-
Göta kanal blir ett destinationsbolag – tar kontroll över hela kundresan
Statliga Göta kanalbolag AB som äger farled, hus och fastigheter utmed resmålet tar nu kontrollen över hela kundresan. Göta kanal blir nästa år ett eget destinationsbolag.
“Det ska vara enkelt att besöka och uppleva Göta kanal.” Säger Magnus Hollwin, Marknads- och kommunikationschef på AB Göta kanalbolag. “Resenärer söker efter enkla och effektiva lösningar. Tid har blivit en hårdvaluta för konsumenter som i allt högre utsträckning vill söka och boka själva, gärna i mobilen. Mer data och ny teknik gör det också möjligt att anpassa utbud på individnivå.”
Ett av Sveriges största resmål
Det här innebär att information och valmöjligheter blir nästan obegränsade och att konsumenterna som reaktion på detta söker sig till kända destinationer och platser. Dessa fungerar i sin tur som guider som hjälper kunderna att navigera rätt och enklare hitta upplevelser som passar. Det blir enklare att sticka ut och utvecklas om kanalen ändrar om och blir ett destinationsbolag.
“En unik upplevelse är idag den ultimata souveniren. Resenärerna lockas av allt mer engagerande berättelser om det genuina. Att samla hela Göta kanals utbud av logi och upplevelser och göra det bokningsbart på ett och samma ställe förenklar för resenären. Men det skapar också synergier och bättre förutsättningar för turistföretagen.” Fortsätter Magnus Hollwin.
Lansering i vår
“Förstudien är klar och arbetet är igång. I den här satsningen samarbetar vi med Visit Group Sweden som med 20 års erfarenhet erbjuder lösningar som stödjer hela värdekedjan. Från leverantörens produkt till slutkundens bokning. Vi har dessutom förstärkt med flera nya medarbetare som enbart ska fokusera på att paketera och erbjuda bokningsbara upplevelser längs Göta kanal. I slutet mars räknar vi med att kunna lansera den nya bokningsplattformen.” Avslutar Magnus Hollwin.
- Text: Göta kanalbolag AB
- Foto: Oscar Lüren
-
Världscupen i orientering sätter Skara och Lidköping på den internationella kartan
Den 28–31 maj riktas idrottens ögon mot Sverige när världscupen i orientering avgörs i Skara och Lidköping.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 21 2026
Mest under Destination, Konstateranden/Rapporter samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
Debattartikel – Ett resegarantisystem som driver företagen ur landet
I denna debattartikel undrar flera branschföreträdare varför resegarantisystemet som regeringen har skapat utformats så att det urholkar sig självt
-
SkiStar – fler bokar fjällsemester i sommar till Sälen och Åre
SkiStar ser en tydlig uppgång i efterfrågan på fjällsemester. Med en särskilt stark utveckling i Sälen och Åre.
-
Ljungleden – ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping
Den 20 maj invigdes Ljungleden - en ny regional cykelled som binder samman Göteborg och Falköping.
-
Kiruna hyllas som ”the best Swedish Workshop ever”
Swedish Workshop 2026 samlade besöksnäringen i Kiruna under april. Det var ett av de mest uppskattade upplagorna hittills.
-
Svenska Regionala Flygplatser: Ett flyg för alla, eller bara för vissa?
I en artikelserie kommer Svenska Regionala Flygplatser berätta om krisen för inrikesflyget och hur de regionala flygplatserna påverkas
-
Visita – fortsatt ökning på hotellmarknaden i april
I april 2026 ökade antalet belagda hotellrum med drygt 7 procent jämfört med motsvarande månad 2025 enligt Visita.
-
Avenyn stängs av när Göteborgskalaset växer
Folkfesten Göteborgskalaset växer. Festivalen, som äger rum den 27–30 augusti 2026, tar nu mer plats i stadskärnan.
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Sammanfattningen av nyheter från svensk besöksnäring. Den här veckan är det mest under Destination, Evenemang sam...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden har nu publicerat vinnarna av de fem öar som bokstavligen mer än halva världen tävl...
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Sv...
-
-
Gästbloggare
-