-
Gröna Lund och Heineken lanserar klubbkonceptet NIGHT RIDER
Under sex kvällar i augusti och september kommer ni för första gången kunna uppleva Gröna Lund nattetid. Heineken och Gröna Lund lanserar det unika konceptet NIGHT RIDER, där Gröna Lund förvandlas till Sveriges mest unika klubbmiljö med utökat serveringstillstånd och en åldersgräns på 23 år.
Åkattraktioner, spel och barer laddas med extra ljud, ljus och musik som får natten att vibrera. NIGHT RIDER arrangeras exklusivt för 1 000 personer per tillfälle, under sex torsdagar och fredagar. Mellan den 19 augusti till 3 september kl. 22.00-00.00 med olika förfester som startar från kl. 19.30.
Känn hur musiken höjs när solen går ner
Under sex utvalda sommarkvällar med start den 19 augusti öppnar Gröna Lund upp sina mest populära attraktioner för exklusiv kvällsåkning mellan kl. 22.00 och midnatt. NIGHT RIDER är en helt ny upplevelse där gästerna får stanna kvar när parken stänger och känna hur musiken höjs när solen går ner.
Det blir en kväll man sent kommer glömma med musik, mat, dryck, spel och kanske framför allt chansen att få åka 9 av Gröna Lunds mest populära attraktioner, i mörkret.
Spendrups som brygger, säljer och distribuerar Heineken i Sverige är en exklusiv dryckespartner till Gröna Lund. Heineken går in som medarrangör till NIGHT RIDER.
Förvandlar tivolit till en klubbmiljö med ljus
Tillsammans skapas ett unikt och exklusivt koncept där Gröna Lund för första gången förvandlar sitt tivoli till en klubbmiljö med extra allt i form av ljud, ljus, musik, live-DJ:s och underhållning.
“Vem har inte fantiserat om att smyga in på Grönan efter stängning, åka allt man kan och dansa till DJ:s som spelar musik under bar himmel. Bilden i mitt huvud är att NIGHT RIDER blir som en bra festival möter Mardis Gras korsat med Blade Runner. Härligt pumpande neon och feststämning i natten. Heineken jobbar med den här typen av inspirerande upplevelser världen över där kreativitet, nyfikenhet och framåtanda alltid är i fokus. NIGHT RIDER på Grönan tror vi verkligen kommer uppskattas av de som letar väldigt speciella upplevelser att dela tillsammans med andra.” Säger Björn Mannervik, marknadschef partnervarumärken på Spendrups.
Drömmen om att åka attraktioner nattetid slår in
Under NIGHT RIDER kvällarna utökas serveringstillståndet för alkohol i parken och gästerna kommer kunna njuta av både dryck och ny spännande mat, bland annat från det helt nya New York-tematiserade området.
“Efter att ha hållit stängt i över ett år har vi en massa kul att ta igen tillsammans. Därför vrider vi upp allt på max med NIGHT RIDER, en unik möjlighet för våra gäster att uppleva Grönan på ett helt nytt sätt. Det ska bli feststämning i varje vrå och ett minne för livet för gästerna genom musik, underhållning, belysning och god mat och dryck. Dessutom kommer man kunna åka allt från nya berg- och dalbanan Monster till Twister nattetid. Det här har nog många drömt om att få göra och det känns fantastiskt att vi nu kan erbjuda det.” Säger Magnus Widell, VD på Gröna Lund. ”För de som vill inleda kvällen med mat och dryck redan kl. 19.30, finns specialbiljetter till NIGHT RIDERS Pre-Party-arrangemang på utvalda barer. Vill man maxa festen finns även en Dinner Party-upplevelse där Restaurang Biergarten förvandlats till Clubhouse STO/BER, en Berlininspirerad nattklubb och restaurang för förbokade middagsgäster.”
NIGHT RIDER inkluderar fria åk i följande attraktioner:
Berg- och dalbana: Monster, Jetline, Twister
Fritt Fall-attraktion: Ikaros, Eclipse, Katapulten
Karuseller: Kättingflygaren, Pop-Expressen
Klassisk attraktion: Lustiga HusetNIGHT RIDER inkluderar fritt spelande i följande spel:
Hang Time, Boxer, Skjutbanan, Kentucky Derby, Slangbellan,
Skeeball, Bonanza, Släggan, Can Alley, Woody, Pyramiden.Läs mer om NIGHT RIDER på Gröna Lund här.
- Text: Gröna Lund
- Foto: Gröna Lund/Parks and Resorts
-
BWH Hotels Skandinavien – Anna Spjuth blir ny VD
För att stärka sin position rekryterar BWH Hotels Skandinavien Anna Spjuth som ny VD. Hon ska driva nästa fas av tillväxt.
-
Sveriges femstjärniga campingplatser 2026 utsedda
Allt fler campingplatser väljer att kvalitetssäkra sin verksamhet genom Svensk Camping nationella klassificering.
-
Visit Sweden – tävlingsdeltagarna som vinner de fem svenska öarna
Visit Sweden lanserade i februari en tävling som ger vinnarna tillgång till fem små öar i Sverige. Nu har vinnarna korats.
-
Stockholms skärgård som inspelningsplats nominerad till Global Production Award
Stockholms skärgård genom Vi på Saltkråkan blev nominerad till ”Best Location - Natural” på Global Production Award.
-
Sammanfattning av nyheter om svensk besöksnäring vecka 20 2026
Mest under Destination, Evenemang samt Stöd/Insatser/Utmärkelser/Initiativ
-
VR Snabbtåg har Sveriges nöjdaste resenärer 2026
VR Snabbtåg har nöjdast resenärer av alla svenska persontransportföretag i årets mätning från Svenskt Kvalitetsindex.
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka 6 som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026.
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Färna Herrgård - Del 3 i Biancas serie där hon lyfter aktörer inom svensk besöksnäring som visar vägen inom hållbarhet
-
Finnlines öppnar ny kryssningsterminal på Åland
Finnlines har tillsammans med Långnäs hamn invigt en kryssningsterminal på Åland. Det möjliggör att ta emot fler resenärer.
-
Regeringen – utredning föreslår handlingsplan för hållbara drivmedel
Regeringen har tagit emot en utredning om hur tillgången till hållbara drivmedel inom luftfarten och sjöfarten kan främjas.
-
Veckans profil
-
Aktuellt från Visit Sweden
-
Visit Sweden delar kunskaper
-
Händelser i branschen
-
Mest lästa artiklar
-
Färna Herrgård & Spa – Del 3 i serien ”Goda hållbara exempel”
Välkommen tillbaka till serien Goda hållbara exempel, där jag lyfter aktörer inom svensk besöksnäring so...
-
Linköping – snart öppnar nya Fenomenmagasinet
Lördag den 30 maj öppnar Fenomenmagasinet igen. Nu i en ny specialbyggd fastighet vid Valla gård...
-
Ny utställning om Absolut Vodka på Spritmuseum
Varumärket som sprängde gränserna mellan reklam och konst. En ny utställning på Spritmuseum visa...
-
De tävlar om Placebrander of the Year 2026
Efter rekordmånga nomineringar står det klart vilka som tävlar om utmärkelsen Placebrander of the Year 2026. Pris...
-
-
Gästbloggare
-