lördag 26 september 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • 8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang
    • Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet
    • Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund
    • Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026
    • Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här
    • Platschef sökes till Grönländaren Lodge Funäsfjällen
    • Statens fastighetsverk söker nya verksamheter till Nyköpingshus
    • Eriksberg Hotel & Nature Reserve söker ny VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Gustafsvik
    2018-03-30 13:03

    Besöksmålet som växer fram genom samarbeten

    Kristinehamns kommun har fattat beslut om att fortsätta utvecklingen av ett besöksmål vid Gustafsviks herrgård. Kommunen har märkt av ett stort intresse för Gustafsvik och en ökning av antalet besökare till platsen under hela förra året. Det kan fortfarande ha viss bäring på uppmärksamheten efter ”Sommar med Ernst” 2016. Men är också ett resultat av hur mar har arbetat vidare med Gustafsvik med flera välbesökta evenemang och aktörer involverade.

    Turismen i Kristinehamn växer kraftigt. År 2017 slog man rekord i antalet kommersiella gästnätter, över 100.000 enligt SCBs mätningar. För att hålla i den positiva utvecklingen krävs både privata och offentliga investeringar.

    Besöksmål skapar förutsättningar för tillväxt

    Med investeringen på Gustafsvik skapar man förutsättningar för tillväxt i besöksnäringen. De medel som avsatts ska rusta platsen och framförallt användas till att restaurera den östra flygeln som idag är i dåligt skick. Ett trädgårdsprojekt för att utveckla den vackra natur- och kulturmiljön ligger också i pipen.

    ”- Nu kan vi se starten på en spännande utveckling på Gustafsvik”, tror Ulrika Ganterud Evermark, turistchef i Kristinehamns kommun. Hon fortsätter: ”- Det är ett kulturhistoriskt värdefullt område och jag är glad att politikerna vill satsa på en utveckling som vi tror ligger helt rätt i tiden utifrån besöksnäringsperspektiv. Det handlar om mat, trädgård, kulturarv och inte minst friluftsliv som blir allt starkare reseanledningar. Att Gustafsviks herrgårdsmiljö dessutom är lokaliserat precis vid Vänerns strand och några hundra meter från E18 gör platsen än mer attraktiv”.

    Samarbete mellan kommun och företag

    En förutsättning för beslutet var att det finns ett intresse från näringen. Kristinehamns kommun har sökt entreprenörer som vill driva verksamhet vid Gustafsvik. Men för en aktör innebär det en stor uppgift att starta upp ett nytt besöksmål. Även om flera intressenter hört av sig har diskussionerna landat i att kommunen och företagen behöver ta ett gemensamt ansvar för utvecklingen. Med två företag som båda uttryckt en stark vilja och ambition kring Gustafsvik, kände kommunen ändå att man har tillräckligt på fötterna för att gå vidare.

    Nissebo Trädgård har en idé om att utveckla trädgårds- och odlingsverksamhet på herrgårdsområdet. Sockerslottet Ab vill driva café och servering med lokalproducerade produkter. Och det finns fler aktörer som kan bidra till verksamheterna på platsen. Lekaresällskapet planerar till exempel för den populära sommarteatern, i år Astrid Lindgrens ”Bröderna Lejonhjärta”. Den teatern skulle passa utmärkt i Gustafsviksmiljön.

    Samlar aktörerna

    Turismenheten har en samordnande roll och fortsätter tillsammans med fastighetsavdelningen dialogen med företagen. De kommer att samla aktörer som vill bidra till utvecklingen av Gustafsvik under våren. Det är viktigt att ta vara på engagemanget från fler till exempel Svenska Byggnadsvårdsföreningen och Österviks kapell som ju är nära kopplat till Gustafsvik. Efter det hoppas kommunen kunna presentera mer konkret vad som sker vid Gustafsvik redan till sommaren och under resten av året.

     

    Källa: Kristinehamns kommun

    • Text: Maria Lindqvist
    • Foto: TV4
    Tweet
  • 80 procent av invånarna i Göteborgsregionen anser att evenemang stärker destinationens attraktivitet.
    2026-09-25 13:37

    8 av 10 göteborgare älskar stadens evenemang

    80 procent av göteborgarna anser att evenemang stärker staden. Det visar en undersökning i Göteborg & Co:s nya rapport.

  • Cedergrenska Tornet och van der Nootska Palatset har blivit förvärvade av bolaget Food Family.
    2026-09-25 13:00

    Food Family växer med van der Nootska Palatset och Cedergrenska Tornet

    Food Family har sedan september förvärvat van der Nootska Palatset på Södermalm och Cedergrenska Tornet i Stocksund.

  • Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när IBU World Championship avgörs 2031.
    2026-09-25 12:27

    Skidskytte-VM 2031 kommer till Östersund

    Det står nu klart att Östersund återigen får stå värd när Skidskytte-VM avgörs 2031. Staden har en lång tradition av sporten.

  • Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som Västra Götalands läns kandidat till Stora Turismpriset 2026.
    2026-09-23 12:28

    Island of Light är Västsveriges kandidat till Stora Turismpriset 2026

    Turistrådet Västsverige har nominerat ljuskonstfestivalen Island of Light på Smögen som kandidat till Stora Turismpriset 2026.

  • Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.
    2026-09-23 12:00

    Finnsirius firar tre år i trafik på linjen Sverige-Finland

    Finnlines Superstar-fartyg Finnsirius firade tre år på rutten Kapellskär-Långnäs-Nådendal den 15 september 2026.

  • Stockholms bästa kanelbulle utsedd - besöksnäring
    2026-09-21 06:13

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

    Mest om Destination, Evenemang och Hållbarhet/Tillgänglighet/Inkludering

  • Melodifestivalen 2027
    2026-09-20 23:27

    Nu är värdstäderna för deltävlingarna i Melodifestivalen klara – Norrköping, Göteborg och Karlstad är några av dem

    Nu är det klart vilka orter som står värd för Melodifestivalen 2027. Det blir Karlstad, Göteborg, Malmö, Halmstad, Norrköping och final i Stockholm

  • Biosfärleden. Skaraborg och regionens många företag är mer redo än någonsin att möta en internationell efterfrågan.
    2026-09-20 17:19

    Affärsutveckling i Skaraborg – fler företag redo för internationella marknaden

    Ett gediget arbete med affärsutveckling i Skaraborg har gett resultat. Fler företag än förr är redo att välkomna internationella gäster.

  • Till Rönneberga har statsministrar, fredspristagare och helt vanligt folk kommit sedan 1969 för att dela tankar och idéer. Hotellet letar nu efter en Säljansvarig.
    2026-09-20 16:40

    Säljansvarig ambassadör för Rönneberga: En ny roll, därför söker vi dig som redan kan det här

    En Säljansvarig för hotellet Rönneberga sökes. Det är en ny tjänst, så en etablerad och ansvarig utesäljare behövs.

  • PM & Vänner - Monica
    2026-09-19 23:36

    PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

    Bianca bloggar om PM & Vänner som i många år varit ett av de goda exempel hon återkommit till när hon föreläst om hållbarhet i besöksnäringen

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Visit Swedens inspirationswebbinarium 24 sept 09:00-10:00

    • Trendspaningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Kulturarvsdagarna 5-6 oktober 2026
      2026-10-05
      • Stockholm
      • www.svensktkulturarv.se/foer-medlemsmuseer/kurs-konferens/
    • Hotell & Fastigheter 2026 (Fastighetsvärlden)
      2026-10-14
      • Stockholm
      • www.fastighetsvarlden.se/seminarier/hotell-fastigheter-2026/
    • Travel News Studio – Flygseminarium – Vem lyfter – och vem blir kvar på marken?
      2026-10-21
      • Stockholm
      • www.travelnews.se/event/travel-news-studio-flygseminarium/398061
    • Stora Turismpriset – Save the date
      2026-12-01
      • Stockholm
    • Besöksnäring på agendan – Save the date
      2026-12-02
      • Stockholm
    • Svenska Destinationsdagarna (14)-16 april 2027
      2027-04-15
      • Sundsvall
      • destinationsundsvall.se/destination
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-09-19 23:36

      PM & Vänner – Del 6 i serien “Goda hållbara exempel”

      När Småland blir en del av affärsmodellen PM & Vänner har under många år varit ett av de god...

    • 2026-09-18 10:03

      Där skärgården möter framtiden – nya perspektiv på tillväxten inom nordisk turism

      Teknik, marknadsförändringar, hållbarhet och ansvaret för att värna våra destinationer stod i centrum när den nor...

    • 2026-09-21 06:13

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 38 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Mest är det denna vecka under Destination, Evenemang och Hå...

    • 2026-09-18 14:44

      Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – augusti 2026

      Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild och analys baserad på preliminär data från Benc...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      ”Haha, stupid German tourists paying to see a moose. Don’t they know they can see one for free?” Jag har hört varianter av...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

        Foto: Gustaf Björlin. Blåmussla aromatiskdressing, Hängmörad öring, sikrom, wasabi, Venusmussla, sockertång, räka. Framtide...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet