-
Besöksmålet som växer fram genom samarbeten
Kristinehamns kommun har fattat beslut om att fortsätta utvecklingen av ett besöksmål vid Gustafsviks herrgård. Kommunen har märkt av ett stort intresse för Gustafsvik och en ökning av antalet besökare till platsen under hela förra året. Det kan fortfarande ha viss bäring på uppmärksamheten efter ”Sommar med Ernst” 2016. Men är också ett resultat av hur mar har arbetat vidare med Gustafsvik med flera välbesökta evenemang och aktörer involverade.
Turismen i Kristinehamn växer kraftigt. År 2017 slog man rekord i antalet kommersiella gästnätter, över 100.000 enligt SCBs mätningar. För att hålla i den positiva utvecklingen krävs både privata och offentliga investeringar.
Besöksmål skapar förutsättningar för tillväxt
Med investeringen på Gustafsvik skapar man förutsättningar för tillväxt i besöksnäringen. De medel som avsatts ska rusta platsen och framförallt användas till att restaurera den östra flygeln som idag är i dåligt skick. Ett trädgårdsprojekt för att utveckla den vackra natur- och kulturmiljön ligger också i pipen.
”- Nu kan vi se starten på en spännande utveckling på Gustafsvik”, tror Ulrika Ganterud Evermark, turistchef i Kristinehamns kommun. Hon fortsätter: ”- Det är ett kulturhistoriskt värdefullt område och jag är glad att politikerna vill satsa på en utveckling som vi tror ligger helt rätt i tiden utifrån besöksnäringsperspektiv. Det handlar om mat, trädgård, kulturarv och inte minst friluftsliv som blir allt starkare reseanledningar. Att Gustafsviks herrgårdsmiljö dessutom är lokaliserat precis vid Vänerns strand och några hundra meter från E18 gör platsen än mer attraktiv”.
Samarbete mellan kommun och företag
En förutsättning för beslutet var att det finns ett intresse från näringen. Kristinehamns kommun har sökt entreprenörer som vill driva verksamhet vid Gustafsvik. Men för en aktör innebär det en stor uppgift att starta upp ett nytt besöksmål. Även om flera intressenter hört av sig har diskussionerna landat i att kommunen och företagen behöver ta ett gemensamt ansvar för utvecklingen. Med två företag som båda uttryckt en stark vilja och ambition kring Gustafsvik, kände kommunen ändå att man har tillräckligt på fötterna för att gå vidare.
Nissebo Trädgård har en idé om att utveckla trädgårds- och odlingsverksamhet på herrgårdsområdet. Sockerslottet Ab vill driva café och servering med lokalproducerade produkter. Och det finns fler aktörer som kan bidra till verksamheterna på platsen. Lekaresällskapet planerar till exempel för den populära sommarteatern, i år Astrid Lindgrens ”Bröderna Lejonhjärta”. Den teatern skulle passa utmärkt i Gustafsviksmiljön.
Samlar aktörerna
Turismenheten har en samordnande roll och fortsätter tillsammans med fastighetsavdelningen dialogen med företagen. De kommer att samla aktörer som vill bidra till utvecklingen av Gustafsvik under våren. Det är viktigt att ta vara på engagemanget från fler till exempel Svenska Byggnadsvårdsföreningen och Österviks kapell som ju är nära kopplat till Gustafsvik. Efter det hoppas kommunen kunna presentera mer konkret vad som sker vid Gustafsvik redan till sommaren och under resten av året.
Källa: Kristinehamns kommun
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: TV4
-
Ny internationell satsning ska göra det enklare att sälja Sverige
På Stockholm Outdoor Festival 2027 lanseras Outdoor Summit, en ny internationell B2B-dag där researrangörer från flera av Sveriges viktigaste exportmarknader bjuds in för att möta branschen
-
Ny statistik visar turismens betydelse för ekonomin i län och kommuner
Nya turismräkenskaper på län- och kommunnivå från Tillväxtverket visar att turismens ekonomiska betydelse skiljer sig över landet.
-
Cykelturismen i Sverige växer – drivs av internationella naturtrender
Utvecklingen av cykelturismen drivs av internationella besökare. Sverige står sig starkt som en cykeldestination enligt Visit Sweden.
-
Stockholm bubblar inför sommaren – tillväxt och högtryck i besöksnäringen
Stockholm går in i sommaren med starka signaler från besöksnäringen. Gästnätter ökar och bokningsläget är starkt.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 23 2026
Mest under Flyg, Museer och utställningar, Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering samt Konstateranden/Beslut/Rapporter.
-
Dags att boka in sig på årets BarCamp – 7-8 september i Karlstad
Besöksnäringens ledarforum för alla som vill driva på utvecklingen mot en snabbare omställning och möta likasinnade
-
Skaraborg är rikt på konstupplevelser – ny roadtrip lanseras
Visit Skaraborg lanserar en roadtrip på temat konst, vilket gör det enklare än någonsin att upptäcka destinationens kultur.
-
2026 års utgåva av MICHELIN Guide Nordic Countries
Nio nya restauranger i Norden har belönats med sin första MICHELIN-stjärna. Svenskar uppmärksammas i guiden.
-
SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.
-
Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
Det råder högtryck hos r360 Resort Systems AB. Som en marknadsledande leverantör av affärs- och bokningss...
-
SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti
Fler garanterat öppna nedfarter ska göra det tryggare att boka skidsemester. Inför vintern 2026/2027 stärker
-
Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård
Under fyra intensiva majdagar fick Östergötlands skärgård finbesök. Sju utvalda journalister från Danmark, Tyskla...
-
En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling
Visit Sweden tävlade nyligen globalt ut fem svenska öar till utländska turister, genom sin markn...
-
-
Gästbloggare
-