-
Friends Arena i Solna byter namn till Strawberry Arena
Från och med den 12 juli kommer Friends Arena, Sveriges nationalarena för fotboll, byta namn till Strawberry Arena. Det nya avtalet mellan Strawberry och Stockholm Live innebär att Strawberry blir ny namnpartner till arenan.
”Det nya namnet, Strawberry Arena, symboliserar upplevelser och mångfald. Detta blir en arena med plats för energi, mod och begeistring. Här ska de bästa konserterna vara, här ska fotbollsfans jubla och gråta och här ska det finnas plats för alla. Strawberry vill fortsätta skapa en plats för de största mötena, upplevelserna och ögonblicken i Sverige tillsammans med Stockholm Live. Vi är otroligt stolta över att arenan får namnet Strawberry Arena.” Säger Petter Stordalen, ägare och grundare av Strawberry.
En långsiktigt stark och lokalt engagerad partner har knutits till arenan
Arenan är platsen för de största mötena och upplevelserna i Sverige. Samarbetet går väl i linje med Strawberrys ambition att erbjuda ett brett utbud av upplevelser till gäster, medlemmar och kunder tillsammans med Stockholm Live som driftar arenan.
Partnerskapet inleds under ett väldigt intensivt år på arenan. Som förutom landslagsmatcher och Stockholmsderbyn också kommer att fyllas med världsartister som Taylor Swift, Pink och Bruce Springsteen. Men även stora events som Melodifestivalen, Tech Arena och Sweden International Horse Show. För Stockholm Live innebär avtalet att en långsiktigt stark och lokalt engagerad partner knutits till arenan.
”Strawberry är en drömpartner för oss, och delar Stockholm Lives passion för värdskap och att vara bäst på att leverera upplevelser. Med Strawberry får Nordens största arena en långsiktig och stark partner, och tillsammans kommer vi att kunna utveckla erbjudanden för alla de som kommer till Stockholm och Solna för att på riktigt uppleva sport, musik och möten tillsammans med andra människor.” Säger Johan Mägi, Commercial Director på Stockholm Live.
Ger Strawberry möjlighet att erbjuda alla en helhetsupplevelse
Partnerskapet ger Strawberry möjlighet att ytterligare erbjuda alla besökare en helhetsupplevelse. Med alltifrån mat och boende till upplevelser på Strawberry Arena. Här kommer koncernen att skapa VIP ingångar till sina medlemmar, specialanpassade medlemsevent och Strawberry-lounger. Detta i tätt samarbete med kedjans hotell Quality Hotel Friends och Comfort Hotel Solna som ligger i direkt anslutning till arenan.
”I juli byter arenan namn till Strawberry Arena och det är en stor milstolpe för vår koncern och vår historia i Sverige. De flesta ser oss som ett hotellföretag men vi erbjuder allt från små upplevelser som kryddar vardagen till “once in a lifetime”-upplevelser. Med Strawberry Arena ska vi skapa minnesvärda möten och sprida budskapet om att mångfald i världen är lika viktig som mångfald i upplevelser.” Säger Carl Oldsberg, Chief Digital Officer på Strawberry.
Stiftelsen Friends och deras arbete mot mobbning kommer fortsatt finnas representerade på arenan. Genom ett nytt samarbetsavtal utökas dessutom engagemanget till Stockholm Lives övriga arenor.
Läs mer om Strawberry på Turismnytt här.
- Text: Strawberry
- Foto: Strawberry
-
SkiStar lanserar tågresor till Sälenfjällen i samarbete med Snälltåget
Inför vintersäsongen 2026/27 introducerar SkiStar, i samarbete med Snälltåget, ett nytt resealternativ till Sälenfjällen.
-
Destination Jönköping nominerade i Gyllene Hjulet 2026
Destination Jönköping har nominerats i kategorin ”Årets hållbara eventdestination” i branschtävlingen Gyllene Hjulet 2026.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 12 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Beslut/Rapporter samt Utmärkelser/Initiativ
-
Krönika: Besöksnäringen går från klarhet till klarhet
Om att tre branschföreningar samlades till en under Svenska Destinationsdagarna och en massa annat
-
Dragana Kusoffsky Maksimovic ny konsthallschef för Artipelag
Artipelag har utsett Dragana Kusoffsky Maksimovic till ny konsthallschef. Hon tillträder tjänsten i september och efterträder Bo Nilsson.
-
Akademi Båstad – tre tidigare studerande blev inte bara bättre ledare utan förstod affären bättre
Akademi Båstad mötte tre tidigare elever (nu trygga och mer medvetna ledare) från utbildningen Operativ ledare – Revenue Management.
-
Museiguide 2026 visar vägen till 535 arbetslivsmuseer i Sverige
Upptäck Sveriges ovanliga museer i sommar. Museiguide 2026 presenterar 535 av Sveriges drygt 1500 arbetslivsmuseer.
-
Uteserveringen – därför blir den alltmer populär
Uteserveringen har gått från att vara ett sommarkomplement till att bli en affärskritisk del av restaurangupplevelsen
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Svensk Camping tillgännagav vinnarna av Svenska Campingpriset 2026 och Campers' Choice 2026 på årskonferensen i Göteborg igår.
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tidskriften Travel + Leisure.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Hela Sverige till Norrköping för Svenska Destinationsdagarna
Rekordmånga deltagare kommer till södra Sverige när Norrköping är värd för Svenska Destinationsdagarna. Upplev No...
-
Vinnare av Svenska Campingpriset och Campers’ Choice 2026
Det prestigefyllda Svenska Campingpriset 2026 har delats ut. Svensk Camping tillgännagav vinnarn...
-
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholm uppmärksammas internationellt
Nämdöskärgården nationalpark i Stockholms skärgård har utsetts till en av 2026 års Global Vision Honorees av tids...
-
Christer Fogelmarck blir ny VD för Visita
Christer Fogelmarck har utsetts till ny VD för Visita. Christer har lång erfarenhet inom den svenska bes...
-
-
Gästbloggare
-