söndag 12 juli 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen
    • Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring
    • Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026
    • ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!
    • Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • hållbarhetssymbol
    2021-12-03 18:04

    Booking.com lanserar nu en unik hållbarhetssymbol

    Booking.com, en av världens ledande digitala reseplattformar, har nu lanserat sin hållbarhetssymbol för boenden. Symbolen representerar pålitlig och globalt relevant information om hållbarhet. Något som är mycket eftertraktat bland resenärer världen över som vill göra mer hållbara val när de reser.

    Symbolen är tillgänglig för alla typer av boenden som har implementerat hållbara åtgärder som uppfyller de nödvändiga kriterierna, för deras specifika resmål. Den är utformad för att passa många olika typer av boenden och kan anpassas till lokala förhållanden och faktorer.

    Framsteg är möjliga genom fortsatt innovation

    Det här initiativet är det första av sitt slag inom branschen. Syftet med hållbarhetssymbolen är att ge ett trovärdigt erkännande av effektiva hållbarhetsåtgärder för fler boenden över hela världen. Samt att ge resenärer ett transparent, konsekvent och lättförståeligt sätt att identifiera ett bredare utbud av mer hållbara boenden, oavsett vart de ska resa.

    Symbolen för hållbara boenden är också ett konkret svar till en stor del av resenärer som förväntar sig att branschen ska erbjuda mer hållbara alternativ. Många skulle vara mer benägna att välja ett specifikt boende om de visste att det hade implementerat hållbara åtgärder.

    ”Att bygga en verkligt hållbar resebransch kommer att ta tid, samordning och samlade ansträngningar. Men framsteg är möjliga genom fortsatt innovation, partnersupport och samarbete inom branschen. Med vårt program och vår symbol för hållbara boenden uppmärksammar vi hållbarhetsarbetet bland ett bredare utbud av boenden runt om i världen på ett trovärdigt och öppet sätt för konsumenterna.” Säger Marianne Gybels, hållbarhetschef på Booking.com.

    Har samarbetat med branschexperter

    Företagets ambition är att skapa ett universellt och transparent mått för hållbarhetsinformation för boende, över hela branschen. Den nya hållbarhetssymbolen fokuserar på att lyfta fram de mest relevanta åtgärderna för ett brett urval av boendetyper samt deras eventuella effekt.

    Med utgångspunkt i standarderna för hållbara boenden som redan finns på plats, har Booking.com samarbetat med branschexperter för att identifiera en uppsättning av de mest effektiva åtgärderna inom 5 nyckelområden: avfall, energi och växthusgaser, vatten, stöd till lokalsamhället och naturskydd.

    Detta grundläggande ramverk är för närvarande uppdelat i ytterligare 32 specifika hållbarhetsåtgärder som boenden kan implementera. Detta omfattar allt från att ta bort toalettartiklar av engångsplast eller byta till LED-lampor. Till att ha 100 % förnybara energikällor eller investera en viss procent av vinsten i lokalsamhället och bevarandeprojekt.

    Beräkningen tar hänsyn till lokala faktorer

    För var och en av dessa åtgärder har Booking.com samarbetat med hållbarhetsföretaget Sustainalize för att utveckla en metodik för att bedöma åtgärders relativa betydelse i modellen. Beräkningen tar också hänsyn till boendets läge och storlek, vilket förbättrar modellens noggrannhet. Den tar hänsyn till lokala faktorer för att skapa ett övergripande betyg för boendets hållbarhetsåtgärder. Samtidigt som målet har varit att skapa en universell modell, så kan ett hållbart boende betyda olika saker på olika marknader.

    Listan över mätbara hållbarhetsåtgärder kommer att fortsätta utvecklas och expandera. Samt bli allt mer lokalt relevant, samtidigt som en nödvändig global nivå bibehålls.

    “Utöver att uppmuntra boenden att sträva efter att få symbolen, anser vi att det är viktigt att visa att det finns ett spektrum för hållbarhet och att det finns ett värde i att visa upp det ökande antalet boenden som befinner sig i olika skeden av sina individuella hållbarhetsresor. Att visa upp de åtgärder som de har på plats gör det lättare för alla att göra ett mer informerat val inför nästa resa. Detta inspirerar också fler att ta nästa steg och driva sin verksamhet på ett mer hållbart sätt.” Säger Marianne Gybels.

    Ger stor trovärdighet till ramverket

    Boenden som uppfyller kriterierna får den första versionen av symbolen för hållbara boenden. Inklusive de som har befintliga certifieringar och symboler. Till exempel boenden som är officiellt godkända av Global Sustainable Tourism Council (GSTC).

    ”Booking.com har systematiskt utvecklat, testat och förfinat denna metodik utifrån GSTC:s expertis och de globalt erkända GSTC-kriterierna.” Säger GSTC:s VD, Randy Durand. ”Detta ger stor trovärdighet till ramverket eftersom det har utformats så omsorgsfullt.”

    Du hittar mer information om Booking.coms hållbarhetsarbete här.

    • Text: Booking.com
    • Foto: Booking.com
    Tweet
  • AI-genererad bild av hur den nya backen kan komma att se ut i vinter när SkiStar har byggt klart den i Sälen.
    2026-07-09 22:07

    SkiStar skapar Sveriges bredaste backe och upplevelser i Sälen

    Inför vintern satsar SkiStar stort i Lindvallen i Sälen. I centrum står en ny storskalig nedfart som kommer bli Sveriges bredaste.

  • Johanna Ögren, Head of Marketing, Arctic Sweden Visitors Board. Hon ska leda deras nya Business Intelligence team.
    2026-07-08 21:53

    Ny satsning på Business Intelligence stärker Norrbottens besöksnäring

    Arctic Sweden Visitors Board skapar ett nytt Business Intelligence-team som ska bidra med kunskap till besöksnäringen.

  • På bilden från diplomutdelningen ser vi Anna Ohlin Ek, VD för Destination Läckö-Kinnekulle AB och ordförande i delområdesjuryn, Theres Sahlström, kommunstyrelsens ordförande i Skövde kommun, Amanda Oskarsson från Lotus Hotel Group/Billingehus, Emma Wiezel, enhetschef för Billingens fritidsområde, samt Kristofer Svensson förbundsdirektör för Skaraborgs kommunalförbund och jurymedlem.
    2026-07-08 21:18

    Billingen och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv 2026

    Billingen Skövde och Billingehus är Skaraborgs kandidat till Årets Hållbarhetskliv. Nomineringen lyfter ett framgångsrikt samarbete.

  • Icehotel Exteriör
    2026-07-07 09:23

    ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”

    Turismnytts bloggare Bianca har varit på Icehotel och lyfter deras hållbarhetsarbete och berättar om hur Icehotel kom till

  • Luke Combs på Ullevi juli 2026 - besöksnäring
    2026-07-06 04:47

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Mat och dryck samt Konstateranden/beslut/rapporter

  • IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum den 5 juli, satte en ny standard i Europa.
    2026-07-05 23:19

    IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard

    IRONMAN 70.3 Jönköping satte en ny standard i Europa. Flest kvinnliga deltagare och det starkaste internationella proffsfältet.

  • STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lappland behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.
    2026-07-05 22:13

    Kvikkjokk fjällstation söker ett restaurangteam – nu, den här sommaren!

    STF-anslutna Kvikkjokk Fjällstation i Lapplands vackra natur behöver ett taggat restaurangteam nu till sommaren.

  • Kalmar International Sand Sculpture Festival går av stapeln den 6 juli.
    2026-07-05 20:37

    Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar

    Den 6–10 juli samlas några av världens bästa sandskulptörer för att delta i Kalmar International Sandsculpture Festival.

  • Hotell Savoy i Luleå letar nu efter en gedigen ledare - en restaurangchef.
    2026-07-05 10:52

    Restaurangchef sökes till Hotell Savoy i Luleå

    Hotell Savoy på Luleås huvudgata letar nu efter en F&B hjälte - en restaurangchef som vill växa med verksamheten.

  • Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar och lastbilar kan bli ett avgörande steg för att påskynda transportsektorns klimatomställning enligt Sveriges Bussföretag.
    2026-07-03 19:54

    Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar

    Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-07-06 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ma...

    • 2026-07-05 23:19

      IRONMAN 70.3 Jönköping sätter ny Europastandard

      IRONMAN 70.3 Jönköping, som ägde rum idag den 5 juli, satte en ny standard i Europa. Flest kvinn...

    • 2026-07-05 20:37

      Snart dags för sandskulpturfestivalen i Kalmar

      Nästa vecka samlas några av världens bästa sandskulptörer på Kalmarsundsbadet. De ska delta i Kalmar Inte...

    • 2026-07-07 09:23

      ICEHOTEL – Del 4 i serien ”Goda hållbara exempel”

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Et...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet