-
Fadi Touma – från Syrien till kock för Nobelbanketten
Fadi Touma är till vardags kökschef på Engsholms Slott men i samband Nobelbanketten var hans arbetsplats i Stadshusets bankettkök. Då var han en av 44 utvalda kockar som lagade årets Nobelmeny.
Fadi kom som flykting från Syrien 2014 och kom in i restaurangbranschen via ett jobb som diskare. När köket behövde assistans hoppade Fadi in. Han lärde sig fort och avancerade till köksbiträde och kock. Och nio år efter ankomsten till Sverige står han sida vid sida med årets Nobelkock och lagar mat till festernas fest!
Från diskare till Nobel, vilken solskenshistoria
Fadi Touma, 30 år, kom till Engsholms Slott 2020 och han har nu delat köksansvar tillsammans med kollegan Greger.
”Fadi sökte en tjänst inom servis hos oss men vi insåg snart att han passar mycket bättre i vårt kök.” Berättar Kerstin Johansson, VD och delägare Engsholms Slott. ”Idag jobbar Fadi med delat ansvar som kökschef på Engsholms Slott. Driv och ödmjukhet kännetecknar Fadi. Han är verkligen beviset för att det går att lyckas i vår bransch. Från diskare till Nobel, vilken solskenshistoria!”
Nobel – det största man kan vara med om
Varje år väljs ett 40-tal kockar ut för att tillsammans med årets Nobelkock och Stadshusrestaurangers köksmästare Gunnar Eriksson laga årets Nobelmeny. Fadi blev en av de utvalda i år. Arbetet i bankettköket börjar fyra dagar innan Nobelbanketten äger rum.
”När möjligheten att få jobba för Nobelbanketten kom kändes det overkligt. Det var en fantastisk upplevelse att få vara delaktig.” Berättar Fadi Touma. ”Det känns stort att fått vara med om detta efter min korta karriär inom köksyrket. Jag utbildade mig för bara fyra år sedan. Även om passionen och kärleken för gastronomi har funnits länge.”
”Att få möjligheten att arbeta med Nobel är det största jag varit med om i min karriär. Jag är så glad och har utvecklats och lärt mig mycket. Teamet i köket under Nobelveckan var enastående. Alla bidrog med väldigt bra energi som gjorde att vi lyckades med den stora leveransen. Att få uppleva gastronomi på denna nivå var mäktigt. Den omfattande planeringen och logistiken är något jag tar med mig från veckan i bankettköket.” Säger Fadi.
Tillbaka på Engsholms Slott
Fadi var framförallt delaktig i förrätten under Nobel och tar med sig inspiration från den och övriga rätter tillbaka till köket på Engsholms Slott. Flera tekniker jobbar man redan med, som att lägga in grönsaker från de egna odlingarna när det är säsong.
Med start den 27 december serveras Slottets 4-rätters meny där fokus ligger på rätter med så närproducerade råvaror som möjligt. Maten på Engsholms Slott lagas alltid med omtanke och kärlek till både gästerna och miljön.
- Text: Engsholms Slott
- Foto: Engsholms Slott
-
Debatt: Visita har fel – besöksnäringen borde forma turistavgiften, inte bekämpa den
I debattartikeln lyfts hur besöksnäringen kan ta makten över utformningen av en turistavgift så att både besökare, företag och kommuner/regioner gynnas
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 25 2026
Mest om Destination, Evenemang och Konstateranden/Beslut/Rapporter
-
Sveriges Bussföretag – Regeringen vill skärpa reglerna för busscabotage
Nyligen remitterade regeringen ett förslag om att skärpa reglerna för busscabotage i Sverige. Sveriges Bussföretag välkomnar beskedet.
-
Marcus Ståhl: Sex lärdomar från Finland för dig som arbetar med platsutveckling
Turismnytts bloggare Marcus Ståhl har varit i Finland och fascineras av hur deras platser och miljöer fungerar inbjudande och bidrar till platsutveckling
-
Fler skolbarn får uppleva världsarvet Höga Kusten
Under 2025 har destinationsbolaget tagit emot frivilliga swishbidrag som nu möjliggör skolutflykter till naturum Höga Kusten.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – maj 2026
Månadsvis delar Göteborg en analys om besöksnäringen. Efterfrågan var stark under maj, även om nyckeltalen minskade något.
-
Med rätt kunskap kan besöksmålen välkomna fler bussgrupper
Bussresearrangörer skulle kunna vara en större målgrupp för många besöksmål om de hade större kunskap om behoven så att de kunde träffa rätt från början
-
SkiStar fortsätter att satsa på prisvärda SkiPass‑alternativ
Efter fjolårets lansering av resmålspass fortsätter SkiStar satsa. Inför vintern lanseras ett prissänkt pass för Duved och Tegefjäll i Åre.
-
Destination Sigtuna utvecklar värdskapet – samverkar med lokala aktörer
Ett värdskap formas i varje möte. Destination Sigtuna arbetar för att stärka det genom nära samverkan med lokala näringslivet.
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
Maj var en ljummen hotellmånad för Sverige enligt statistik från Visita. Omvärldsläget skapar större osäkerhet i prognoser.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vidbynäs Gård & Konferens söker efter en driven VD
Vidbynäs Gård & Konferens söker nu sin framtida Verkställande Direktör. En ledare med marknad och sälj i foku...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Finnlines – ny maskot ska göra resan över Östersjön roligare
I sommar får Finnlines passagerare på rutten mellan Sverige och Finland sällskap av den nya mask...
-
Visita – sval utveckling på hotellmarknaden i maj
I maj 2026 ökade antalet belagda hotellrum med knappt 1 procent jämfört med motsvarande månad 2025. Genomsnittspr...
-
-
Gästbloggare
-