-
Besöksmålet som växer fram genom samarbeten
Kristinehamns kommun har fattat beslut om att fortsätta utvecklingen av ett besöksmål vid Gustafsviks herrgård. Kommunen har märkt av ett stort intresse för Gustafsvik och en ökning av antalet besökare till platsen under hela förra året. Det kan fortfarande ha viss bäring på uppmärksamheten efter ”Sommar med Ernst” 2016. Men är också ett resultat av hur mar har arbetat vidare med Gustafsvik med flera välbesökta evenemang och aktörer involverade.
Turismen i Kristinehamn växer kraftigt. År 2017 slog man rekord i antalet kommersiella gästnätter, över 100.000 enligt SCBs mätningar. För att hålla i den positiva utvecklingen krävs både privata och offentliga investeringar.
Besöksmål skapar förutsättningar för tillväxt
Med investeringen på Gustafsvik skapar man förutsättningar för tillväxt i besöksnäringen. De medel som avsatts ska rusta platsen och framförallt användas till att restaurera den östra flygeln som idag är i dåligt skick. Ett trädgårdsprojekt för att utveckla den vackra natur- och kulturmiljön ligger också i pipen.
”- Nu kan vi se starten på en spännande utveckling på Gustafsvik”, tror Ulrika Ganterud Evermark, turistchef i Kristinehamns kommun. Hon fortsätter: ”- Det är ett kulturhistoriskt värdefullt område och jag är glad att politikerna vill satsa på en utveckling som vi tror ligger helt rätt i tiden utifrån besöksnäringsperspektiv. Det handlar om mat, trädgård, kulturarv och inte minst friluftsliv som blir allt starkare reseanledningar. Att Gustafsviks herrgårdsmiljö dessutom är lokaliserat precis vid Vänerns strand och några hundra meter från E18 gör platsen än mer attraktiv”.
Samarbete mellan kommun och företag
En förutsättning för beslutet var att det finns ett intresse från näringen. Kristinehamns kommun har sökt entreprenörer som vill driva verksamhet vid Gustafsvik. Men för en aktör innebär det en stor uppgift att starta upp ett nytt besöksmål. Även om flera intressenter hört av sig har diskussionerna landat i att kommunen och företagen behöver ta ett gemensamt ansvar för utvecklingen. Med två företag som båda uttryckt en stark vilja och ambition kring Gustafsvik, kände kommunen ändå att man har tillräckligt på fötterna för att gå vidare.
Nissebo Trädgård har en idé om att utveckla trädgårds- och odlingsverksamhet på herrgårdsområdet. Sockerslottet Ab vill driva café och servering med lokalproducerade produkter. Och det finns fler aktörer som kan bidra till verksamheterna på platsen. Lekaresällskapet planerar till exempel för den populära sommarteatern, i år Astrid Lindgrens ”Bröderna Lejonhjärta”. Den teatern skulle passa utmärkt i Gustafsviksmiljön.
Samlar aktörerna
Turismenheten har en samordnande roll och fortsätter tillsammans med fastighetsavdelningen dialogen med företagen. De kommer att samla aktörer som vill bidra till utvecklingen av Gustafsvik under våren. Det är viktigt att ta vara på engagemanget från fler till exempel Svenska Byggnadsvårdsföreningen och Österviks kapell som ju är nära kopplat till Gustafsvik. Efter det hoppas kommunen kunna presentera mer konkret vad som sker vid Gustafsvik redan till sommaren och under resten av året.
Källa: Kristinehamns kommun
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: TV4
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 5 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter och Stöd/Insatser/Initiativ/Utmärkelser
-
VR tåg prisade för bästa inrikesresor på Grand Travel Award 2026
VR Snabbtåg kammade hem utmärkelsen ”Bästa Transport Inrikes” vid årets Grand Travel Award på Berns Salonger i Stockholm.
-
Historiskt rekordår för Stockholm – nära 16 miljoner gästnätter 2025
Rekordet drivs av stark internationell tillväxt, där utländska gäster i länet ökade med 22 procent i december
-
20 nya anledningar att besöka Göteborg 2026
Från aktiviteter och middagar, till ett brett utbud av nya festivaler och evenemang – det finns gott om skäl att ta sikte på Göteborg 2026.
-
Nu lanseras Ulricehamn på recept – allt du behöver för återhämtning och livskvalitet
I höstas lyfte Visit Sweden fram Sverige som första landet i världen som kan skrivas ut på recept och nu lyfts Ulricehamn fram som ett koncentrat
-
Hållbarhet som drivkraft – och behovet av inspiration i en tid av ökade krav
Greentime bjuder in till en inspirationsdag den 9 mars
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Platsen ska ges den roll den förtjänar
-
Floriane lever sin barndomsdröm – Horses of Taiga är årets ekoturismpristagare
Ekoturismpriset delas ut av Naturturismföretagen i samband med Grand Travel Award
-
Hertz Sverige avslutar 2025 med tillväxt i nästan alla segment
Hertz summerar 2025 med en stabil omsättning om ca 1,48 miljarder SEK. Omsättningen ökar i samtliga segment utom ett.
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
Sverige placerar sig på plats 13 globalt och behåller sin position som Nordens starkaste nation inom soft power
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Debattartikel: Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas
Gamla Uppsala bör inte bara bevaras utan också utvecklas, för att platsen ska ges den roll den förtjänar som nati...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 4 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Konstaterande...
-
Sverige stärker sin attraktionskraft som turistland i Global Soft Power Index 2026
I senaste upplagan av Global Soft Power Index 2026, publicerad av Brand Finance, placerar sig Sverige på ...
-
Nordfjord Hotell visar vägen: smart energistyrning och digital gästresa ger mer tid till gästen
I en bransch där tid, energi och personalresurser är hårdvaluta, visar Nordfjord Hotell i Nordfj...
-
-
Gästbloggare
-