-
Bra start på året för inrikesflyget
Swedavia rapporterar en ökning av antal passagerare på sina flygplatser.
Totalt reste 2 854 000 passagerare till eller från Swedavias flygplatser under januari 2017, vilket är en ökning med 10 procent jämfört med samma månad förra året (avser både inrikes och utrikes trafik).
Januaristatistiken för inrikestrafiken visar en ökning med 8 procent jämfört med januari 2016. 1 008 000 passagerare reste inrikes till eller från Swedavias flygplatser under månaden.
”- Allt fler människor väljer att flyga till och från våra flygplatser, vilket visar flygets stora betydelse för Sveriges tillväxt. När vi tittar på antalet passagerare under de senaste tolv månaderna så är vi mycket nära den historiska 40-miljonersvallen”, säger Jonas Abrahamsson, vd och koncernchef i Swedavia.
Under tolvmånadersperioden har inrikestrafiken ökat med 4 procent.
Drygt 1 799 000 passagerare reste till eller från Stockholm Arlanda Airport, vilket är en ökning med 12 procent jämfört med januari förra året.
På Göteborg Landvetter Airport noterades 446 500 passagerare, vilket är det högsta antalet passagerare under en januarimånad i flygplatsens historia. Ökningen jämfört med januari förra året är 5 procent.
Övriga stora resenärsökningar i januari noterades på:
- Kiruna Airport som ökade totalresandet med 19 procent (till 26 400 passagerare)
- Ronneby Airport som ökade totalresandet med 17 procent (till 17 300)
- Åre Östersund Airport som ökade totalresandet med 15 procent (till 44 300)
- Visby Airport som ökade totalresandet med 12 procent (till 24 300)
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Victoria Ström
-
Sveriges Bussföretag – nya laddstöd för bussar och lastbilar
Energimyndighetens besked om två nya stöd för icke-publik laddning för bussar är mycket välkommet av Sveriges Bussföretag.
-
Den internationella utställningen Arctic Highways har landat i Granö
Den internationella konstutställningen Arctic Highways har landat i Sverige för sommaren. Den presenterar samtida urfolkskonst.
-
Svensk Handel – framtidstron ökar i hela branschen
Svensk Handels barometer för juni visar en ljusning i handeln. För första gången på länge stärks framtidstron i hela branschen.
-
Stora skillnader i kostnaden för gårdsförsäljning
Det är nästan 24 gånger så dyrt att få tillstånd för gårdsförsäljning i Huddinge jämfört med Falkenberg. Det rapporterar Visita.
-
Svensk turismexport imponerar – nära 25 miljarder på tre månader
Besöksnäringen befäster sig som en av våra starkaste exportnäringar. Turismexport uppgick till ca 25 miljarder under första kvartalet.
-
VISIT – Nordens ledande teknikplattform för besöksnäringen lanseras på visit.com
Visit Group, Nordens ledande Hospitality tech-bolag med fler än 10 000 kunder, blir VISIT och visar nu hela sitt erbjudande under ett namn
-
Slutreplik: Byt inte namn på en skatt och kalla det lösningen
Slutreplik från Visita på Lars-Börje Erikssons artikel "Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den".
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Mest om Destination, Museer och utställningar samt Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Norrland från december 2026 till 2028.
-
Fullsatt – Visit Värmlands välbesökta dejtingevent i Malmö
Visit Värmlands dejtingsatsning för att motverka ensamhet väckte engagemang. När det genomfördes var det rekordstort intresse.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Nya satsningar på Kinnekulle stärker destinationens attraktivitet
Flera entreprenörer har de senaste åren valt att investera och utveckla nya besöksverksamheter på Kinnekulle. All...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 26 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Museer och ut...
-
Norrbottniska smakvägar lanseras – guide till länets matupplevelser
Nu blir det enklare att hitta till Norrbottens lokala matupplevelser. Norrbottniska smakvägar är en guide som sam...
-
Trafikverket säkrar nattågstrafiken till övre Norrland
Trafikverket har tilldelat SJ uppdraget att driva nattågstrafiken till övre Nor...
-
-
Gästbloggare
-