fredag 3 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
    • Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
    • Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
    • Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Dalarna i juletid
    2020-12-23 20:13

    Bokningsläget i Dalarna inför julen: ”Restriktionerna slår extremt olika”

    Vissa boendeanläggningar vittnar om fullbokade stugor och behov av fler säsongsanställda. Andra beskriver tapp på uppemot 100 procent och en totalstängd verksamhet för att över huvud taget överleva. Läget inför stundande jul- och nyårshelg är både allvarligt och varierat, visar en kartläggning av bokningsläget.

    En rundringning som Visit Dalarna gjort till sextiotalet boenden i hela Dalarna inför julveckan ger en både allvarlig och varierad bild av läget inför stundande helger.

    ”Samtalen kan bara bekräfta det vi har haft på känn, att bokningsläget varierar oerhört mellan både regioner, kommuner och olika boendeformer i Dalarna. Längst i norr vittnar en fjällanläggning om 10 procent färre bokningar över jul och nyår jämfört med 2019, medan andra lite mindre boenden på samma destination kan ha tappat upp till 50–90 procent. I värsta fall kan tappet vara 100 procent. Rådande läge och restriktioner slår extremt olika mot olika former av boenden”, säger Jonas Rosén, vd på Visit Dalarna.

    Tydligt är att många väljer att boka en egen stuga, med möjlighet till självhushåll. Där vittnar flera aktörer om nästintill fullbokade kommersiella stugor och stuganläggningar, men att man är färre i sällskapet. Den lägre beläggningsgraden kan då påverka ekonomiskt i form av lägre intäkter på kringaktiviteter och shopping.

    Tuffast inne i städerna

    Hotell och boenden inne i städerna verkar ha det allra tuffast. Även om det varierar mellan aktörer, handlar det om tapp på alltifrån 50 till 100 procent. Vissa boenden har så få bokningar att de väljer att stänga över helgerna för att minska kostnaderna och klara ekonomin. Mindre boenden på landsbygd eller i närheten av städerna har ett lite bättre bokningsläge.

    ”Vi ser hur besökare med största sannolikhet väljer att boka boende där man undviker trängsel och mycket människor, men det kan också handla om att man väljer staycation eller hemester. Vi vet att det finns en enorm längtan av att resa och upptäcka nya besöksmål, men att restriktioner sätter stopp för längre resor. Då väljer man istället att boka in sig på mindre boenden i närområdet för att få en fin upplevelse”, säger Jonas Rosén.

    Det framstår tydligt hur anställning av personal följer bokningsläget. De större anläggningarna i norr har i flera fall ökat antalet säsongsanställda, då det finns behov av att möta och hantera gäster på ett coronaanpassat sätt. Mindre boenden kämpar fortsatt med permitteringar eller färre säsongspersonal för att överleva ekonomiskt.

    ”Det här är en status av nuläget. Vi måste alltid ha i åtanke att förändrade restriktioner kan påverka både bokningsläge och mående hos våra besöksnäringsföretag, såväl boenden som aktivitetsleverantörer”, säger Jonas Rosén.

    Visit Dalarna

    Läs mer om Dalarna på Turismnytt

    • Text: Visit Dalarna
    • Foto: Jakob Norrby
    Tweet
  • Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar och lastbilar kan bli ett avgörande steg för att påskynda transportsektorns klimatomställning enligt Sveriges Bussföretag.
    2026-07-03 19:54

    Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar

    Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.

  • Sonya Kelliher-Combs, Gunvor Guttorm, Tomas Colbengtson och Britta Marakatt-Labba är några av de konstnärer vars verk ingår i Arctic Highways.
    2026-07-03 19:18

    Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö

    Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.

  • Dagligvaruhandeln stod för månadens tydligaste uppgång enligt Svensk Handels barometer för juni. Framtidstron ökar i branschen.
    2026-07-02 21:14

    Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen

    Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.

  • Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg enligt en enkätundersökning av Visita.
    2026-07-01 21:02

    Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning

    Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.

  • Zero Cabin på Lidö island i Stockholms skärgård. Svensk turismexport för första kvartalet av 2026 imponerar.
    2026-07-01 19:32

    Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader

    Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.

  • VISIT - Nytt varumärke samlar tekniken för besöksnäringen
    2026-07-01 15:00

    VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com

    Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn

  • Anna Wallén Visita
    2026-07-01 00:16

    Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen

    Slutreplik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".

  • Berguven - Bohusläns museum - besöksnäring
    2026-06-29 05:16

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026

    Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter

  • Nattågstrafiken är viktig för en hållbar utveckling i hela Sverige. Jonas Abrahamsson, VD för SJ och Roberto Maiorana, GD på Trafikverket.
    2026-06-28 22:16

    Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland

    Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.

  • Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte stort engagemang.
    2026-06-28 21:55

    Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö

    Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-27 20:38

      Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet

      Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...

    • 2026-06-25 00:44

      Replik: Rätt med investeringar men inte högre skatter

      Lars-Börje Eriksson åker nerför en krokig skidbacke i sin artikel ”Visita har fel – besöksnäringen borde fo...

    • 2026-06-29 05:16

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...

    • 2026-06-26 18:22

      Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser

      Nu blir det enklare att hitta till Norrbottens lokala matupplevelser. Norrbottniska smakvägar är en guide som sam...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet