söndag 7 juni 2026
Turismnytt
  • Tipsa oss
  • Annonsera
  • Kontakta oss
  • Om oss
  • Träffa oss
  • Hem
  • Nyheter
    • Aktivitetsbolag
    • Boende
    • Destinationer
    • Handel
    • Konferens & events
    • Mat och Dryck
    • Rese-/turistbyrå
    • Researrangör-/återförsälj.
    • Buss-flyg-rederi-tåg-mc
  • Destinationsutveckling
  • Karriär
    • Aktuella utbildningar
    • Lediga tjänster
    • På nytt jobb
    • Utbildningsnyheter
  • Marknadskollen
    • Bloggar
    • Debatt
    • Evenemang
    • Finansiering
    • Filmer / Podcasts
    • Hållbarhet
    • Intervjuer turismprofiler
    • Marknadsföring
    • Pågående byggprojekt
    • Pågående turismprojekt
    • Radiointervjuer
    • Rapporter
    • Trendspaning
    • Statistik
    • Aktuellt från Stua
  • Hitta leverantör
    • Destinationsutveckling
    • Försäkringar
    • Hotelltjänster
    • IT
    • Juridik
    • Köp och sälj verksamheter
    • Lokaler
    • Marknadsföring
    • Mat och dryck
    • Miljö och hållbarhet
    • Personal
    • Organisationer och föreningar
    • Säkerhet
    • Underhållning
    • Utbildningstjänster
    • Verksamhetsutveckling
    • Övrigt
    • För dig som är leverantör!
    • Till dig som vill sälja mer!
  • Bloggar
  • Annonsera
  • Logga in
  • Senaste nytt:
    • SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026
    • Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen
    • Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse
    • r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap
  • Platsannonser:
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
    • HOUSE OF PEOPLE söker MICE säljare och Bokning & Säljkoordinator
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 15 2026
    • Digital produktägare sökes till Svensk Camping i Göteborg
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 14 2026
    • Kommunikatör sökes till Upplev Norrköping
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
    • Arctic Sweden Visitors Board söker ny organisationskommunikatör
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 2 2026
    • Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 46 2025
  • RSS
  • Prenumerera på nyhetsbrevet
  • Forum för naturturism 1
    2022-11-24 20:58

    Forum för naturturism 2022 – Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar

    I mitten på november hölls den sjunde upplagan av Forum för naturturism, branschträffen för natur-, ekoturismföretagare och intressenter. 130 deltagare samlades, på plats i Lycksele och digitalt, kring temat ”Social hållbarhet på landsbygden”.

    Forum för naturturism 2022 - Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar

    Dieter Müller, turistforskare vid Umeå universitet berättar om klimatförändringar och dess påverkan på naturturismföretagare. Sammanfattningsvis konstaterar han att det innebär stora utmaningar där det krävs arbete för att lindra effekterna och också göra anpassningar.

    Dagarna varvades med föreläsningar, gruppdiskussioner och mingelsamtal kring ämnen med social hållbarhet i landsbygd som gemensam nämnare. Det handlade om mikroorganisationer och kluster, kvalitetssäkring som en plattform för samarbete, hur klimatförändringar påverkar branschen, tillgänglighet och ekonomisk hållbarhet.

    Camilla Jönsson, verksamhetsansvarig på Naturturismföretagen sammanfattar dagarna med två ord, tillit och tålamod.
    – Som företagare behöver vi ha tålamod. Branschen är så oerhört småskalig och tiden att arbeta med företagsutveckling och att växa hållbart upplevs sällan räcka till. Vi ser också att tillit är viktigt, tillit till varandra inom branschen och även till oss själva som naturturismföretagare, säger hon.

    Forum för naturturism 2022 - Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar

    Torbjörn Backlund, Ramsviks stugby & camping, berättade om hur samarbeten och outdooraktiviteter gynnar ekonomin både för det egna företaget och dess partners. ”Ju bättre alla är inom en destination, desto bättre blir destinationen”, säger han och syftar till att samarbeten blir ett lyft för alla i konkurrensen om gästen.

    Utmaningar och potential

    Småskaligheten är den främsta utmaningen hon ser i branschen, men i det finns också potentialen för tillväxt.

    – Vi vet att redan idag bidrar naturturismföretag till tillväxt och social hållbarhet på landsbygden, där majoriteten av företagen är verksamma, genom till exempel att många samarbetar med andra aktörer i sin närhet och gör lokala inköp. Och jag ser stor potential för tillväxt eftersom allt fler turister efterfrågar hållbara besöksmål och aktiviteter som tar hänsyn till platsen och naturen.

    Uppskattningsvis finns det någonstans mellan 1 500 och 5000 naturturismföretagare i Sverige. Knappt hälften av dem omsätter mindre än 500 000 kronor per år.

    –  En gissning är att drygt 50 procent av dessa vill växa. Kanske är det någonstans kring 1 500 av dessa riktigt små företag som vill bli helårsaktörer. Om de kan växa till två anställda innebär det upp mot 3 000 nya arbetstillfällen på landsbygden. Det hade gett en väldig utväxling som verkligen kan boosta svensk landsbygdsutveckling, säger Camilla Jönsson

    Forum för naturturism 2022 - Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar

    Ulrika Stenberg, som driver företaget Experitur, samtalar med Kersti Beck Larsson, certifierad naturguide, företagare samt projektledare på Naturturismföretagen.

    En motor för landsbygdsutveckling

    Joakim Hermanson är verksam naturturismföretagare i Bohuslän sedan 30 år tillbaka och aktiv i Naturturismföretagen i många år, sedan 2018 är han föreningens generalsekreterare.

    – När jag startade mitt företag var det ganska glest med naturturismföretag i Sverige. Då var det inte heller direkt någon som begrep potentialen. Att tillmäta besökarna som dessa företag lockade till sig någon slags turistiskt betydelse fanns inte på världskartan, säger han.

    Men nu ser det helt annorlunda ut.

    – Det har blivit tydligt för många att det naturturism är viktigt, både ur ett inhemskt och ett internationellt perspektiv, och att det är något som ska tas på allvar. Nu är alla överens om att naturturism är en USP (Uniqe Selling Point eller på svenska unik konkurrensfördel) för Sverige att ta vara på och en motor för landsbygdsutveckling, den insikten fanns inte för 10-15 år sedan. Så nu bygger vi vidare på det genom att arbeta vidare med hur den fortsatta utvecklingen ska ske, säger Joakim Hermanson.

    Forum för naturturism 2022 - Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar

    Kristin Godtman Kling, Mittuniversitetet, talade om inkluderade och tillgänglig naturturism. Tre tips från henne är: att ge rätt information men bilder och filmer som visar naturturområdet/aktiviteten, samverka mer för att ökat kunskapsutbyte samt att se besökarens resa ur ett helhetsperspektiv – från planering till hemkomst.

    Behov av fler naturturismföretag

    Branschträffen arrangeras av Naturturismföretagen i samarbete med Tillväxtverket, och värddestinationen Region Västerbotten.

    – Genom möten med andra företag i samma bransch får man möjlighet att utbyta erfarenheter och skapa nätverk för framtiden. Årets tema ”Social hållbarhet på landsbygden” är många gånger det som näringen i vårt område handlar om. Besöksnäringen är en del av samhällsutvecklingen och bidrar till att stärka lokala ekonomier och den samhälleliga infrastrukturen i form av till exempel affärer och sjukvård, något som vi tydligt ser här i Västerbotten, säger Sirpa Kärki, strateg i hållbar turism på Region Västerbotten.

    Många av företagen verksamma inom besöksnäringen inom regionen har naturen som bas.

    – Men vi, som många andra regioner, har behov av fler naturturismföretag. Forum för naturturism är en bra mötesplats där nya idéer hos befintliga företag kan slå rot och förhoppningsvis leda till fler reseanledningar till regionen. Vårt arbete i regionen är att förse företagen med verktyg för att utvecklas på ett hållbart sätt. Detta gör vi via vårt samlade initiativ för hållbar besöksnäring i praktiken – Västerbotten Experience, säger Sirpa Kärki.

    Forum för naturturism 2022 - Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar

    Lisa Spathon, Tillväxtverket, berättade om insatser för att stärka svensk naturturturism.

    Stora bilden:
    Camilla Jönsson, verksamhetsansvarig Naturturismföretagen, Joakim Hermanson, generalsekreterare Naturturismföretagen, och Sirpa Kärki, strateg i hållbar turism på Region Västerbotten.

    Läs mer om naturturism på Turismnytt

    Forum för naturturism är ett samarbete mellan Naturturismföretagen och Region Västerbotten med stöd av Tillväxtverket.  

    Forum är också en viktig kontaktyta för företag, främjarorganisationer, destination- och visitorganisationer som en del i Naturturismföretagens kraftsamling som samordnande nav kring hållbar naturturism i svensk besöksnäring. Utvecklingsprojektet nationellt nav för hållbar turism i svensk natur finansieras av Jordbruksverket och europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling.

    Forum för naturturism 2022 - Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar  Forum för naturturism 2022 - Tillit och tålamod för att möta behov och utmaningar

    • Text: Ulrica Dahlqvist
    • Foto: Andreas Jakobsson, 3dFabriken (samtliga foton)
    Tweet
  • Glada skidåkare i Åre. SkiStar har tagit plats på den hållbara listan Europe's Climate Leaders.
    2026-06-06 19:41

    SkiStars klimatarbete uppmärksammas i Europe’s Climate Leaders 2026

    SkiStar har tagit plats på Europe's Climate Leaders 2026. Listan lyfter europeiska företag som gjort framsteg i sitt klimatarbete.

  • Ett nytt Marholmen klart i sommar. Under juni slås dörrarna upp till bland annat en ny lobby och restaurang & bar.
    2026-06-06 19:10

    Från kursgård till skärgårdsdestination – ett nytt Marholmen

    Efter år av intensiv utveckling mot målet att bli en självklar året-runt destination, står ett nytt Marholmen klart i sommar.

  • När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas en viktig del av Lidköpings identitet.
    2026-06-06 18:05

    Rörstrand 300 år – mer än ett jubileum, ett arbete med platsens berättelse

    När Rörstrand firar 300 år som varumärke uppmärksammas Lidköping. Arbetet med jubileet har handlat om mer än ett firande.

  • r360 på mässa i Norge
    2026-06-05 16:15

    r360 växer och gasar: Stärker organisationen och går in i strategiskt partnerskap

    Det är högtryck hos r360 som är marknadsledande leverantör av affärs- och bokningssystem för nordiska fjälldestinationer

  • Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök. Sju journalister från flera olika länder bjöds in för att uppleva regionens natur och kultur.
    2026-06-04 21:37

    Internationell press förälskade sig i Östergötlands skärgård

    Under fyra majdagar fick Östergötlands skärgård besök av sju utländska journalister. De upplevde regionens natur och kultur.

  • Shopping i Göteborg Haga. Handeln är en mycket viktig del av Sveriges turism.
    2026-06-04 21:07

    Krönika: Handel och turism driver svensk tillväxt

    Sommaren närmar sig - årets höjdpunkt för svensk turism. En bra tidpunkt att belysa handelns viktiga roll inom turismnäringen.

  • En kommunikatör hos Sveriges Bussföretag har rekryterats internt från Transportföretagen - Cathrin Merino.
    2026-06-03 18:46

    Ny kommunikatör hos Sveriges Bussföretag – Cathrin Merino

    Sveriges Bussföretag har fått en ny kommunikatör. Cathrin Merino har rekryterats internt från Transportföretagen.

  • TV-programledaren Chris Parente från amerikanska Denver i Colorado är en bonusvinnare i Visit Swedens marknadsföringkampanj.
    2026-06-03 18:20

    En bonusvinnare i Visit Swedens globala ö-tävling

    Visit Sweden tävlade nyligen ut fem svenska öar globalt, via en marknadsföringskampanj. Nu har en bonusvinnare, utsetts.

  • En rekordstor satsning på snöproduktion säkrar fler öppna nedfarter redan till jul. Det ger en kraftig snögaranti på alla SkiStars destinationer.
    2026-06-02 22:04

    SkiStar lanserar Sveriges bästa snögaranti

    Fler garanterat öppna nedfarter och snögaranti ska göra det tryggare för SkiStars gäster att boka skidsemester.

  • Crystal sauna, Nu i Skellefteå
    2026-06-01 04:47

    Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

    Mest under Destination, Evenemang, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Utmärkelser/Initiativ

  • Veckans profil

    Sylvia Nylin Destination Sigtuna en hållbar destination

    Sylvia Nylin

    VD Destination Sigtuna

    Från starka enskilda aktörer till en kraftfull helhet – där samverkan skapar en destination som ger mer än den tar

  • Aktuellt från Visit Sweden

    • Senaste nyhetsbrevet

    • Trendspaningar 2026

    • Digitala föreläsningar 2026

    • Swedish Workshop Online, 11-12 november

  • Visit Sweden delar kunskaper

    • Visit Sweden hjälper dig förstå framtidens besökare

    • Från synlighet till lönsamhet – så bygger du en digital närvaro som säljer

    • Måltiden som reseanledning – därför stärker mat och dryck Sveriges attraktionskraft

    • Visa fler inlägg från Visit Sweden

  • Händelser i branschen

    • Swedish Roadshow Europe 13-17 september
      2026-09-13
      • Storbritannien, Nederländerna och Tyskland
      • corporate.visitsweden.com/erbjudanden/events-och-roadshows/swedish-roadshow-europe-2026/
    • Region Västerbotten Turism – Besöksnäringsdagarna – 5-6 oktober – Save the date
      2026-10-05
      • Skellefteå
    Visa fler
  • Mest lästa artiklar

    • 2026-06-01 04:47

      Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 22 2026

      Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang, Ko...

    • 2026-05-30 22:25

      Grant Thornton: Lönetransparens i besöksnäringen – är ni redo?

      Lika lön för lika arbete kan kännas som en självklarhet – men verkligheten ser tyvärr inte alltid ut så. Det är o...

    • 2026-05-31 18:34

      Från värdskap till internationella affärer – årets Forum för naturturism pekade framåt

      Forum för naturturism 2026 blev en mötesplats där internationella trender omsattes i konkreta verktyg och diskuss...

    • 2026-05-28 21:54

      Agility-SM 2026 kommer till Jönköping för första gången

      Sommaren 2026 blir Jönköping värdstad för ett av Sveriges största hundsportevenemang när Agility-SM avgörs på Ros...

  • Gästbloggare

    • Marcus_Eldh

      Marcus Eldh

      Bloggar om naturturism och turismutveckling

      Jag har jobbat som naturguide i 23 år och tagit emot besökare från mer än 75 länder. En sak har blivit väldigt tydlig f...

    • Marcus Ståhl augusti 2021

      Marcus Ståhl

      Bloggar om marknadsföring, digitalisering och kommunikation

      I stora delar av Norden har mörkret länge setts som ett problem. Något som ska lysas bort, förkortas eller uthärdas. Men tänk om vi har tänk...

    • Bianca Brandon-Cox

      Bianca Brandon-Cox

      Bloggar om måltidsturism, AI-verktyg, trender och hållbara måltidskoncept

      Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarh...


  • Annonsera
  • Tipsa oss om nyheter

Kontakt

    • Telefon:
    • 070-9779252
    • E-post:
    • [email protected]
  • Nyhetsbrev
  • Annonsera hos oss
  • Facebook
  • Twitter
  • Copyright 2026 Turismnytt i Sverige AB
×

Jag vill ta del av nyhetsbrevet