-
Årets besöksnäringsföretag i Sigtuna – Sigtunahöjden
Med outtröttlig energi och stort mod blev Sigtunahöjden vinnare av utmärkelsen ”Årets besöksnäringsföretag” på Näringslivsgalan i Sigtuna.
”Priset ger bekräftelse och uppskattning på att Sigtunahöjdens röst har hörts och uppmärksammats. Det ger kraft att jobba vidare med att utveckla besöksnäringen i Sigtuna, i Sverige och i världen. Jag är så otroligt stolt över den fina motiveringen och att juryn valde oss som årets vinnare.” Säger Lotta Giesenfeld Boman, VD på Sigtunahöjden. ”Vi är tacksamma över denna fina utmärkelse och kommer fortsätta att kämpa för att framhäva Sigtuna ännu mer. Tillsammans skapar vi en fantastisk destination för besökande och även för vi som bor här.”
En gala där företagare hyllas som utmärkt sig på olika sätt
Fredagen den 30 september samlades Sigtunas alla företagare för att utse vinnarna i årets Näringslivsgala. Det är en gala där företagare i området hyllas som utmärkt sig på olika sätt det senaste året. Galan arrangeras av Företagarna i Sigtuna och Sigtuna kommun.
Ett av priserna som delas ut är i klassen ”Årets besöksnäringsföretag”. Den går till ett företag som genom nytänkande, engagemang och framåtanda har bidragit till att stärka Sigtuna kommun som destination och mötesplats.
”Erfarenhet, historia och driv. Vår vinnare är orädd och har ett engagemang som sträcker sig långväga. Med outtröttlig energi blev vår vinnare en hel branschs röst och Sigtunas besöksnärings ansikte utåt under en modern tids största kris. Att våga gå först och emot, att ifrågasätta och tänka nytt, långsiktigt och hållbart. Som fågeln Fenix lyfter hon ännu en gång…” Löd motiveringen när Alexander Kercevic på Destination Sigtuna annonserade Lotta Giesenfeld Boman och Sigtunahöjden som Årets Besöksnäringsnäringsföretag på Näringslivsgalan.
- Text: Sigtunahöjden
- Foto: Sigtunahöjden
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Mest om Destination, Boende, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida VD. Tjänsten erbjuder en chans att leda en unik anläggning in i framtiden.
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare sällskap av den nya maskoten Stella. Hon är en del av rederiets satsning på barnfamiljer.
-
Augustifest 2026 tar plats – premiär för showen Strömsken
Strömsken, RIX FM Festival, Greczula och 90's Explosion är några nyheter inför Augustifest i Norrköping den 13–15 augusti.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?
För många är semestern en av årets viktigaste investeringar. Den kräver tid, pengar och planering, men vä...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör. En ledare med marknad och sälj i foku...
-
Svensk Camping årsrapport 2026 – intresset för camping ökar
Camping är idag det största semesterboendet i tre av fyra län under sommaren. Samtidigt fortsätter branschen att ...
-
-
Gästbloggare
-