB fortsätter arbetet framåt
Tar sömlöst över verksamheten från ekonomiska föreningen Swedish Lapland Visitors Board
-
Outdoor Festival tar ett strategiskt kliv mot destinationer och naturturism
Utvecklar sig från att ha varit en ren konsumentnära festival med fokus på friluftsliv och outdoor till att även lyfta besöksnäringen
-
Över 1 miljon passagerare reste med Finnlines 2025
Finnlines satsning på ombordupplevelsen samt linjenätverket bidrog till att antalet passagerare ökade med 9 procent under 2025.
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder något för alla - Lågprisliftkort i begränsade områden och mycket för pengarna för den som väljer att ha tillgång till allt
-
Är svenska städer redo att välkomna fler bussresenärer?
Fler väljer att åka på arrangerade bussresor inom Sverige – och de ökar i snabb takt, men kan svenska städer möta resenärernas förväntningar?
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 06 -26
Mest under Destination, Boende, samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Hurtigrutten – ny kryssning genom skärgård och Göta kanal
Svenska Hurtigrutten, en ny heldagskryssning som tar resenärerna genom några av Sveriges mest storslagna...
-
Utländska övernattningar i Sverige upp 10,8 procent 2025
Med en ökning av antalet gästnätter om 10,8 procent från 2024 och +33 procent från 2015, fortsätter tillväxten av...
-
Fjällens billigaste liftkort och mest skidåkning för pengarna – SkiStar redo inför sportloven
SkiStar erbjuder i vinter fjällens billigaste liftkort i anläggningarna Högfjällshotellet i Sälen och Klövsjö/St...
-
Från mätning till förståelse – därför väljer fler destinationer kontinuerlig platsinsikt
Kraven på datadrivet beslutsfattande ökar snabbt inom besöksnäringen. Att kunna visa effekt, prioritera rätt ...
-
-
Gästbloggare
-