-
Isaberg i Småland hanterar snöbristen i södra Sverige kreativt
Den ovanligt milda vintern skapar utmaningar och Isaberg har ännu inte kunnat producera tillräckligt med snö för att öppna sina stora nedfarter. Men till sportlovet öppnar en mindre nybörjarbacke samtidigt som aktiviteter såsom höghöjdsbana, rodel och mountainbike håller öppet nere i dalen.
”Det känns väldigt bra att kunna öppna åtminstone en nedfart till sportlovet. Det är en fin nedfart för nybörjare med ett 70 meters åkband.” Säger VD Louise Söderlund.
Gröna aktiviteter efterfrågas
Sport- och fritidsanläggningen har de senaste åren utvecklats till en småländsk motsvarighet till Åre eller Idre. En varm vinter har inneburit att efterfrågan på gröna aktiviteter efterfrågas och därför väljer nu Isaberg att öppna upp denna verksamhet i Sportcentret. Under sportloven kan anläggningens gäster göra både vinter- och sommaraktiviteter på samma dag. Något som aldrig hänt tidigare.
”Alla våra aktiviteter kan göras även vintertid i dessa milda temperaturer. Det som behövs är lite extra underställ och vantar bara. Här på Isaberg kan du alltså åka skidor på förmiddagen, därefter klättra i höghöjdsbanan och cykla mountainbike och avsluta dagen på vår golfbana. Väldigt ovanligt! För den aktive är nog detta en riktigt kul utmaning.” Avslutar Louise.
- Text: Smålands Turism
- Foto: Isaberg
-
Krönika: Hur gör vi turismen till något större?
I en krönika ställer Anna-Paula Jonsson den närmast filosofiska frågan.
-
Debattartikel – Rädda Bohusläns stränder från Europas skräp
En debattartikel från Bohusläns kustkommuner och Västkuststiftelsen om att det statliga anslaget för strandstädning har minskat drastiskt.
-
Fotbollsfest i Göteborg – EM-matcher visas på storbild i sommar
När fotbolls-EM för damer avgörs i Schweiz i juli kan göteborgare följa det på storbild gratis på Ullevi Plaza och i Hammarkullen.
-
Svenska regionala flygplatser – Gärna utredningar men nu behövs beslut
Arlandautredningen är klar. Samtidigt görs ytterligare utredningar. Vad flygplatserna behöver är beslut enligt Svenska regionala flygplatser.
-
Nu ska Lidköping och Linköping stoppa förväxlingen av städerna
Många blandar ihop Lidköping och Linköping. Tillsammans lanserar destinationsbolagen en kampanj för att reda ut förväxlingen mellan städerna.
-
Branäsgruppen vinner Värmlands Turismpris 2025
Visit Värmland är stolta över att utse Branäsgruppen som årets vinnare av Värmlands Turismpris 2025.
-
Nu blir det enklare att boka upplevelser i Halmstad
Vill du boka en cykeltur i vildmarken eller biljetter till Hearts Festival? Nu kan du göra detta direkt via Destination Halmstad.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Mest om Destination, Evenemang och Transport/Infrastruktur/Mobilitet
-
Arkösunds Hotell – en året-runt mötesplats i skärgården
Arkösunds Hotell, ett anrikt besöksmål i Norrköping, har återtagit sin plats som skärgårdens självklara mötesplats.
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
Nordiska Ministerrådets nordiska turismkonferens om framtidens turism är det första Svanenmärkta evenemang i världen.
-
Veckans profil
-
Nyheter från Tillväxtverket
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Marcus Ståhl: Nu har du chans att maxa intäkterna så du kan chilla i höst
Många är ni besöksnäringsföretagare som nu går in i högsäsong, många jobbar snart dygnet runt och får upp näsan ö...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 -25
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan mest under Destination, Evenemang och Transp...
-
Hemlängtan gjorde att Jennifer startade Mid Scandinavia Tours
I JHT:s export-projekt Välkommen åter har bolaget följt unga nyföretagaren Jennifer Kristensson. De har tagit del...
-
Världens första Svanenmärkta evenemang är i Stockholm
I dag skrivs nordisk miljömärkningshistoria på Kulturhuset i Stockholm. Nordiska Ministerrådets nordiska turismko...
-
-
Gästbloggare
-