-
Äventyrsberget Isaberg öppnar upp sommarsäsongen med flera nyheter
Isaberg har avslutat en god skidsäsong med 72800 gäster, med mycket snö och ovanligt kallt i januari och februari. Det blev en klart godkänd vinter. Pandemibegränsningarna bidrog dock till att intäkterna blev lägre, men samtidigt skapades mer plats i backen och gästen fick en bättre skidupplevelse. Läs om hur anläggningen hanterade snöbristen kreativt här.
Har lockat nya svenska gäster
Denna vinter i pandemi blev annorlunda för Isaberg och dess medarbetare. Begränsningarna gjorde så klart att det blev mindre att göra i till exempel restaurang Toppstugan som tog bort 50% av sittplatserna i restaurangen. Dessutom uteblev besök av både skolklasser och danskar.
Det faktum att danskarna, som normalt står för 60% av gästbesöken, hade inreseförbud gjorde att stugbyn/camping inte hyrdes ut i samma nivå som tidigare säsonger. Veckodagarna efter sportloven blev mycket lugnare då skolklasser och danskar inte fanns på plats.
”Samtidigt har pandemin lockat många nya svenska gäster till berget och säkert många som kommer att komma tillbaka nästa säsong igen.” Säger Louise Söderlund, VD för anläggningen.
En åretruntanläggning
Under de senaste åren har Isaberg jobbat kraftfullt med en strategi att bli en åretruntanläggning. ”Där är vi nu”, säger Louise, och hänvisar då till förra året där vintern uteblev helt.
”Då stod vi stadigt endast med en sommarsäsong. Den 1 april öppnade Sportcentret och sommarverksamheten. Det är kort tid mellan säsongerna nu och det kräver genomtänkt planering och förberedelse från personalens sida för att starta upp de olika säsongerna på ett bra sätt.” Säger Louise Söderlund.
Isaberg jobbar i snabb takt för att ständigt utveckla sina aktiviteter och skapa nya spännande utomhusupplevelser för sina gäster.
Sommarens nyheter på berget
I sommar kommer bland annat gästerna mötas av ett större sportcenter med shop, en ny blå banan i höghöjdsbanan med en 117 m lång zipline, en barnhinderbana, en ny 2 km flowig cykelled nedför Isabergstoppen, samt en hel del nya grillplatser vid sjön och ett nytt grillhus. Dessutom renoveras flera stugor för att gästerna skall trivas ännu bättre.
”Det är stor efterfrågan på boende i vår och sommar och mycket är redan fullbokat. Jag tror vi kommer få en alldeles fantastisk sommar på berget i år.” Säger Louise.
Sport- och fritidsanläggningen Isaberg har de senaste åren utvecklats till en småländsk motsvarighet till Åre eller Idre. Under begreppet ”Äventyrsberget” har ett sportigt och actionfyllt aktivitetsprogram lockat nya och allt fler besökare under sommarhalvåret.
- Text: Smålands Turism & Isa Mörk
- Foto: Smålands Turism
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/rapporter
-
ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.
-
Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.
-
Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.
-
Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern
En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.
-
Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad
Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.
-
SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen
SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.
-
Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026
Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.
-
Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad
Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...
-
Destinationen där gemensamt och uthålligt arbete faktiskt gör skillnad
Vad driver dig i rollen som vd för Destination Halmstad? Det som driver mig mest är att få männi...
-
Träningsläger genererade 1000 gästnätter till Trelleborg
Nytt rekord för gästnätter i Trelleborg Al Fluin driver rese- och arrangörsverksamhet inom idrot...
-
-
Gästbloggare
-