-
Årets besöksnäringsföretag i Sigtuna – Sigtunahöjden
Med outtröttlig energi och stort mod blev Sigtunahöjden vinnare av utmärkelsen ”Årets besöksnäringsföretag” på Näringslivsgalan i Sigtuna.
”Priset ger bekräftelse och uppskattning på att Sigtunahöjdens röst har hörts och uppmärksammats. Det ger kraft att jobba vidare med att utveckla besöksnäringen i Sigtuna, i Sverige och i världen. Jag är så otroligt stolt över den fina motiveringen och att juryn valde oss som årets vinnare.” Säger Lotta Giesenfeld Boman, VD på Sigtunahöjden. ”Vi är tacksamma över denna fina utmärkelse och kommer fortsätta att kämpa för att framhäva Sigtuna ännu mer. Tillsammans skapar vi en fantastisk destination för besökande och även för vi som bor här.”
En gala där företagare hyllas som utmärkt sig på olika sätt
Fredagen den 30 september samlades Sigtunas alla företagare för att utse vinnarna i årets Näringslivsgala. Det är en gala där företagare i området hyllas som utmärkt sig på olika sätt det senaste året. Galan arrangeras av Företagarna i Sigtuna och Sigtuna kommun.
Ett av priserna som delas ut är i klassen ”Årets besöksnäringsföretag”. Den går till ett företag som genom nytänkande, engagemang och framåtanda har bidragit till att stärka Sigtuna kommun som destination och mötesplats.
”Erfarenhet, historia och driv. Vår vinnare är orädd och har ett engagemang som sträcker sig långväga. Med outtröttlig energi blev vår vinnare en hel branschs röst och Sigtunas besöksnärings ansikte utåt under en modern tids största kris. Att våga gå först och emot, att ifrågasätta och tänka nytt, långsiktigt och hållbart. Som fågeln Fenix lyfter hon ännu en gång…” Löd motiveringen när Alexander Kercevic på Destination Sigtuna annonserade Lotta Giesenfeld Boman och Sigtunahöjden som Årets Besöksnäringsnäringsföretag på Näringslivsgalan.
- Text: Sigtunahöjden
- Foto: Sigtunahöjden
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Gastronomiskt ledarskap – för dig som vill ta nästa steg i köket
Utbildningen för dig som redan arbetar i restaurangbranschen och vill utvecklas utan att behöva lämna jobbet
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Denna nyhetsfattiga vecka är det mest om Boende, Flyg och Evenemang
-
Visita – Svensk hotellmarknad går mot rekordsommar
I juli 2026 ökade logiintäkterna med cirka 12 procent. Samtidigt ökade antalet belagda hotellrum med 4 procent jämfört med 2025
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrott och profilresor och arrangerade träningsläger i Trelleborg som genererade över 1.000
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Från nyckelkuvert till självbetjäning: så kopplade Branäs ihop bokning och nyckelhantering
När de traditionella receptionsfunktionerna togs bort blev ankomsten smidigare för gästen. Bakom kulisser...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-