-
Debatt: Jan Roy om nöjesparkerna – Politiker ta ansvar för era beslut!
Många har pekat på svårigheterna med att förstå logiken bakom beslutet att hålla stora delar av besöksnäringen öppen medan andra får näringsförbud. Beslut som lett till stor frustration och förödande konsekvenser för näringen och dess anställda. Detta i en bransch som under åren haft en imponerande utveckling såväl när det gäller sin produktutveckling som i sin roll som arbetsgivare. I den första delen har Sverige bland annat utvecklat en roll och position som ett matland i absolut världsklass. En position som i sig, tillsammans med en unik miljö, lett till ett allt större intresse för att besöka vårt land. I rollen som arbetsgivare framstår näringen som en avgörande motor för såväl ungdomar som tar sina första steg ut i arbetslivet och inte minst nyanlända som ges en möjlighet att komma in i varmare miljö i sitt nya hemland.
Men nog sagt om detta! Det som upprör mig mest är att ni politiker inte tar ert fulla ansvar för era beslut. I världen utanför de politiska slutna rummen, ser vi på beslutsfattandet på följande sätt. Vi kommer alla i situationer där vi, som föräldrar eller i mitt gamla yrke som företagsledare, måste ta obekväma beslut. Det vi då gör är att när beslutet är fattat så börjar vi med att informera de som är närmast berörda och ger dem en möjlighet att reagera och inte minst smälta konsekvenserna av beslutet. Vi har också en dialog om hur vi kan hantera delar av de negativa konsekvenserna och om och hur vi kan och skall, om möjligt, kompensera för dessa. Detta innan det kommer till allmän kännedom om vilka beslut som tagits. Om jag inte är helt fel ute så är detta beteende dessutom en del av hörnpelarna i regeringspartiets syn på hur fackliga förhandlingar skall gå till.
Inget av detta har vi sett när det gäller ert beslut om näringsförbud för en vital del besöksnäringens verksamheter. D.v.s nöjesparkerna som tappar mångmiljardbelopp i omsättning p.g.a. näringsförbudet. Att enbart lämna ett pressmeddelande utan kontakt med näringen och utan att visa på hur man skall kompensera och minska de förödande konsekvenserna är milt sagt häpnadsväckande.
Vi måste få politiker med erfarenheter av verkligheten och inte enbart politiska broilers uppväxta i slutna rum och världar. Om inte, ökar det politiska föraktet och därmed det demokratiska fundamentet på ett förödande sätt.
Så skärp er och ta ert ansvar.
Jan Roy
fd. VD Parks and Resorts
Detta är ett debattinlägg och åsikterna som framförs är författarnas egna. Eventuella kommentarer, repliker eller svarsinlägg som inkommer till Turismnytt kan komma att publiceras. Turismnytt förbehåller sig dock rätten att neka publicering utan motivering.
Läs också krönika i ämnet på Turismnytt https://www.turismnytt.se/kronika-varfor-straffas-vara-nojesparker-sa-orattvist/- Text: Jan Roy
- Foto: Jan Roy
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i branschtävlingen Gyllene Hjulet 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.
-
Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.
-
Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige
Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.
-
Uteserveringen – därför blir den alltmer populär
Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Mu...
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Det prestigefyllda Svenska Campingpriset 2026 har delats ut. Svensk Camping tillgännagav vinnarn...
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tids...
-
-
Gästbloggare
-