onsdag 26 augusti 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026
    • Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg
    • Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026
    • Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 29 2026
    • Trillevallen, Södra Årefjällen söker sin framtida VD
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 28 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 27 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 24 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Måltidsupplevelse längst Vindelälven.
    2023-02-10 12:44

    Fler och bättre måltidsupplevelser längs Vindelälven

    Ett nytt projekt har beviljats utvecklingsmedel för att utveckla fler matupplevelser och matkreatörer längs nationalälven Vindelälven och dess biflöden. Bakom projektet står Gold of Lapland tillsammans med samarbetspartners biosfärområdet Vindelälven-Juhttátahkka och Westerlunds reportagebyrå.

    ”Det känns så otroligt kul att vi stod oss så väl i konkurrensen om dessa utvecklingsmedel. Det här är ett viktigt projekt i områdets utvecklig mot en mer enhetlig och hållbar matturism”. Säger projektledare Cecilia Wallinder, Gold of Lapland.

    Projektet kommer att arbeta med befintliga besöksnäringsföretag och restauranger, lantbrukare med intresse av att bredda verksamheten, samiska kulturbärare och renskötare, gårdsbutiker, bryggerier, vinmakare och andra dryckestillverkare i geografin.

    Behov av fler hållbara måltidsupplevelser

    Inom länets besöksnäring, främst i inlandet, finns det behov av fler hållbara måltidsupplevelser för att besökare ska stanna längre och uppleva mer på samma plats. Under två års tid kommer projektet Smaka på Vindelälven att arbeta för fler matupplevelser i Vindelälvens avrinningskommuner.

    Med långa ljusa sommarnätter, bördig åkermark, skogslandskap och mängder av sjöar och vattendrag, med Nationalälven Vindelälven rinnandes som en livgivande ådra genom landskapet är området, från fjäll till kust, en guldgruva när det kommer till upplevelser, råvaror och livsmedelsförädlare.

    Tillsammans med etablerade och nya matkreatörer vill projektet utveckla och synliggöra paketerade kommersiella smakupplevelser samt utveckla nya smakupplevelser med koppling till lantbruk och samisk matkultur.

    Ett viktigt projekt i områdets utveckling

    ”Det känns så otroligt kul att vi stod oss så väl i konkurrensen om dessa EU-projektmedel. Det här är ett viktigt projekt i områdets utveckling mot en mer enhetlig och hållbar matturism”. Säger projektledare Cecilia Wallinder och fortsätter:

    ”Vi ska även paketera och synliggöra smakrundor i området som en del i att inspirera, visa och stötta befintliga och nya matkreatörer”. Säger Cecilia Wallinder.

    En annan viktig del i projektet är även att inspirera och locka unga att välja mat- och besöksnäringen som yrke för att på sikt behålla matupplevelserna längs Vindelälven.

    Hoppas inspirera fler att välja restaurangbranschen

    ”Genom matchmaking mellan elever från bland annat Restaurang- och livsmedelslinjen i Lycksele och lokala kockar som får möjlighet att laga mat och lära tillsammans hoppas vi inspirera fler att välja restaurangbranschen”. Kommenterar projektledare Cecilia Wallinder, Gold of Lapland.

    Fem företag inom matbranschen och måltidsupplevelser kommer att få coaching av en av länets framgångsrika kockar.

    ”Just det konceptet med en lokal coach från området har vi goda erfarenheter av genom vårt nyligen avslutade projekt ”Catch and Release” där besöksnäringsföretag inom fiske fick möjlighet till coaching av lokala företagare”. Säger Cecilia Wallinder.

    Kommer att kartlägga och bygga vidare

    Biosfärområdet Vindelälven-Juhttátahkka kommer att kartlägga och bygga vidare på redan befintlig kartplattform med besöksmål till att även innehålla lokala matupplevelser. Projektet kommer också att ge fyra restauranger per kommun kopplade till lokala matupplevelser möjlighet att fotas och filmas. Westerlunds reportagebyrå kommer att kommunicera och få medias uppmärksamhet till projektets aktiviteter.

    För att inspirera och få fler företagare att utveckla matkoncept kommer inspirationsföreläsningar och workshops att anordnas.

    ”Är företagare intresserad av att delta i projektet eller av projektet i allmänheten är de välkommen att kontakta mig för att få ytterligare information”. säger Cecilia Wallinder, Gold of Lapland.

    Fakta

    Gold of Lappland med samarbetsparterna Biosfärområde Vindelälven-Juhttátahkka samt Westerlunds reportagebyrå har beviljats utvecklingsmedel för det 2-åriga projektet Smaka på Vindelälven.

    Projektet möjliggörs genom utvecklingsmedel från:

    Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling
    Region Västerbotten

    Läs mer om Vindelälven på Turismnytt här

    • Text: Gold of Lapland
    • Foto: Gold of Lapland
    Tweet
  • Höganäs vill få oss att synda mer - besöksnäring
    2026-08-24 04:21

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 34 2026

    Mest om Destination,  Evenemang och Konstateranden/rapporter

  • Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev ETC Solpark i Katrineholm.
    2026-08-23 22:35

    ETC Solpark får Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026

    Nyligen delades Stora Turismpriset Västra Sörmland 2026 ut. Årets vinnare blev unika ETC Solpark i Katrineholm.

  • Pehr Palm har skrivit en krönika till Turismnytt om hur viktiga evenemang är för destinationsutveckling.
    2026-08-23 19:57

    Krönika: Evenemang är destinationsutvecklingens kinderägg

    Evenemang är varumärkesstärkande och hjälper samhället på flera nivåer. Pehr Palm från Visit Trelleborg har skrivit en krönika.

  • Kalmar Stadsfest har genomgått en oberoende granskning och uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime:s standard.
    2026-08-22 20:58

    Kalmar Stadsfest är ett certifierat Hållbart Evenemang

    Kalmar Stadsfest 2026 genomfördes den 6–8 augusti. Nu har det uppnått certifieringen Hållbart Evenemang enligt Greentime.

  • Att fiska i Lappland under en semester kan tros ge en återhämtning. Men en undersökning från Visit Sweden pekar på att många svenskar inte känner sig utvilade efter sin semester.
    2026-08-21 23:40

    Visit Sweden – nästan varannan svensk vill ha återhämtning efter semestern

    En internationell undersökning från Visit Sweden visar att många kommer tillbaka från semestern utan att känna sig återhämtade.

  • MODER fInalist i Skift IDEA Awards
    2026-08-21 10:18

    Moder finalister i Skift IDEA Awards 2026 – för andra året i rad

    Hotell- och resortsystemet Moder är finalist i en av turismbranschens mest ansedda innovationstävlingar i kategorin Operational Streamlining,

  • K-märkt tar över driften av Nynäs Havsbad som ligger i Nynäshamn.
    2026-08-20 21:35

    K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad

    Efter 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg i besöksnäringen. Bolaget tar över Nynäs Havsbad i Nynäshamn.

  • Tjejmilen i Sälen var populärt i år. SkiStar noterar ett rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen.
    2026-08-18 22:00

    SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen

    SkiStar ser att intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen fortsätter att växa. Flera event har lockat rekordmånga deltagare.

  • Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD.
    2026-08-18 21:29

    Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026

    Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad VD från och med oktober 2026.

  • Yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet
    2026-08-18 16:12

    Vill du forma framtidens stjärnor inom hotell och turism?

    Magnus Åbergsgymnasiet i Trollhättan söker en yrkeslärare till Hotell- och turismprogrammet

  • Veckans profil

    Karolina Davidsson. Destination Halmstad - destinationen

    Karolina Davidsson

    VD, Destination Halmstad

    Samverkan är inget projekt – det är ett arbetssätt

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Vad längtar dagens resenärer efter och varför väljer de Sverige?

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Placebranders Day
      2026-09-03
      • Härnösand
      • placebrander.se/placebranders-day-2026/
    • BarCamp – Nätverket Hållbar Besöksnäring – 7-8 september
      2026-09-07
      • Karlstad
      • www.natverkethallbarbesoksnaring.se/barcamp/
    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    • Sweden Event Expo
      2027-05-12
      • Nacka Strand
      • swedeneventexpo.se
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-08-20 21:35

      K-märkt tar över driften av anrika Nynäs Havsbad

      Efter 12 år och 14 restauranger är det dags för K-märkt att ta nästa steg in i en helt ny del av...

    • 2026-08-17 02:57

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 33 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Fortfarande glest mellan pressmeddelandena. Mest är det und...

    • 2026-08-18 22:00

      SkiStar – rekordintresse för aktiva sommarsemestrar i fjällen

      SkiStar summerar en stark sommarsäsong 2026 där intresset för aktiva sommarsemestrar i fjällen f...

    • 2026-08-18 21:29

      Höga Kusten får ny tillförordnad VD från oktober 2026

      Styrelsen för Höga Kusten Destinationsutveckling har utsett Maria Lundkvist till tillförordnad V...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      Efter en weekend i Helsingfors tillsammans med min pappa och bror har jag gått och funderat på vad svenska kommuner, platsutvecklare och des...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      I maj 2022 föreläste jag om hållbarhetskommunikation i Falun på Swedish Workshop för Visit Swedens räkning. Ett av mina starkaste exempel...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet