-
Fler går på museer
Antalet museibesökare har ökat med 11% det senaste året, vilket betyder att två tredjedelar av alla vuxna personer i Sverige har besökt ett museum.
Det är Sifo som har gjort en undersökning på uppdrag av Riksförbundet Sveriges museer.
”- Det är oerhört roligt att se en sådan tydlig ökning av antalet personer som väljer att gå på museum. Det visar att det intensiva arbete som många museer lägger ner på att bredda sin publik lönar sig”, säger Mats Persson, generalsekreterare vid Riksförbundet Sveriges museer.
De grupper där museibesöken har ökat mest är bland personer över 65 år och personer mellan 18 och 29 år.
Varför museerna har fått fler besökare
Orsakerna till att museerna har fått fler besökare under det senaste året är att fler och fler upptäcker att man vill besöka ett museum inom en viss inriktning och att man vill göra något roligt tillsammans. Undersökningen visar att en stor anledning till besöket är att man vill lära sig något nytt. Bland de yngre besökarna, de mellan 18-29 år, är anledningen att man vill bli inspirerad.Ett museibesök ses också som en möjlighet att göra något tillsammans – över generationsgränserna.
Läs också artiklarna:
Museibesök populärt på sommarsemestern
På bilden ovan: Besökare på väg in i Nationalmuseum i Stockholm
Källa: Sveriges museer
- Text: Maria Lindqvist
- Foto: Nationalmuseum Stockhlm
-
Sveriges destinations-, evenemangs- och möteskompetens samlas i en gemensam förening
Svenska Destinationsföreningen samlar aktörer inom evenemang, möten och destinationsmanagement med målet att stärka Sveriges attraktionskraft som destination – både nationellt och internationellt
-
Färgstark konst och skådespel på Kalmar Slott i sommar
Stora färgstarka skulpturer som sprider tankeväckande budskap om lycka. Skådespel och guidade turer. Kalmar Slott laddar för sommaren.
-
Planerna för Ostindiefararen – nytt upplevelsecenter föreslås vid Masthuggskajen
Greencarrier presenterar planer på en permanent kajplats för Ostindiefararen Götheborg och ett upplevelsecenter i Göteborg.
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i branschtävlingen Gyllene Hjulet 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.
-
Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.
-
Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige
Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Det prestigefyllda Svenska Campingpriset 2026 har delats ut. Svensk Camping tillgännagav vinnarn...
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tids...
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer Fogelmarck har utsetts till ny VD för Visita. Christer har lång erfarenhet inom den svenska bes...
-
-
Gästbloggare
-
