-
Fotografen som lyfter fram besöksnäringen genom bild och film
Christina Uhlin har sina rötter i Sundsvall där hon växte upp. Efter några år i Stockholm, där hon studerade fotografi, hamnade hon så småningom i Skåne genom en anställning på Aller Media. Där arbetade hon som studiochef och fotograf i över 20 år med fokus på mat och dryck, människor, trädgård och inredning.
Trädgård har på senare år blivit ett återkommande tema i hennes fotograferande – ett område där naturen själv skapar både inspiration och ett lugn. I våras fick Christina dessutom möjligheten att genom ett uppdrag besöka den världsberömda Chelsea Flower Show i London. Att få dokumentera denna ikoniska trädgårdsutställning, som hon länge drömt om att uppleva, blev både ett yrkesmässigt och personligt minne som gav nya perspektiv och idéer.
Eget företag och nya fokusområden
Idag driver Christina eget företag i Skåne. Hon arbetar en hel del mot magasinsvärlden, men främst med företag och reklam. Besöksnäringen har blivit en viktig del av hennes arbete – att hjälpa företag att förmedla vad de har att erbjuda genom bilder som lyfter fram rätt känsla och stämning.
– Att ge värde åt en produkt eller plats på ett rättvist sätt och förmedla det visuellt är bland det roligaste jag vet. Jag älskar att arbeta med människor, och min nyfikenhet på möten med nya personer och gärna familjeföretag är en stark drivkraft i mitt arbete, berättar Christina.
Studio med provkök
I Vejbystrand utanför Ängelholm driver Christina sin egen studio med provkök. Här kan kockar och matproducenter komma för att laga upp maten och sedan fotograferas på plats – något som blivit uppskattat hos många av hennes matrelaterade kunder. Hon reser gärna ut på plats hos uppdragsgivarna, men tycker det är värdefullt att ibland kunna ta emot uppdragen i studion. Ibland är det skönt för kunderna att kunna komma till mig. Studion ger både flexibilitet och effektivitet, berättar hon.
Samarbeten med företag i regionen
Christina arbetar nära Gunnarshögs gård i Hammenhög, där hon tillsammans med gårdens kock skapar bildmaterial som förmedlar känslan av deras olika rapsoljebaserade produkter. Hon samarbetar också med Kullabergs vingård, som hon följt under flera år och i år fotograferade vid premiären av deras gårdsöppning den 1 juni, då gårdsförsäljning blev tillåten – en historisk dag för svenska vinproducenter och bryggerier.
– Att få dokumentera en sådan ceremoni kändes högtidligt och verkligen som att bevittna ett stycke svensk dryckeshistoria, säger Christina.
Internationella erfarenheter och engagemang
Genom åren har Christina även haft förmånen att delta i internationella sammanhang. På Food Photo Festival har hon arbetat tillsammans med matfotografer från hela världen och suttit i juryarbeten vid portfolio reviews. Det var intressant att se och lära sig om det globala bildspråket inom mat- och dryckesfotografi – erfarenheter som ger ny inspiration till det egna skapandet.
Så mycket mer än bara att dokumentera
Oavsett om det gäller att lyfta fram en produkt, en plats eller en berättelse är Christinas styrka att med stort engagemang skapa bilder som förmedlar känsla, stämning och trovärdighet. Med nyfikenhet på människor, passion för sitt hantverk och lång erfarenhet är hon en fotograf som inte bara dokumenterar – utan också stärker och utvecklar sina kunders varumärken genom sitt arbete.
Bilderna blir resultatet – men det är samspelet som gör arbetet så meningsfullt, säger Christina avslutningsvis.Hemsida – http://www.christinauhlin.com/
LinkedIn – https://www.linkedin.com/in/christinauhlin
E-mail: [email protected]
Här kan du läsa tidigare intervjuer med intressanta personer inom besöksnäringen
- Text: Jakob Norrby
- Foto: Privat
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 11 2026
Mest under Destination, Evenemang, Museer/Utställningar samt Utmärkelser/Initiativ
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i februari
I februari ökade antalet belagda hotellrum med drygt 3 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Destinationsdagen Jönköping 2026 – människor, mod och framtidstro i fokus
Hur skapar man en attraktiv plats där människor vill bo, arbeta, investera i och besöka? Frågor som diskuterades under dagen.
-
SRF – förödande när flyglinjer hotas av nedläggning
Flera flyglinjer (och därmed flygplatser) hotas av nedläggning enligt ett förslag från Trafikverket. SRF är kritiska till beslutet.
-
Februari blev rekordmånad för Wasaline – Iskryssningar populära
Flera grupper från Europa har valt att resa med Wasaline för att uppleva vinterlandskapet i Kvarkenregionen
-
Vy Tåg lanserar klippkort i retrostil – femte resan gratis
Gäller för resenärer på helgavgångarna mellan Stockholm och Oslo via Karlstad
-
Dundret tar plats på världsscenen – världscupfinalen i skicross
När världscupfinalen i skicross avgörs på Dundret 27–29 mars är det ett bevis på att Gällivare är tillbaka i det alpina finrummet.
-
Lägesbild för besöksnäringen i Göteborg – februari 2026
Varje månad delar Göteborg & Co en lägesbild om besöksnäringen. Februari visade på en stabil och bred tillväxt för hotellmarknaden.
-
Marie Linde ny VD på Turistrådet Västsverige
Marie är i dag vice VD i bolaget och efterträder Fredrik Lindén, som går i pension efter 12 år
-
Daftö Resort utsedd till en av Europas högst klassade campingplatser 2026
Daftö Resort har utsetts till en av de högst klassade campingarna i Europa 2026 av ADAC. Enda i Sverige som tilldelats titeln.
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Svenska Turistföreningen utökar med 24 nya boenden
Skärgårdsöar, fyrplatser, herrgårdar, fjällnära stugor och små personliga hotell. Under året har 24 nya b...
-
Så kan tång bli västkustens nästa (besöks-)näring
För många är tång något man kliver över på väg till badet. För andra kan den bli en ny grund för mat, t...
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 10 -26
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Boende och Ev...
-
Stort intresse för kommande Halmstad Outdoor Weekend
Den 11–12 april 2026 samlas Sverige på Tylebäck för en helt ny satsning på friluftsliv och aktiviteter –
-
-
Gästbloggare
-